Dünya Kentleri Konya'da Buluşuyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 29 Ekim ' 1 Kasım 2006 tarihleri arasında Avustralya'da katıldığı 10. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi.

2007 VE 2008'DEKİ TOPLANTILAR KONYA'DA

Bera Mevlana Otel'de düzenlenen toplantıda Avustralya'nın Ballarat şehrinde düzenlenen 10. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı'nda gerçekleştirdikleri temaslar hakkında bilgi veren Başkan Akyürek, Dünya Tarihi Şehirler Birliği Genel Kurulu'nun, 2007'deki genel kurul toplantısı ile 2008'deki 11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı'nı Konya'da yapmayı oy birliği ile kabul ettiğini belirtti.

TOPLANTILAR, ŞEHİRLERİN GELİŞİMİNDE ROL OYNUYOR

Zamanlama olarak dünyada birçok tartışmanın yaşandığı, dinler arası diyalogdan bahsedildiği bir dönemin içinde olunduğunu kaydeden Başkan Akyürek, bu dönemde yapılan toplantıda 51 ülkeden belediye başkanlarının bir araya gelmesinin önemine dikkat çekti. Dünya Tarihi Şehirler Birliği toplantılarının bütün dünyada dikkatle takip edildiğini vurgulayan Başkan Akyürek, şöyle devam etti: 'Sonuç bildirgeleri ve toplantılar süresince ortaya konulan şehircilik yaklaşımları dönemsel çalışmaları etkiliyor. Tarihi Şehirler Birliği toplantıları bir şehrin gelişimi ve tanıtımında, tarihi dokusu ile ilgili çalışmalarda mesafelere yol açmıştır. Konya'nın bu toplantıya ev sahipliği yapması bizim için önemli idi. Bu toplantılara birçok şehir talip oluyor. Ama yaptığımız temaslar, arkadaşlarımızın önceden kurduğu bağlantılar, Konya'nın konu ile ilgili takdimi, medeniyetler çatışması konusunda geleneksel yapısı ile Konya'nın barışçı bir şehir olduğunu ifade etmemiz, yine bugüne kadar hiçbir İslam ülkesinde bu toplantının yapılmamış olduğu gibi nedenler ile 2007 yılının Hazreti Mevlana'yı Anma yılı olduğunu belirterek katkı istememiz toplantının Konya'da yapılmasını sağladı. 2008 yılında yapılacak 11. toplantının Konya'da yapılması oy birliği ile kabul edildi. Bununla birlikte, yine Tarihi Şehirler Birliği'nin 2007 yılındaki genel kurulunun da Konya'da yapılması kararı alındı.'

KONYA OLARAK TANITIM FIRSATI YAKALADIK

Dünya Tarihi Şehirler Birliği toplantılarında şehirler arası ilişkilerin dünya barışına da katkı sağladığını ifade eden Başkan Akyürek, son toplantıda Konya'nın özellikle gündemde olduğunu söyledi. Avustralya'daki toplantıda Konya'nın düşüncelerini, dünyaya bakışını, farklılıklara tahammül konusundaki yapısını anlattıklarını kaydeden Başkan Tahir Akyürek, 'Biz bu toplantıya katılımla, ülkemizi, Konyamızı temsil ederek, ülkemizin Avrupa Birliği yolundaki duruşuna olumlu katkıda bulunduk. Biliyorsunuz, Konya'da son yıllarda önemli gelişmeler oluyor. Şehirler yüzyılı olan 21. Yüzyıla Konya dolu dizgin hazırlanıyor. Tarihi Şehirler Birliği toplantılarının Konya'da yapılması, hem ülkemiz, hem şehrimiz, hem de İslam dünyası için önemli. Konya olarak, dünyadaki önemli şehirlerin, şehircilik çevrelerinin ve dünya kamuoyunun gündemine gelme fırsatını yakalamış bulunmaktayız. Bir başka kazancımız da, dünyadaki bu önemli şehirlerin deneyimini Konya'ya taşıyarak Konya hakkındaki düşüncelerini almak, yaptığımız çalışmaları onlara sunarak katkılarını almak olacaktır' dedi.

Konya olarak bu toplantılara hazırlanırken bütün projelerin yeniden ele alınacağını vurgulayan Başkan Akyürek, çalışmaların organize edilmesi için Büyükşehir Belediyesi'nde yeni bir birim oluşturulacağını söyledi. Başkan Akyürek, 2007 yılında yapılacak genel kurul ile 2008 yılı Ağustos ayında yapılacak 11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı'nın Konya'ya, Türkiye'ye ve İslam dünyasına hayırlı olmasını diledi.


Ana Sayfa