Büyükelçi Marc Pierini Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, Avrupa Birliği (AB) Bilgi Bürosu açılışı için geldiği Konya’da Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.

Avrupa Birliği Bilgi Bürosu’nun AB ile ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın Türkiye’de AB’ye girme noktasında en hazırlıklı şehirlerin başında geldiğini söyledi.

HER ZAMAN BİRLİĞİ SAVUNUYORUZ

“Konya; şehircilik anlayışı, planlı yapılaşması, eğitim ve öğretime verdiği önem, üreticiliği ve derin bir medeniyetin temsilcisi hoşgörü şehri olma özellikleriyle AB’ye girmeye hazır” diyen Başkan Akyürek, insanlığın aynı ailenin mensupları olduğunu, her zaman ayrılığı değil, birliği savunduklarını ifade etti.

Konya’nın Türkiye’de dünyaya en çok açılan şehirlerden biri olduğunu anımsatan Başkan Akyürek, bu nedenle AB Bilgi Bürosu’nun Konya ve Türkiye’nin AB ilişkilerini güçlendirici bir rol oynayacağını, Konya’nın dışa açılma sürecine katkı yapacağını söyledi.

14’ÜNCÜ AB BİLGİ BÜROSU KONYA’DA

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini de, Konya’nın dünya genelinde Mevlana ve tarihi geçmişi ile tanınan bir şehir olduğunu dile getirerek, Konya’nın tüm bunların yanında dinamik yapısı ve ekonomisi ile de dikkat çektiğini söyledi. Türkiye’deki 14’üncü AB Bilgi Bürosu’nun Konya’daki olacağını kaydeden Büyükelçi Pierini, büronun Konyalı sanayicilerin ve isteyen herkesin AB ile ilgili bilgilere daha hızlı ulaşmasını sağlayacağını ifade etti.

Türkiye’yi AB’ye giriş sürecinde ve global rekabetin içinde aktif olarak gördüklerini kaydeden Büyükelçi Pierini, “Siyaseti bir kenara bırakırsak; Türkiye için 3 yıl önce başlayan müzakere süreci endişeye gerek duyulmaksızın devam ediyor. Çünkü üye ülkelerin oybirliği ile alınan bu karar, ancak oybirliği ile durdurulur. Bu da mümkün değil” dedi.

Konya’nın da yararlandığı Katılım Öncesi Mali Yardımlardan da bahseden Büyükelçi Pierini, AB yardımlarının amacının çeşitli kurum ve kuruluşları destekleyerek AB standartlarının yakalanması ve halkın AB’nin neler getireceğini anlaması olduğunu vurguladı.

Ziyaretin sonunda Başkan Akyürek Büyükelçi Pierini’ye Fransızca Mesnevi ve çini tabak hediye etti.


Ana Sayfa