Bilim Adamları Meke Gölü ve Acı Göl'de İncelemelerde Bulundu

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de ilk kez yapılan “Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri” konferansına katılmak üzere Konya’da bulunan bilim adamları ve uzmanlar Meke Krater Gölü ile Acı Göl’e inceleme gezisinde bulundular.

Dünyanın en önemli doğa harikaları arasında yer alan Meke Gölü’ndeki suların çekilmesinden duydukları üzüntüyü dile getiren bilim adamları, önlem alınmazsa gölün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade ettiler.

VAHŞİ SULAMA SUYU YOK EDİYOR

Danimarka Aarhus Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erik Jeppesen, Türkiye''nin içinde bulunduğu coğrafyanın, küresel ısınmadan en fazla etkilenen bölgelerin başında geldiğini ifade ederek, Anadolu’da toplam kullanılan suyun yüzde 75''inden fazlasının tarımsal sulamada kullanıldığını, vahşi sulama nedeniyle suyun yavaş yavaş tükendiğini söyledi. Jeppesen, su azlığı yaşanan bölgede, su ihtiyacı çok olan şeker pancarı ekilmesinin de yanlış olduğunu savundu. Problemin olduğu yerde düzenlenen toplantının sorunun çözümü için önemli bir adım olacağını belirten Jeppesen, göller kuruduğunda dünyada sadece bu bölgede bulunan endemik canlı türlerinin de kaybolacağını sözlerine ekledi.

GELECEKTE SU SAVAŞLARI ÇIKABİLİR

ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysel Atımtay ise, küresel iklim değişikliğinin Konya Ovası’nda çok önceden başladığını belirterek, hemen alınacak tedbirlerin uzun zaman sonra sonuç vereceğini ifade etti. Konferansın, problemi zamanında ve zemininde değerlendirdiğini kaydeden Atımtay, “Herkesin problemin çözümüne katkıda bulunması gerekiyor. Eski alışkanlıklarımızla evimizde iki misli su kullanmak yerine, daha dikkatli olarak bunun yarısıyla da yetinebiliriz. Su bizim için çok kıymetli. Değerini bilmezsek, bugün petrol savaşları olduğu gibi gelecekte de su savaşları olacak. Ayrıca, eğer Konya’yı koruyamazsak ülkemizin buğday ambarı ortadan kalkmış olacak” dedi.

KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun da, küresel iklim değişikliğinin etkilerini tartışmak amacıyla ABD, Danimarka, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye’den 119 bilim adamının katıldığı konferanstan önemli sonuçlar çıktığını kaydederek, konuşulanların sözde kalmayacağını, uygulamaya konulacağını söyledi.

Meke Gölü''nde hatıra fotoğrafları çektiren bilim adamları ve uzmanlar, daha sonra Acı Göl''e geçerek incelemelerde bulundu.


Ana Sayfa