Bilge Kral Konya'da Anıldı

Bosna Hersek Gorajde Kankon Yöneticileri Konya Büyükşehir Belediyesinin davetlisi olarak Konya'ya geldi. Bosna Hersek'in Efsane Lideri Aliya İzzet Begoviç'in ölümünün birinci yılında Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in davetlisi olarak Konya'ya gelen Bosna Hersek Gorajde Kankon yöneticileri Başkan Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Aliya İzzet Begoviç'in ölüm yıldönümünde kendilerini Konya'ya davet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e teşekkür eden Gorajde Meclis Başkanı Aliya Begoviç, Dünya'nın hiçbir yerinde yapılmayan anma programının Mevlana Şehri Konya'da yapılmasından dolayı ayrı bir onur duyduklarını belirtti. Bosna Hersek'in kurtuluş komutanı Aliya İzzet Begoviç'in Konya ve Konyalılara karşı ayrı bir yakınlık ve ilgi duyduğunu bildiren Meclis Başkanı Aliya Begoviç, 'Bosna Hersek'in savaş yıllarında en büyük destekçisi kardeş devleti Türkiye olmuştur. Kapanması zor ve ağır yaralarımızı sararken bizlere verilen destek yaralarımızın bir an önce kapanmasına yardım etti. Türk kardeşlerimizin ve de özellikle Konyalı hemşehrilerimizin yardımlarını asla unutamayız. Rahmetli Cumhurbaşkanımız Aliya İzzet Begoviç ölmeden öncede son yurtdışı ziyaret'ini Konya'ya yapmıştı' dedi.

Bosna Hersek'in Efsane Komutanı ve Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç'in ölüm yıldönümünde sevenleri tarafından anılmasından dolayı mutluluk duyduğunu belirten Ak Parti Konya Milletvekili Hasan Anğı, Bosna Hersekli kardeşlerimizi Konya'da misafir etmekten dolayı ayrı bir mutluluk duyduklarını bildirdi.

Hoşgörü ve sevgi Başkenti Konya'nın yine hoşgörü ve sevgi adamı Aliya İzzet Begoviç'in ölüm yıldönümünde Konya'da anılıyor olmasından dolayı bir mutluluk yaşadıklarını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 'Bosna Hersek'in savaş yıllarında bir bağımsızlık savaşı veren ve verdiği savaştan devletinin en büyük serveti olan bağımsızlığını kazanan Sayın Aliya İzzet Begoviç'in, Konyalı bir bayanla evli olduğuna dikkat çeken Başkan Akyürek, 'Konyalılar eniştelerine her zaman sahip çıkacaktır. Milli mücadelenin en büyük örneklerini milletimiz Kurtuluş Savaşı zamanında gösterdi. Bir devletin en büyük zenginliği bağımsızlığıdır. Bağımsızlığını kazanmamış bir millet, yok olmaya mahkûmdur. Bizler de bağımsızlık mücadelemizde ortaya canımızı koyarak mücadeleler verdik ve bağımsızlığımızı kazandık. Milletinin bağımsızlık mücadelesini veren ve verdiği mücadele sonunda Bosna Hersek'i bir Cumhuriyet yapan Aliya İzzet Begoviç'in ölüm yılında kendisini rahmetle anıyoruz' şeklinde konuştu.

ANMA TÖRENİ

Mevlana Şehri Konya'da böyle bir anma programının yapılmasından dolayı üzüntülerini az da olsa hafiflediğini belirten Bosna Hersek Gorajde Başbakanı Salko Obhocaş, kendilerini hiçbir zaman unutmayan Konyalılara minnet borçlu olduklarını bildirdi. Gorajde Başbakanı Salko Obhocaş, Aliya İzzet Begoviç'in zor günlerinde birlikte çalıştığı arkadaşlarını da böyle bir anma programında aralarında görmekten dolayı ayrı bir sevinç yaşadığını belirtti. Bosna Hersek'in bağımsızlık mücadelesinin ilk savunucusu Aliya İzzet Begoviç'in ilerlediği yolda devam etmeye çalıştıklarını bildiren Obhocaş, 'Rahmetli Cumhurbaşkanımız Aliya İzzet Begoviç bizlerden her zaman Türklerle olan ilişkilerimizi sıcak tutmamızı isterdi. Özellikle savaş zamanında Türklerden gördükleri desteklerle bu günlere geldiğimizi sürekli olarak hatırlatan Cumhurbaşkanımızın verdiği bilgiler bizlere ışık tutacaktır. O ileriyi gören bir insandı. Böyle anlamlı bir günde böyle bir programı organize eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyoruz' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, İslam'ın en büyük savunucularından biri olan Bosna Hersek'in Efsane Lideri Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç'in, ölümünün birinci yılında Konya'da anılıyor olmasından dolayı ayrı bir onur yaşadıklarını belirtti. Aliya İzzet Begoviç'in İslam Medeniyetinin bir göstergesi olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Akyürek, geçtiğimz Temmuz ayında Bosna Hersek'e yapılan gezide Aliya İzzet Begoviç'in mezarını da ziyaret etme şansı bulduklarını bildirdi. Birlikte mücadele ettikleri dava arkadaşları ve şehitlerle birlikte ebedi istirahatkahında yattığını gördüklerini ve duygulandıklarını bildiren Başkan Akyürek, Konya ve Konyalılar için Aliya İzzet Begoviç isminin ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

Konuşmaların ardından Bosna Hersek'in Milli Mücadele verdiği dönemlerde Aliya İzzet Begoviç'le birlikte çalışmalar yapan dava arkadaşları, katılımcılara anılarını ve savaş yıllarını anlattı.

Aladdin Salonunda düzenlenen ve ilgiyle takip edilen program sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bosnalı misafirlerine gecenin anısına birer hediye takdim etti.


Ana Sayfa