BELEDİYELER BİRLİĞİ SEÇİMLERİ YAPILDI

Konya Belediyeler Birliği seçimleri yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bilideyeler Birliği Başkanlığına seçildi. 200'e yakın belediye başkanın katılımıyla gerçekleştirilen seçimlerde Konya Valisi Ahmet Kayhan'da katıldı. 200 Belediye Başkanının oy kullandığı seçimlerde Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Birlik başkanı görevine seçilirken, Birlik Başkan Vekili Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Meclis Başkan Vekilleri Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, ve Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayitoğlu göreve getirildi.

Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız'ın ve Başhüyük Belediye Başkanı Tokay Mirza'nında Meclis Katip Üyeliğine seçildiği seçimlerde Birlik Encümen Üyeleri ise şu şekilde:

Nuri ÜNALAN. Cihanbeyli Belediye Başkanı.

Mehmet Taşan. Ahırlı Belediye Başkanı.

Ahmet ÖZDOĞAN. Ereğli Bld. Bşk.

Nazif TEKİNÖZ. Beyşehir Bld. Bşk.

Nasır ERSÖZ. Çumra Bld. Bşk.

Hamdi ACAR. Derbent Bld. Bşk.

Mustafa KOYUNCU. Kadınhanı Bld. Bşk.

Hasan OCAKLI. Doğanbey Bld. Bşk.

Birlik Encümen Üyeleri (Yedek)

A. Rıza KOÇAK. Emirgazi Bld. Bşk.

Ahmet Temiz. Hüyük Bld. Bşk.

H. Hüseyin Canseven. Ortakaraviran Bld. Bşk.

Ahmet Kadıcı. Çavuşçugöl Bld. Bşk.'lığına seçildiler.

Seçimlerin ardından Belediyeler Birliği Başkanı Başkan Tahir Akyürek oy kullanan tüm Belediye Başkanlarına teşekkür etti. Akyürek 'Ülkemizin en hızlı kalkınan, gelişen ve düzenli yapılaşması ile örnek şehri olan Konya'yı sadece şehir merkezi ve ilçeleri ile ele alarak hizmet üretmek doğru değildir. Hizmeti şehrimizin en ücra köşesine taşımak biz belediye başkanlarının ve kamu yöneticilerinin görevidir. Konya Belediyeler Birliği biz belediye başkanlarına hizmetlerinde öncü olacak, bir çok hizmetimizi de organize edecektir. Bugün tarihi bir gündür. Genel Kurulumuzun yerel yönetimler için yeni bir dönemin başladığı bugünde yapılıyor olması ayrı bir sevinç kaynağıdır. AK Parti Hükümeti yıllardır tartışmalara neden olan, yılan hikâyesine dönen yerel yönetimler yasa tasarısını mecliste geçirerek tarihi karara imza atmıştır. Hükümet ayrıca Belediyelerin vergi borçlarını da silmiştir. Bu uygulamalar ülkemizin önünü açacak, şehirlerimizin gelişmesine imkân tanıyacaktır. Merkezi hükümet elindeki yetkileri özel idarelere ve yerel yönetimlere devretmiştir. Milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Bugünden sonra ülkemizde artık başkanlık sisteminin tartışmaya açılması gerektiğine inanıyorum' dedi.

Başkan Akyürek, konuşmasında son üç ayda yaptıkları bazı çalışmalar hakkında da toplantıya katılanlara bilgi verdi.


Ana Sayfa