BELEDİYELER BİRLİĞİ ANTALYA'DA TOPLANDI

Konya Belediyeler Birliği Antalya'da toplandı. Konya Belediyeler Birliği 87.'inci seminerini Antalya Atlantis Otelde yaptı. Seminere 400'e yakın belediye başkanı katıldı. Seminerde ilk olarak Konya Belediyeler Birliği üyesi ve Cihanbeyli Belediye Başkanı Nuri Ünalan söz aldı. Konya Belediyeler Birliği çalışmalarının diğer Belediye Birliklerine de örnek olması gerektiğini bildiren Cihanbeyli Belediye Başkanı Ünalan, hem bilgilendirici hem de dinlendirici yapılan seminerlerin tüm belediye başkanlarına pozitif enerji yaydığını kaydetti. Belediye Başkanlarının belediyecilikte ilgili sorunlarını uzmanlara sorarak çözdüklerini bildiren Ünalan bundan sonra da yapılacak seminerlere de katılımların yüksek olmasını diledi.

Nuri Ünalan'ın ardından söz alan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, şehrin geleceğine yön veren insanların belediyecilikte yeni çığırlar açacağını bildirdi. Konya Belediyeler Birliği ve Anadolu Belediyeler Birliğinin yaptığı bilgilendirici seminerlerden dolayı yöneticilerine teşekkür eden Hançerli, belediyeler için yeni çıkan kanunların eğitici kişiler tarafından belediye başkanlarına verilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Programa ev sahibi olarak katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Menderes Türel, böyle geniş bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarından dolayı memnun olduklarını bildirdi. Konya Belediyeler Birliğinin düzenlediği seminerin bilgi ve öğrenmenin sonunun olmayacağının en büyük göstergesi olduğunu dile getiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, bilgiye açık belediye başkanlarının bulunduğu bir seminere katıldığından dolayı memnun olduğunu belirtti. Akdeniz Belediyeler Birliği olarak benzer toplantılar yaptıklarını sözlerine ekleyen Türel, toplantıların belediyecilikte iş verimini arttırdığını kaydetti. Yerel yönetimlerin yapılanma ihtiyacının uzun zamanlar alan bir işleyişi olduğu için şehrin ana sorunlarının çözülemediğini bildiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hükümetin kararlı tutumları ile reformlar yapıldığını ve yeni bir belediyecilik anlayışının uygulanmaya geçirildiğini belirtti.

Seminerlerine katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve seminere katılan tüm belediye başkanlarına teşekkür ederek sözlerine başlayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, seminerlerin belediye çalışmalarının bir kolu olduğunu bildirdi. Siyasette ve yerel yönetimde yeni bir çığır açıldığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, başlayan yeni dönemin daha sivil, daha toplumcu ve daha halka yakın bir anlayışın temsilcisi olduğunu kaydetti. Akyürek 'siyasette ve belediyecilikte de bilgi esasa alınmadığı zaman, dünyadaki yarışta geri kalırız. Belediye çalışanlarının ve belediye yöneticilerinin 1980 yıllardan sonra artan yetkilerle 1980'li yılların sonunda çok önemli atılımlar oldu. Artan yetkilerle birlikte imkanlarında arttığını ve yerel yönetimlerde çok ciddi sıçramalar yaşandı. 2000'li dönemlerde ise yeni bir sıçramayı başlatmamız gerekiyor. Bu konuda yasal çalışmalar devam ediyor. Yeni gelen kanunlarla birlikte yeni bir kalkınma hamlesi yaşanacaktır. Bu çalışmaları da hem belediyeler hem de birlikler olarak yapmamız gerekiyor' dedi.

12 Aralıkta bir dizi temel atma ve açılışlara katılmak üzere Sayın Başbakanın Konya'ya geleceğini bildiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a belediyelerin istek ve arzularının yer aldığı bir dosya sunacaklarını belirtti. Konya'nın geçmişten bugüne kadar taşınan sorunlarına köklü çözüm olduklarını kaydeden Başkan Akyürek, yapılan çalışmalarla Konya'nın kısa zamanda kendini yenileyeceğini sözlerine ekledi. Bir şehrin altyapı ve rutin işleri kadar o şehrin sosyal çalışmalarının da önemli olduğunu bildiren Başkan Akyürek ' Belediye Başkanı şehrinin ruhunu ve kimliğini iyi bilmeli. Şehirlerin ruhu aynen devam eder. Özellikle medeniyet merkezleri olan yerlerin bir ruhu, bir bakışı vardır. Bu ruhu algılamayan, kendinde yaşayamayan belediye başkanları, yaptığı çalışmalarda verim alamazlar. Şehirde yaşayan insanların beklenti ve ihtiyaçlarını bilme ve onlara çözüm olmaları çok önemlidir. Bütün hizmetler insana faydalı olmak için yapılır. İnsana hizmetin kutsal olduğunun farkına vararak hizmet vermek lazım. Sosyal Belediyecilik kapsamında şehirde yaşayan insanların tüm ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmalıyız. Belediyecilik yaptığımız yerlerdeki insanlara da kültürel çalışmaları aşılamak gerekiyor. Vatandaşların bilgilendirilerek belediyelere yardım etmelerini sağlayan bir anlayışla çalışmalarımızı yürütmemiz gerekiyor. Şehirde yaşayan insanlara ne kadar bilgi verilirse o kadar verim alınır. Belediye Başkanlarımızın da bunları unutmamaları gerekiyor' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek'in konuşmasının ardından seminere geçildi.

Prof. Dr. Cemal İşleyici, Meclise yeni giren Belediye Kanunları ve Belediye Yasaları hakkında seminere katılan Belediye Başkanları ve Belediye Yöneticilerine bilgiler verdi.

Seminerin ikinci bölümüne Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü katıldı. Türkiye'nin birçok ilinden 400'e yakın Belediye Başkanının katıldığı böyle bir semineri organize eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve birlik yöneticilerine teşekkür eden Tarım Bakanı Güçlü, belediyeciliğin hükümetin iyi işleyişinde önemli bir gösterge olduğunu bildirdi. Belediyeciliğin sabır isteyen, emek isteyen bir iş olduğunu belirten Tarım Bakanı Güçlü, Konya Belediyelerinin, çalışmalarının yeni bir çığıra açacağını, yeni çıkan yasalarla birlikte belediyelerin yetkilerinin daha da arttırılacağını sözlerine ekleyen Güçlü, verilen yetkilerin hizmete dönüşmesiyle birlikte belediyeciliğin yeni bir anlayış kazanacağını söyledi.


Ana Sayfa