Başkan Akyürek : Vatan Şehitlerin Mirasıdır

Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisi 18.03.2005 tarihli mutat Toplantısını yaptı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılan toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Başkanlık yaptı. Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen ve Karatay belediye Başkanı Mehmet Hançerli'nin de katıldığı toplantı yaklaşık bir saat sürdü.

Meclis toplantısının açış konuşmasını yapan Başkan Tahir Akyürek, Çanakkale Savaşı ve Zaferiyle ilgili olarak şunları söyledi.

'Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünü idrak ediyoruz. Çanakkale Savaşı ve benzeri tarihi birikimlerin yeni nesle ve halkımıza yerel yönetimlerin öncülüğünde yapılacak programlarla anlatılması gerektiğine inanıyorum. Bu vesileyle Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisi olarak bizlere bu vatanı miras bırakan, bu topraklarda kalmamıza vesile olan aziz şehitlerimizi rahmetle, hayırla yad ediyor, şefaatlerini diliyoruz. Çanakkale Harbi insanlık tarihinde eşi az görülür bir hadisedir. Bir milletin vatanını korumak için kahramanlığını, fedakarlığını, feragatini, ölüme bile bile gidebileceğinin en güzel örneğidir.'

Başkan Akyürek, Çanakkale Savaşı'nda orduyu çeşitli kademelerde yöneten Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale Zaferi'ne büyük katkıları olduğunu dile getirdi.

Başkan Tahir Akyürek, Çanakkale Savaşı ile ilgili konuşmasının sonunda Osmanlı Sultanlarından Sultan Reşad'ın Çanakkale Savaşı ve Zaferiyle ilgili yazdığı bir şiiri tercümesiyle birlikte meclis üyelerine okudu.

Ardından gündem maddelerine geçildi. 14.03.2005 tarihli Olağan toplantıya ait Meclis müzakere ve karar zaptı özetinin okunarak oy birliğiyle kabule dildi. Daha sonra gündeme geçildi.


Ana Sayfa