Başkan Akyürek Pakistan Kültür Bakanı İle Buluştu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Pakistan Kültür Bakanı Nilüfer Bahtiyar ile İstanbul'da bir araya geldi.

Japonya'da katılacağı ve küresel ısınmanın ele alınacağı Dünya Belediye Başkanları Zirvesi öncesi beraberindeki heyet ve Esin Çelebi ile birlikte, Pakistan Kültür Bakanı Nilüfer Bahtiyar ile İstanbul Hyatt Otel'de görüşen Başkan Akyürek, iki ülkenin tarihi bağlarla birbirlerine yakın olmalarına rağmen karşılıklı ziyaretlerin oldukça az olduğuna dikkat çekti. Konya ve Pakistan'ın Hazreti Mevlana nedeniyle birbirlerine bağlı olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, bu ay sonunda Pakistan'da gerçekleştirecekleri Konya ve Mevlana Günleri programlarında çeşitli etkinlikler gerçekleştireceklerini söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin artması için çeşitli çalışmalar yapıldığını hatırlatan Başkan Akyürek, 'Konya halkı Pakistan halkının her zaman yanındadır. Son olarak yaşanan depremde de Muzafferabad'da bir aşevi kurarak Pakistan halkına destek olduk' dedi.

Pakistan'daki Konya ve Mevlana Günleri programları çerçevesinde İslamabad, Lahor ve Karaçi'de tanıtım stantları açılarak sema gösterileri düzenleneceğini kaydeden Başkan Akyürek, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Başbakan Şevket Aziz, belediyeler, üniversite temsilcileri ve hükümet yetkililerinin katılacağı programlarda çeşitli temaslarda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Pakistan Kültür Bakanı Nilüfer Bahtiyar da, Konya heyeti ve Esin Çelebi ile buluşmaktan mutlu olduğunu vurgulayarak, Mevlana'nın Pakistan'da çok sevildiğini ve tanındığını ifade etti. İki ülke arasında çok samimi ilişkiler olmasına rağmen turizm ve kültürel ilişkilerde istenen seviyenin yakalanamadığını belirten Bahtiyar, kendilerinin de 2007 yılı Mevlana Yılı ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade etti.


Ana Sayfa