Başkan Akyürek : Doğalgazda Hedef 50 Bin Konut

GAZNET Yönetim Kurulu Üyeleri Büyükşehir Belediyesi'nde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Büyükşehir ve İlçe Belediye yöneticilerine çalışmaları ve 2005 hedefleri hakkında bilgi verdi.

GAZNET Genel Müdürü Gültekin Çınar firma olarak 2005 yatırım programına erken başlama kararı aldıklarını, hedefledikleri alanlarda çalışmalarını bitirerek önemli ölçüde konutlara doğalgaz ulaştıracaklarını kaydetti. Doğalgazın ulaştığı bölgelerde 2004-2005 kışı sezonunda büyük oranda doğalgazın kullanıldığını hatırlatan Çınar, doğalgaz kullanan vatandaşların özellikle ekonomik oluşu ve rahat kullanımı dolayısıyla sürekli kendilerine teşekkür ettiğini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çeşitli çalışmalarla doğalgaz kullanımını teşvik edeceklerini bildiren Çınar ekonomik olan doğalgazın kullanımı halinde çevre kirliğinin önüne de geçilmiş olacağını açıkladı. Çınar, 2005 yılında abonelik bedellerinin taksitlerle ödenmesi hususyal ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapacaklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın 2004'2005 kış sezonunda doğalgaza kavuştuğunu hatırlatarak konuyla ilgili çalışmaların ilgili firmaca hızla sürdürüldüğünü, firma ile birlikte sezon sonuna kadar hedeflenenin üstünde bölgeye doğalgaz ulaştırma gayreti içinde olunacağını açıkladı. Akyürek, doğalgaz kullanımı ile şehirde hava kirliliğinin önüne geçileceğine işaret ederek, vatandaşlardan katı yakıttan doğalgaza geçmeleri hususunda çalışma yapmalarını, yeterlilik belgesi alan firmalarla sistemlerini doğalgaz sistemine geçirmelerini istedi. Katı yakıta oranla daha ekonomik olan doğalgazın 2005 yılı çalışma takvimi içerisinde yaygınlaştırılarak 50 bin konuta ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Akyürek, doğalgaz kullanımını teşvik için çeşitli kampanyaların yanı sıra yasalarında doğalgaz kullanımını zorunlu hale getirdiğini söyledi. Ana hedeflerinin düzenli şehrin yanında sağlıklı bir kent olduğunun altını çizen Başkan Akyürek, ilgili kurumlarla yapacakları çalışmalarla hava kirliğinin önüne geçmek, sağlıklı bir şehir oluşturmak ve daha temiz bir çevre oluşturmak amacıyla konutların doğalgaza geçişini mecburi kılan çeşitli önlemler alacaklarını da bildirdi. Şehrin temizliğinden ve hava kirliliği ile ilgili mücadeleden taviz vermeyeceklerini açıklayan Başkan Akyürek, vatandaşlardan ekonomik olan ve aynı zamanda şehirde hava kirliğini önleyen doğalgaz dönüşüm sistemlerini şimdiden başlatmalarını istedi. Başkan Akyürek, Konya'nın bu konuda da başarıyı halkın desteği ile yakalayacağını ifade etti. Başkan Akyürek, ayrıca 2005 yılını çevre yılı ilan edeceklerini açıkladı.

Başkan Akyürek, toplantıda ayrıca GAZNET ve diğer resmi kurumlarla birlikte hareket edilerek çalışmaların palanlamasını ve özellikle altyapı çalışmalarında birlikte hareket ederek tasarruf sağlanmasını istedi.

Başkan Akyürek'in talimatıyla Büyükşehir Belediyesi altyapı, çevre ve ilgili birimlerle altyapı çalışması yapacak diğer resmi kurumların yakın bir zamanda bir araya gelerek ortak yatırım programı oluşturma, çalışmaları aynı zamanda ve aynı bölgelerde yürütme hususunda ortak çalışma takvimi oluşturmaları bekleniyor.


Ana Sayfa