Başkan Akyürek Altınapa'da İncelemelerde Bulundu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri ve KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun ile birlikte Altınapa Barajı’nda incelemelerde bulundu.

Konya’nın yıllık su ihtiyacının belli bir bölümünün Altınapa Barajı’ndan karşılandığını dile getiren Başkan Akyürek, barajda bu yıl 20 milyon metreküplük su elde edildiğini, günlük çekimlerle şu anki miktarın 18 milyon metreküp civarında olduğunu söyledi.

MERAM’A 3-4 KEZ SULAMA SUYU VERİLECEK

Altınapa Barajı’ndaki su seviyesinin Meram bölgesine 3-4 kez sulama suyu verecek durumda olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Meram’da yapılan sulama kanalı düzenlemeleri ve bazı bölgelerde kapalı sulama sistemine geçilmesiyle eskiye göre daha tasarruflu su kullanma imkanına kavuşuldu. Suyun dikkatli kullanılması, modern sulama tekniklerinin mutlaka hayata geçirilmesi şehrimiz adına büyük bir kazanım oluşturuyor. Bu sorumlulukla hareket eden hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

100 MİLYON DOLARLIK SU YATIRIMI

Konya’nın 2050’ye kadar olan su ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün bir proje yürüttüğünü vurgulayan Başkan Akyürek, projenin 5 yıl içinde 100 milyon dolarlık su yatırımını öngördüğünü ifade etti.


Ana Sayfa