Başkan Akyürek ABD İzlenimlerini Anlattı

ABD Fotoğrafları ::

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, beraberindeki bilim adamları, gazeteciler, belediye yöneticileri ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri ile 23 Mart'02 Nisan 2006 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirdiği ziyaretler ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

KONYA'NIN TANITIMI İÇİN ÖNEMLİ ZİYARETLER

Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında ABD ziyareti ile ilgili bilgi veren Başkan Akyürek, Utah Üniversitesi'nin düzenlediği 'Türk Şehirlerinden Küreselleşmeyi Anlamak: Konya Modeli' isimli sempozyumda bilim adamları tarafından, Konya'nın küreselleşme sürecinde belirleyici bir şehir olarak ele alındığını söyledi. Türk ve Amerikan bilim adamlarının Konya'nın çağımıza söyleyecek sözü olduğu konusunda birleştiklerinin altını çizen Başkan Akyürek, sempozyumun Utah Üniversitesi tarafından kitap ve cd halinde Amerikan bilim çevrelerine sunulacağını, Konya'da da Türkçe'ye çevrilerek yayınlanacağını ifade etti.

ABD'de gerçekleştirilen ziyaretlerin Konya'nın tanıtımı, dünyaya açılımı ve dünya şehri olması açısından önem arzettiğini vurgulayan Başkan Akyürek, şöyle konuştu: 'Özellikle 2007 yılının Mevlana Yılı ilan edilmesinin ardından Konya olarak yapmamız gerekenler ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk. BM Kalkınma Fonu Başkanı Kemal Derviş ile, BM kaynaklarının nasıl kullanılacağını görüşüp destek istedik. Chicago şehrini ziyaretimizde, kendileri ile kardeş şehir olma konusunda mutabakata vardık. Onlar da Konya ile bir bağ kurmanın kendileri açısından da önemli olduğunu vurguladılar. Konya ile ABD şehirleri arasında kurulan bu bağ, ülkemiz açısından da önemlidir.'

BAŞKAN AKYÜREK'İN ABD İZLENİMLERİ

Konya'nın, dünya şehri olma konusunda adımlar attığını ve ABD gezisi ile bu konuda önemli bir ayrıntının yerine getirildiğini belirten Başkan Akyürek, Konya'nın tanıtımı için bu tür ziyaretlerin önemine inandıklarını ifade etti. ABD'de, Hazreti Mevlana'nın Rumi ismiyle en meşhur şair olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, ancak Mevlana'nın Chicago'lu olduğuna inanan ve İran'da yaşadığını söyleyen çevreler olduğunu da kaydetti. ABD genelinde muhafazakar yapının ön plana çıktığını ve bunun gidilen her yerde hissedildiğini vurgulayan Başkan Akyürek, bunun, Türkiye'de medeniyete erişmek için kültürden kopma ve değerlerden uzaklaşma yanlılarına güzel bir cevap olacağını söyledi.

ABD şehirlerindeki dikey büyümenin yanında, yaşam alanlarında oluşturulan bir ve ikişer katlı bahçeli evlerin model alınması gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, Türkiye'de yıllar önce zaman zaman ihmal edilen imar yasalarının günümüzde yapılaşmanın istenen seviyede olmasını zorlaştırdığını, ancak ABD'de gözledikleri keskin çizgilerle ayrılan imar alanlarını Konya'da da oluşturmayı düşündüklerini ifade etti.

MEVCUT İMKANLARLA YAPILAN ÇALIŞMALAR TAKDİR TOPLUYOR

Şehirlerin gelişiminde kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hasıla'nın (GSMH) önemine dikkat çeken Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 10 bin doları aşarsa, bizler ABD ve Avrupa şehirlerinin seviyesine ulaşırız. ABD şehirlerinin, Konya'nın en az 10 katı bütçeleri var. Bizdeki imkanlar ve kişi başına düşen gelir açısından bakıldığında Konya, dünyanın önemli şehirlerinin içinde yer alıyor. Kendi imkanlarımızla alt ve üst yapıda gerçekleştirdiğimiz atılım dünyanın dikkatini çekiyor.'

ABD'den Türkiye ve Konya olarak alınacak birçok örnek olduğunu, ancak Türkiye'nin ve Konya'nın özellikle çok kültürlülük konusunda ABD'ye örnek olduğunu belirten Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi'nin Dış İlişkiler alanında genç bir ekip yetiştirdiğini, yapılacak tanıtım çalışmaları ile Konya'nın turizm patlaması yaşayacağını sözlerine ekledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığında ABD'de gerçekleştirilen 12 günlük ziyaretler çerçevesinde, BM Kalkınma Fonu Başkanı Kemal Derviş olmak üzere; Türk-Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası yetkilileri, NewYork ve Chicago Türkiye Başkonsoloslukları, kültür-sanayi ataşeleri, Chicago, Brooklyn ve Salt Lake City Belediye Başkanları ve burada bulunan iş adamları ile çeşitli temaslarda bulunuldu.


Ana Sayfa