Baca Gazı Zehirlenmeleri ve Önlemleri

Çevre Koruma Daire Başkanı Ceylani Kılıç'ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle :

'Havaların soğumasıyla birlikte, yanlış soba seçimi, yanlış soba yakımı ve boruların gaz sızdırması nedeniyle üzücü olaylar meydana gelmekte ve bir çok vatandaşımız hayatını kaybetmektedir.

Kış aylarında karbon monoksit gazına bağlı olarak gelişen duman zehirlenmeleri artmaktadır. Karbon monoksit renksiz ve kokusuz bir gaz olduğu için de zor fark edilmekte ve bu yüzden de zehirlenmeler çok ağır ve öldürücü olmaktadır.

Zehirlenmelere sebebiyet vermemek için sobayla ısınmada dikkat edilecek hususlar;

Soba üstten yakılacak şekilde düzenlenmiş olmalı ve yanmakta olan sobanın üzerine ilave kömür atılmamalıdır. Aksi takdirde kömür tam yanmadığı zaman oluşan karbon monoksit gazı zehirlenmelere sebep olacaktır.

Ucuzluğu nedeniyle kalitesiz kömür tercih edilmemelidir. Kalitesiz kömür yanma sonrası daha çok zehirleyici gaz çıkartmaktadır.

Soba borusu ile baca kurum ve zift atıkları mutlaka temizlenmelidir. Soba, boru ve dirsekleri belli periyotlarla temizlenmeli.

Sobada üst bölümde tam yanma gerçekleşip kömür kor haline gelmeden, alt ve üst hava alma kapakları kapatılmamalıdır.

Kömür tam tutuşmadan soba uyutulmamalıdır.

Soba tepmesine ve zehirli gazların oda içine gitmesini önlemek için rüzgar yönüne görü yön değiştiren baca kapağı kullanılmalıdır.'


Ana Sayfa