Avustralya Büyükelçisi Dunn Büyükşehir'de

Avustralya'nın Türkiye Büyükelçisi Jean Dunn, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Konya'da Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret etti.

KONYA, GELECEKTE DE ÖNEMLİ BİR ŞEHİR OLACAK

Büyükelçi Dunn'ı makamında kabul eden Başkan Tahir Akyürek, Avustralya ile Türkiye'nin fiziki olarak uzak olsa da tarihi ve kültürel bağlarla birbirine yakın olduğunu belirterek, kısa bir süre önce Avustralya'nın Ballarat şehrinde katıldıkları Dünya Tarihi Kentler Konferansı'ndan Konya olarak memnun ayrıldıklarını ifade etti. Konya'da her yıl düzenlenen Hazreti Mevlana'yı anma programlarının birçok buluşmaya sahne olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Konya'nın her yıl medeniyetler buluşmasına ev sahipliği yaptığını söyledi. Büyükelçi Dunn'a Konya'nın tarihi, coğrafi ve kültürel özellikleri ile yatırım fırsatlarından bahseden Başkan Akyürek, 'Konya, Türkiye'nin fırsatları en fazla olan şehirlerinden biridir. Tek tip yapıya sahip olmayan ekonomisi ile Konya, bundan 900 sene önce de önemli idi, gelecekte de Ortadoğu ve dünyada önemli bir şehir olacaktır' dedi.

KONYA ZENGİN BİR ŞEHİR

Avustralya'nın Türkiye Büyükelçisi Jean Dunn ise, Gelibolu nedeniyle sıkı bağlara sahip olan iki ülkenin Avustralya'daki Türkler sayesinde daha da yakınlaştığını vurguladı. Konya'da bulunmaktan son derece mutlu olduğunu belirten Büyükelçi Dunn, kısa sürede gezme fırsatı bulduğu Konya'nın oldukça gelişmiş, tarihi ve zengin bir şehir olduğunu gördüğünü ifade etti.

Ziyaretin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, konuk Büyükelçiye İngilizce Mesnevi, çini tabak ve Konya'yı tanıtan İngilizce kitaplar hediye etti.


Ana Sayfa