Arama-Kurtarma Çalışmaları Tamamlandı

Çöken Zümrüt Sitesi'nde 8 gündür aralıksız devam eden enkaz kaldırma ile arama-kurtarma çalışmalarında sona gelindi. Enkazdan ölü olarak çıkarılan 92 kişiden 90'ı gözyaşları arasında toprağa verilirken, Numune Hastanesi Morgu'nda bekleyen biri erkek, bir bayan cesedi hala teşhis edilemedi. Sitede var olduğu söylenen Yasin Poçanoğlu (19) ile Nazlı Hilal Akpınar (8)'in ise kayıp olduğu ifade ediliyor.

GÜVENLİK KAMERASI BULUNDU

Zümrüt Sitesi'nin zemin katında yer alan Vakko Mağazası'nda var olduğu söylenen Güvenlik Kamerası arama kurtarma ekipleri tarafından bulundu. Görüntülerin deşifre edilmesinden sonra çöküşe neden olduğu iddia edilen 'Kolon kesilme' ve diğer iddiaların gerçek olup olmadığı sonucuna ulaşılacak.

ŞÜKÜRLER OLSUN

Enkaz altında 156 saat sonra kurtarılan Yasemin Yaprakçı GATA'da tedavi altına alınmıştı. Yakınlarından aldığımız bilgilere göre Yasemin Yaprakçı'nın sağlık durumunun çok iyi olduğu ayaklarında oluşan yaraların ise yapılan tedaviye cevap verdiği öğrenildi.

RAPORLAR HAZIRLANIYOR

Enkaz kaldırma işleminin tamamlanmasının ardından Sitenin çökmesine neden olan etkenlerin belirlenmesi için uzman ekipler çalışmalarını başlattı. İnşaatın beton, demir ve diğer malzemelerinden alınan numuneler laboratuvarlarda inceleniyor. Yetkililer konuyla ilgili raporların en kısa zamanda kamuoyuna açıklanacağını ifade ettiler.

EKİPLER AYRILIYOR

Çöküşün meydana geldiği 2 Şubat gecesi saat 20.30'dan itibaren Arama-Kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarını aralıksız sürdüren Jandarma Kurtarma Ekipleri ile Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nün bazı birimleri dün olay yerinde ayrıldı. Gözyaşları arasında ayrılan ekiplere vatandaşlar sevgi gösterisinde bulunurken Büyükşehir Belediyesi'nin ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

KANGREN KORKUSU ORTADAN KALKTI

Önceki gün Zümrüt Sitesi enkazının altından 156 saat sonra sağ olarak kurtarılan Yasemin Yaprakçı Numune Hastanesi'ndeki ilk tedavisinin ardından askeri helikopter ile, Gülhane Askeri Tıp Akademesi (GATA)'ya götürülmüştü. Yaprakçı'nın ayaklarında Kangren oluşması üzerine hemen ameliyata alındığı bünyesinin sağlam olması nedeniyle tedaviye kısa süre içerisinde cevap verdiği öğrenildi.

Yasemin Yaprakçı'nın yakınları dün yeniden ankaz alanına gelerek Yasemin'i kurtaran ekiplere hem teşekkür etti hem çikolata dağıttı. Yasemin Yaprakçı'nın ayaklarında oluşan doku tahribinin ilk ameliyat ile temizlendiği ve kısa süre içerisinde eski sağlığına kavuşacağı haberi hem yakınlarını hem kendisini kurtaran ekipleri çok mutlu etti.

Merhaba Gazetesi 11/02/2004


Ana Sayfa