Ankarayolu Yeşillendiriliyor

Ankara yolunda yürütülen çalışmalar şehirleşmenin ve sanayileşmenin büyük oranda tamamlandığı Hava Lojmanları mevkiinde başlıyor; Konya'nın çıkışı olarak ifade edilen ve şehir merkezinden 30 dakika uzaklıktaki Karaömerler Köyü'ne kadar devam ediyor.

Yolun orta bölümünde yapılan çalışma, şehrin dışında da yürütülmesi bakımından Türkiye'de bir ilk olarak gösteriliyor. Yol boyunca 1,5-2 metre derinliği bulunan orta bölüm tamamen toprak dolguyla kapatılarak ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışması için hazır hale getirildi. Çalışma yapılırken yolda her hangi bir daraltma yapılmadığı, sadece mevcut orta bölümde düzenlemelere gidildiği bildirildi.

Park-Bahçeler Şube Müdürü Ayhan Tangur'un konuyla ilgili açıklaması şöyle :

'Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, şehrin yeşil dokusunun korunması ve zenginleştirilmesi için başlatmış olduğu yeşillendirme atağı hızla devam ediyor. Bu kapsamda Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların başında Ankara çevre yolu orta bölümü çevre düzenleme çalışması gelmektedir.

Ankara çevre yolunun Konya için önemi büyüktür. Konya'ya gelen ziyaretçilerin şehrin girişinde yeşil dokuyla karşılanmaları bizim için gurur kaynağı olacaktır.

Bu nedenle Ankara yolunda 01/07/2004 tarihinde çalışmalara başlanılmış olup, Trafik Muayene İstasyonu ile Aksaray Yol kavşağı arası orta bölümde 80.000 metre karelik bir alanda fidan dikim ve çim ekim çalışmaları devam etmektedir. Bu yeni ekilen çim ise otomatik sulama tesisatı ile sulanmaktadır.

Kayacık Koruluğundan Karaömerler Köyü'ne kadarki 13 km'lik 260.000 metre karelik kısımda alt yapı (otomatik sulama tesisatı kurulumu, toprak dolgusu ve tesviyesi) çalışmalarına devam edilmektedir. Hava şartlarının elverişli gitmesi halinde sene sonuna kadar çalışmaların bitirilmesi planlanmaktadır.

Ankara yolu orta bölümü çevre düzenleme çalışmaları bittiği takdirde Konya'mıza 340.000 metre kare yeşil alan kazandırılmış olacaktır'

Yeşil dokuya yönelik yapılan bu dev çalışma halkın da takdirini kazanıyor. Özellikle şehir dışından gelen ve buradaki hummalı çalışmayı gören ziyaretçiler, yeşillendirmeye yönelik yapılan düzenlemenin takdire şayan olduğunu dile getiriyorlar. Tutup Mevkii olarak bilinen bölgedeki kum ocaklarından itibaren adeta bir vahayı andıracak yeşillendirme çalışması ilk girişte şehri ziyarete gelenlere Konya'nın anlatıldığı gibi kurak değil, yeşil içinde bir şehir olduğunu gösterecek.


Ana Sayfa