Almanya'dan Gelen İşadamı Heyeti Büyükşehir'de

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ilimizde bulunan Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Şahin, Almanya'nın Köln Belediyesi Ekonomi Dairesi Başkanı Dr. Walter Borjans ve beraberlerindeki heyet, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ettiler.

Heyeti kabul eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, binlerce yıl medeniyetlere ev sahipliği yapan Konya'nın sanayisi ile de güçlü bir şehir olduğunu söyledi. Almanya'da katıldıkları Türk-Alman Ekonomi Kongresi'nin ardından gerçekleşen bu ziyaretin önemine dikkat çeken Başkan Akyürek, ziyaretin Konya'nın tanıtımı açısından da son derece önemli olduğunu ifade etti. Konya halkının Mevlana felsefesinden hareketle barışçı bir yapıya sahip olduğunu anlatan Başkan Akyürek, 'AB sürecinde en çok ziyaret edilen şehirlerden olan Konya'da, AB'ye aykırı görüntüler arayanlar, bunlara ulaşamamıştır. Çünkü Konya, halkın huzur içinde yaşadığı bir şehir olmasının yanında; Türkiye'nin en kalabalık üniversitesine sahip olması, sürekli gelişen, muhafazakar ama dışa açık olan, kendi özelliklerinden vazgeçmeden AB'ye girmeyi kabul eden şehir yapısıyla herkesi etkilemiştir. Biz şehrimizi, farklılıkları koruyarak bir arada yaşatabilen hoşgörü şehri olarak tanıtıyoruz. Bu yönümüzü dünyaya tanıtmak için çalışıyoruz, tüm dünya şehirleri ile ilişkilerimizi geliştiriyoruz' dedi.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Şahin ise, Konya'nın global dünyada yer edinme çalışmaları yaptığını belirterek, artık Avrupa Birliği'nde ülkelerin değil, bölgelerin ön plana çıktığını hatırlattı. Konya'nın bu anlayış ve potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Şahin, bu potansiyelin kullanması için çeşitli temaslarda bulunacaklarını kaydetti. Türkiye'de Anadolu şehirlerinin de artık dünyaya açılması ve yabancı sermaye ile temasa geçmesi gerektiğini belirten Şahin, şunları söyledi: 'Konya her yönüyle bir yatırım şehri. Konya kültürel yönüyle de Batı ile Türkiye arasında köprü olabilecek önemli bir şehirdir. Böyle tanıtımlarla Konya'ya hem yabancı, hem de yurtdışındaki Türkler'den yatırımlar gelecek, yeni iş sahaları açılacaktır.'

Köln Belediyesi Ekonomi Dairesi Başkanı Dr. Walter Borjans da, Konya ile Köln'ün birbirine benzeyen yönleri olduğunu ifade ederek, AB içinde farklı yönlerini ortaya çıkarma çalışmalarını sürdürdüklerini, bu çerçevede Konya ile her konuda işbirliğine hazır olduklarını dile getirerek, misafirperverlikleri için Konya halkına teşekkür etti.

Ziyaretin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kemal Şahin, Dr. Walter Borjans ve heyete Almanca Mesnevi, Mevlana Müzesi maketi, çini tabak ve Büyükşehir Belediyesi'nin yayınlarından hediye etti. Kemal Şahin ve Dr. Walter Borjans da Başkan Akyürek'e misafirperverliği için kolonya, Köln şehrini tanıtan kitap ve Kemal Şahin'in yazdığı Zirvedeki Şahin isimli kitabı hediye ettiler.


Ana Sayfa