Afganistan Ankara Büyükelçisi Masoosd Khalili Büyükşehir'de

Afganistan'ın Ankara Büyükelçisi Masoosd Khalili, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Konya'ya 2007 yılının Mevlana yılı ilan edilmesi dolayısıyla gelen ve görüş alış-verişinde bulunan Büyükelçi Khalili, Afganistan olarak Konya ile işbirliğine gitmek istediklerini bildirdi.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Büyükelçi Khalili, Mevlana düşüncesinin merkezinin Konya olduğunu belirterek, 'Mevlana'nın 7 aşk şehri vardır. Bunlardan biri de Konya'dır. Mevlana düşüncesinin merkezi de Konya'dır. 2007 yılında başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerde Mevlana ve düşüncesi ile ilgili etkinlikler yapılacaktır. Ama en önemli etkinliklerin Konya'da yapılması gerekiyor. Konya, Şeb-i Arus dışında 2007 yılında dünya insanlarını bir araya getirdiği bir etkinliğe ev sahipliği yapmalıdır. Biz, Türk insanını ve Konya'yı gönülden seviyoruz. İnanıyoruz ki Türk insanı da Afganistan'ı ve halkını gönülden seviyor. Mevlana gönül insanıdır. Hayatımızda ve işlerimizde onu örnek alıyoruz. Diğer insanlarında örnek almalarını sağlamamız gerekiyor. Afganistan'da üzerinde Belh ve Konya şehirlerinin bulunduğu bir halı dokutuyoruz. Mevlana Müzesi'ne hediye edeceğimiz bu halının üzerinde Konya Belediyesi'nin de ismini yazmak istiyoruz. Şu anda dokuması devam eden halı 2007 yılında tamamlandığında bir törenle Konya'ya takdim edeceğiz' dedi.

Khalili, Mevlana'nın eserlerini her gün okuduğunu ve hayatında uygulamaya çalıştığını dile getirerek, iki binin üzerinde beyti ezbere bildiğini dile getirdi. Khalili, çok samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Başkan Akyürek'e Mesnevi'nin ilk 5 beytini okuyarak çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti. Khalili, Mevlana şehri Konya'da bulunmaktan ve Mevlana'nın aşk şehri olarak ifade ettiği şehrin Belediye başkanıyla görüşmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, Başkan Akyürek'i Afganistan'a davet etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Akyürek, 2007 yılında farklı etkinlikler gerçekleştireceklerini, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini hatırlatarak, şu ana kadar farklı dillerde Mesnevi'nin yayımlanmasını sağladıklarını ve bunu, diğer dillere de çevrilerini yaptırarak sürdüreceklerini bildirdi. Afganistan ile işbirliğine hazır olduklarını dile getiren Başkan Akyürek, 2007 yılında Afganistan'da Kabil ve Belh şehirlerinde de etkinlikler yapabileceklerini belirterek, 2007 yılı etkinlikleri ile ilgili hazırlıkların sürdüğünü, yapılacak etkinliklerle Mevlana ve düşüncesini dünya insanına ulaştırma gayreti içinde olacaklarını bildirdi. Başkan Akyürek, Konya'nın misyon sahibi bir şehir olduğunu dile getirerek, bunun gereklerinin yerine getirildiğini bildirdi.

Ziyaretin ardından Başkan Akyürek Büyükelçi Khalili'ye Mevlana tanıtım CD'si, Mesnevi ve Konya kitabı hediye etti. Büyükelçi Khalili de Başkan Akyürek'e, kendisinin tercüme ettiği babasına ait şiir kitabı ve Afganistan'ın önemli eserlerinden değerli taştan yapılma işlemeli bir kutu hediye etti.


Ana Sayfa