ABD'nin Chicago Kentinde Konya Tanıtılıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2007 Mevlana Yılı tanıtım programları çerçevesinde Chicago Türk Günü Festivali için ABD'ye gönderilen Konya Kültür Grubu temaslarına başladı.

Konya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Sönmez'in Büyükşehir Belediyesi'nin davetlisi olarak katıldıkları Dördüncü Chicago Türk Günü etkinlikleri 4 gün sürecek. Etkinlikler başlamadan önce, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, festivalde görev alacak olan sema ekibi, çini, ebru, hat ve ney ustalarının bulunduğu Konya Kültür Grubu, Türkiye'nin Chicago Başkonsolosu Naci Koru'yu ziyaret etti.

Konya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ve Konya'daki tüm kurum ve kuruluşların 2007 Mevlana Yılı için hazırlıklarını tamamladığını belirterek, bu çerçevede katıldıkları Chicago Türk Günü Festivali'nin Konya'nın ve Türkiye'nin tanıtımı için önemli olduğunu belirtti.

Chicago Başkonsolosu Naci Koru da, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in Amerika gezisi sırasında, daha önce Amerikalılardan büyük ilgi gören Konya ekibinin festivale katılmasına karar verdiklerini vurgulayarak, bundan Türkiye adına mutluluk duyduklarını ifade etti.

Ziyaretin ardından Chicago Başkonsolosu Naci Koru, Konya ekibi ve Türkiye'den festival için gelen ekipler onuruna akşam yemeği verdi.

4. CHİCAGO TÜRK GÜNÜ FESTİVALİ

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Chicago Türk Günü Festivali 13-16 Eylül tarihleri arasında Four Seasons Oteli'nde ve Chicago'da kurulan festival alanında gerçekleştirilecek. Binlerce Amerikalının takip edeceği ve Türkiye'nin tanıtımı için önem arzeden festivale katılan Konya ekibi, Mesnevi anlatımı, sema gösterisi, çini, ebru, hat ve ney dallarında sanatlarını icra edecek. Sema ekibi ayrıca Chicago Dünya Müzik Festivali'nde de yer alarak, kısa bir gösteri yapacak.


Ana Sayfa