ABD'li Heyet Evde Bakım Hizmeti'ne Hayran Kaldı

Merkezi ABD'nin New Jersey kentinde bulunan 'Dinlerarası Diyalog Merkezi' Türkiye'ye turlar düzenliyor. ABD'li din adamı ve işadamlarının katıldığı gezi Konya'nın da aralarında bulunduğu çeşitli şehirlere düzenleniyor.

Hafta sonunu Konya'da geçiren ABD'li heyeti ağırlayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehrin genel durumu hakkında heyet üyelerine bilgi verdi. Türkiye'deki siyasi yapının ve halkın siyasilere yaklaşımının farklılığının altını çizen Başkan Akyürek, demokrasinin tüm kurumlarıyla sağlıklı bir şekilde işlediğini dile getirdi.

Konya'nın ekonomik, ticari, siyasi ve ictimai durumu hakkında heyet üyelerine bilgi aktaran Başkan Akyürek, sosyal yapıdan söz ederken 'Evde Bakım Hizmeti'ni dile getirerek, bu durumu seçim malzemesi yapmadıklarını, bakıma tabi tuttukları evleri ve kişileri medya karşısına çıkarmadıklarını, bunu bir vazife olarak kabul ederek heyecanla yerine getirdiklerini söyledi. Başkan Akyürek'in bu açıklaması karşısında hayrete düştüklerini belirten heyet üyeleri, böyle bir durumla ilk defa karşılaştıklarını, bakıma muhtaç insanları bir merkeze toplayarak onları toplumdan soyutlamak yerine, kendi evlerinde ve mahallerinde bakmanın ve bunu sürdürmenin fevkalade bir durum olduğunu, bunun örnek alınması gerektiğini söylediler.

Heyetin Başkanlığı'nı Dinlerarası Diyalog Merkezi'nden Levent Koç yaparken, heyeti adına bir teşekkür konuşması yapan Rev. Donald Pitches, Türkiye gezilerinin umduklarından daha olumlu geçtiğini belirterek, 'Konya bizi büyüledi. Türkiye'de yaşadığımız güzelliklerin ötesini burada bulduk. Özellikle insanlarla ilişkilerde yaptığınız hizmetler hepimizi büyüledi' dedi.

Heyetle birlikte Türkiye gezisine katılan ABD'li yatırımcı Peter Gelb ise, özellikle konut hizmetleri konusunda Meksika, Fas ve Türkiye'ye yatırım yapmayı hedeflediğini belirtti. Gelb, Konya'ya yatırım için araştırma yapacaklarını belirtirken, Başkan Akyürek şehre yapılacak her türlü yatırım için gerekli tüm desteğin sağlanacağını bildirdi.


Ana Sayfa