736 Konut Hak Sahiplerine Dağıtılıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi-Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Konya'da dar gelirlilere yönelik inşa edilen toplu konutları almaya hak kazananlar, 10 Ekim Pazartesi gününden itibaren konutlarını seçerek protokollerini imzalamaya başlayacak.

İFTAR SAATİNDE TRAFİK SIKIŞIKLIĞI YOK

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda konut almaya hak kazanan vatandaşlarla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ramazan Ayı'nın herkese hayırlar getirmesini dileyerek başladığı konuşmasında, Konya'da Ramazan Ayı'nda trafik mucizesi yaşandığını belirterek, iftara 7 dakika kala bile şehir merkezinde herhangi bir yoğunluğun yaşanmadığını, vatandaşların da bunun farkında olduğunu söyledi.

KONYA'DA YENİ BİR KENT DOĞUYOR

Türkiye'de en hızlı yapılan toplu konut inşaatlarının Konya'da olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, alt gelir grubu için yapılan dairelerin kısa süre sonra çok değer kazanacak bin mevkide bulunduğunu ifade etti. Konut almaya hak kazananların listelerinin Büyükşehir Belediyesi panolarına asıldığını kaydeden Başkan Akyürek, 10 Ekim-23 Kasım 2005 tarihleri arası her gün sabah 08:30'da Büyükşehir Belediyesi önünden kaldırılacak otobüslerle vatandaşların gruplar halinde konutların bulunduğu mevkiye giderek seçim yapacaklarını ve protokol imzalayarak peşinatı yatıracaklarını açıkladı. Başkan Akyürek, 'Vatandaşlarımız konutlara oturduktan sonra 138 milyon ile 180 milyon lira arasında değişen rakamlarla kira öder gibi ev sahibi olacak. Büyükşehir Belediyemiz de su ve kanalizasyon için çalışmalarını yapıyor. Bu ay içinde 6 bin 500 metrelik kanalizasyonun yapımı bitmiş olacak. Sadece bina teslimi değil, sosyal tesisleri, camisi, okulu, sağlık tesisi ve çevre düzenlemesi ile orada yaşanabilir bir mekan teslimi de yapılıyor. Konya'da yeni bir kent doğuyor' dedi.

KONYA'DA AYRIMCILIK OLMAZ

Konya'nın bir bütün olduğunu ve sosyal ayrımın hiç yaşanmadığını vurgulayan Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Konya'da birinci sınıf mahalle, ikinci sınıf mahalle yoktur. Birinci sınıf Konyalı, ikinci sınıf Konyalı da yoktur. Biz, ihtiyaç sahibimizle, yetimimizle, zenginimiz ve fakirimizle kardeşlik havası içinde yaşıyoruz. Bugün ev sahibi olmaya hak kazanan insanlarımız ayrı bir güzellik tablosu oluşturuyor. Bu kardeşlerimizin; eğer bu şartlar olmasa, müracaatlar herkese açık olsa, ev sahibi olmaları kolay değildi. Müracaatlar gelir ayrımı gözetilmeksizin herkese açık tutulsaydı burada bulunanların yüzde 10'u belki ev sahibi olacaktı. Başbakan'ın talimatıyla belirlenen bu şartlarla; en alt seviyede emekli maaşı alan 92, hiçbir sosyal güvencesi olmayan 442, yetim maaşı alan 65, dul maaşı alan 137 kardeşimiz bu evleri almaya hak kazandı. Hayırlı olsun.'

Başkan Akyürek, konuşmasının ardından 10 Ekim Pazartesi günü konutlarını görmek için gidecek 26 kişinin ismini açıkladı. Daha sonra açıklanan diğer gruplar, belirlenen tarihlerde konutlarını seçerek, peşinatlarını Halk Bankası Nalçacı Şubesi'ne yatırdıktan sonra TOKİ ile protokollerini imzalayacaklar.


Ana Sayfa