18 İlin İl Genel Ve Büyükşehir Meclis Başkanı Konya'da

İl Özel İdaresi Kanunu gereği başlayan İl Genel Meclisleri'nin ilk istişare toplantısına katılmak üzere Konya'ya gelen 18 il ve Büyükşehir Meclis Başkanı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Ziyarette meclis başkanlarına Konya ve belediyenin çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi'nin Konya'da örnek çalışmalar sergilediğini söyledi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir hükümetin elindeki yetkileri bütün statükolara rağmen yerel yönetimlere devretme çabasına girdiğini kaydeden Başkan Akyürek, hizmetlerin yerinden verilmesi açısından bunun önemli olduğunu belirtti. İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak da, Konya'da mahalli idarelerle örnek bir birliktelik içerisinde çalıştıklarını söyleyerek Başkan Akyürek'e teşekkür etti.

İl Özel İdaresi Kanunu gereği istişare toplantılarına başlayan 18 ilin İl Genel ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanları, bu toplantıların ilkine katılmak üzere Konya'ya geldi. Başkanlar, toplantı öncesi Konya Büyükşehir Belediyesi'ne gelerek burada Başkan Akyürek'i makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir belediye başkanı Tahir Akyürek, TBMM'nin kuruluşunun 85. yılı ve Milli Egemenlik kutlamaları çerçevesinde Konya'da da çeşitli programlar düzenlendiğini, bu programlara bir de bu toplantının eklenmesinin anlamlı olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, toplantının burada düzenlenmesi için emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Genel Meclisi Başkanları'na Konya hakkında bilgi veren Akyürek, Konya'nın; Türkiye'nin 1/19'u büyüklüğünde bir kent olduğunu, yerleşim alanı açısından da yine en geniş illerden biri olduğunu söyledi. Hizmetlerin yerinden verilmesi durumunda hızlı mesafe almanın kesin olacağını belirten Başkan Akyürek, bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez 59. hükümetin statükolara rağmen, elindeki yetkileri yerel yönetimlere devretmesi için çaba gösterdiğini söyledi.

Konuklarına çalışmaları hakkında da bilgi veren Tahir Akyürek, 4 bin km kanalizasyon şebekesi bulunan Konya'da, Büyükşehir Belediyesi'nin örnek bir çalışma sergilediğini, 2004 yılında altyapı çalışmalarını %98 oranında tamamladığını kaydetti. 4 su şebekesine sahip olan Konya'da şişe suyu evsafında mahallere 746 çeşme ile tatlı su ulaştırıldığını söyleyen Akyürek, çeşme sayısının da kısa sürede 1.000'e çıkarılacağını açıkladı.

Ziyareti gerçekleştiren İl Genel ve Büyükşehir Meclisi Başkanları adına konuşan Konya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak, mahalli idarelerle uyum içerisinde çalıştıklarını, bu birlikteliğin Türkiye'nin yeni açılımlarında model teşkil edeceğine inandığını söyledi. Ak ve heyeti, kendilerini ağırlayan Başkan Akyürek'e teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Ziyaret sonunda başkan Akyürek konuklarına, Büyükşehir Belediyesi yayınlarından oluşan bir kitap seti hediye etti.


Ana Sayfa