KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

EĞİTİM DESTEĞİ

 

SIK SORULAN SORULAR

 

Soru         :1) Üniversite Öğrencilerine Eğitim Desteği veriyor musunuz?

Cevap       :1) Anayasa Mahkemesinin 2009 yılında almış olduğu k kararıyla   Üniversite Öğrencilerine Eğitim Desteği yapılamamaktadır. İlgili kararı incelemek için tıklayınız http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/03/20090310-5.htm

Soru         : 2 ) Eğitim Desteğini Hangi öğrencilere veriyorsunuz?

Cevap       : 2 ) Konya mücavir alan sınırları içinde örgün eğitim gören İlk-Orta-  Lise öğrencilerine verilmektedir.

Soru         : 3 ) Eğitim Desteğini hangi kriterlere göre veriyorsunuz?

Cevap       : 3) EĞİTİM DESTEĞİ verilen kriterlerimiz

1.     Öksüz (Anne vefat),Yetim (Baba vefat) olan öğrenciler,   

2.     Şehit veya Gazi çocuğu olan öğrenciler,   

3.     %40 ve üzeri engelli raporu olan öğrenciler,  

4.     Anne babası mahkeme kararıyla ayrı(boşanmış) olan öğrenciler,

5.     8.Sınıf LGS sınavına göre Türkiye Geneli % 0,1 dilimde olan öğrencilere (Geçen yıllarda SBS, TEOG ve OKS’de  İlk 1000’e giren Eğitim desteği alan/almayan öğrenciler dahil)

Soru          : 4 ) Hükümlü aile öğrencileri eğitim desteğinden faydalanabiliyor mu?

Cevap        : 4) Hükümlü aile öğrencileri eğitim desteği verilen kriterlerimiz içinde yer   
                  almamaktadır.

Soru          : 5 )  Eğitim Desteğini Kimlere veremiyorsunuz ?

Cevap        : 5) Açıköğretim okulları,Çıraklık eğitim merkezleri,Kuran kursları,Anaokul    vb.( örgün eğitim olmayan)

Soru          : 6) Geçen yıl Eğitim desteği alıyorum şimdi ne yapmalıyım

Cevap        : 6) www.konya.bel.tr web sitemizden 24.9.2018 – 19.10.2018 tarihleri  arasında Eğitime Destek linkinden bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir. Bilgilerini güncelleme yapmayanlar 2018-2019 eğitim döneminde Eğitim desteğinden faydalanamayacaklardır.

 

Soru        :7) Geçen yıl eğitim desteği alan öğrenciyim bilgilerimi güncelledim    her hangi bir belge getirecek miyim ?

Cevap      :7) 24.9.2018 tarihi ile 30.9.2018 tarihleri arasında bilgilerini  güncelleme yapanlar öğrenci belgelerini Selçuklu-Karatay-Meram ilçesine bağlı okullarda okuyanlar EĞİTİME DESTEK BÜROSU’ İHSANİYE MAH. MÜNECCİMBAŞI SOK.NO:5/A SELÇUKLU-KONYA (Zindankale Katlı Otopark Sosyal Kart Bürosu) teslim ediniz. Selçuklu-Karatay-Meram haricindeki okullarda okuyan öğrenciler öğrenci belgesini okul Müdürü,Müdür yardımcısına teslim ediniz okul yetkilisi tüm öğrencilerin belgelerini müracaat tarihleri bitişinde resmi olarak tarafımıza gönderecekler. 1.10.2018 tarihinden itibaren güncelleme yapan öğrenciler herhangi bir belge göndermeyeceklerdir.

Soru        :8)     Engelli öğrenciyim Engel raporum süresiz değil , tarihli ve süresi  bitti yada bitmesine az bir süre kaldı ne yapmalıyım ?

Cevap       :8) Engelli öğrenci iseniz engel raporunuzun süresi bitti ise yeni güncel hastane heyet raporunuzu çıkartıp İHSANİYE MAH. MÜNECCİMBAŞI SOK.NO:5/A SELÇUKLU-KONYA (Zindankale Katlı Otopark Sosyal Kart Bürosu) teslim ediniz.

 

Soru        :9) Yeni Kayıt öğrencisiyim bilgilerimi online yaptım istenilen belgeleri nereye teslim edeceğim

Cevap      : 9 ) Selçuklu – Karatay – Meram ilçesi okulalarında okuyan bir öğrenci iseniz EĞİTİME DESTEK BÜROSU’na teslim edeceksiniz. İHSANİYE MAH. MÜNECCİMBAŞI SOK.NO:5/A SELÇUKLU-KONYA (Zindankale Katlı Otopark Sosyal Kart Bürosu) teslim ediniz.

Selçuklu – Karatay- Meram ilçeleri haricinde diğer ilçelerde okuyan bir öğrenci iseniz istenilen belgelerinizi okul yetkilisi tarafından tarafımıza gönderimini sağlayabilirsiniz yada kendiniz posta,kargo yoluyla yada kendiniz elden getirerek, gelip giden herhangi bir kimse ilede gönderebilirsiniz.

Soru         :10) Eğitim Desteği başvuruları nereden ve hangi tarihlerde yapılıyor

Cevap      :10) www.konya.bel.tr web sitemizden Eğitime Destek Başvuru  Linkinden yapabilirsiniz.24.09.2018 – 19.10.2018 tarihleri arasında yapılıyor.

Soru         :11) Müracaat tarihleri bittikten sonra sizin eğitim desteği yaptığınız durumlardan birisi içine giren bir öğrenciyim ( örneğin Anne yada baba vefat durumu gerçekleşti) ne yapmalıyım

Cevap       :11) Müracaat tarihlerimiz bittikten sonra eğitim desteğinde bulunduğumuz bir kriterden öğrenci iseniz her hangi bir sebepten dolayı müracaat tarihlerini kaçırdı iseniz www.konya.bel.tr web sitemizde müracaat linklerimizi kapatmıyoruz, sitemize giriş yaptıktan sonra İnteraktif menü içerisinde Eğitim Desteği linkinden müracaatınızı yaparak istenilen belgeleri Eğitim Destek büromuza teslim ediniz. Belgeleri teslim ettiğiniz tarih itibari ile takip eden ay itibariyle eğitim destek ödemelerinize başlanır.   

Soru         :12) Resmi olarak boşanmış aileyim ve yeniden evlendim yeniden evlendiğim eşimin daha önceki evliliğinden olan çocuklarının velayeti kendisine verildiği için çocuklar eşimle birlikte geldiler eşimle birlikte gelen üvey çocuklarım eğitim desteğinizden faydalanabilir mi?

Cevap       :12) Evet faydalanabilirler çocukların müracaatlarını www.konya.bel.tr web sitemizden yapınız velayet sahibi üzerine istenilen belgeleri ibraz ettiğiniz taktirde eğitim desteğinden faydalanabilirsiniz.

Soru         :13) Eğitim Destek bilgilerimi web sitenizden güncellemeye çalışıyorum SINIF BİLGİLERİMİ değiştiremiyorum ne yapmalıyım

Cevap       :13) Bilgi güncellemelerinde 01.10.2018 tarihinden itibaren öğrencinin sınıfı ve öğrencinin aktif öğrenci durum bilgileri Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol ile Milli eğitim E-Okul sisteminden otomatik çekilmektedir her hangi bir değişiklik yapılamamaktadır.

Soru         :14) Eğitim Destek bilgilerimi web sitenizden güncellemeye çalışıyorum EĞİTİM DESTEK KATEGORİ BİLGİLERİMİ değiştiremiyorum ne yapmalıyım?

Cevap       :14) Eğitim destek kategorinizde her hangi bir değişiklik oldu ise egitimedestek@konya.bel.tr e posta adresimize TC kimlik numaranızla durum değişikliğinizi bildiriniz değişikliğinizi sistem yetkilileri yapıp tarafınıza bilgi dönüşü yapacaklar.

Soru         :15) Eğitim Destek bilgilerimi web sitenizden güncellemeye çalışıyorum VELİ/VASİ TC BİLGİLERİMİ değiştiremiyorum ne yapmalıyım?

Cevap       :15) Eğitim destek kategorinizde her hangi bir değişiklik oldu ise egitimedestek@konya.bel.tr e posta adresimize TC kimlik numaranızla durum değişikliğinizi bildiriniz değişikliğinizi sistem yetkilileri yapıp tarafınıza bilgi dönüşü yapacaklar.

Soru         :16) Eğitim Destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

Cevap       :16) 2018-2019 Eğitim destek ödemeleri 8 aylık eğitim dönemi için tüm işlemlerini tamamlamış olan öğrenciler için Kasım ayı içinde ödeme yapılmaya başlanılacak haziran ayına kadar ödeme yapılacak.

Soru         :17) Eğitim Destek ödemeleri ne kadar yapılacak ?

Cevap       :17) Eğitim destek ödeme miktarları yönetim kurulunda alınan kararla belli olur ve ödemeler alınan karara göre ödenir.

Soru         :18) Hesaplara yatırılan Eğitim Destek ödemeleri hesaplarda ne kadar süre ile durur kullanmayıp yatırılan miktarları biriktirip daha sonra toplu olarak çekip kullanabilir miyim?

Cevap       :18) Eğitim hesaplarına yada veli vasi TC numaralarına yatırılan eğitim destek paraları 3 ay üst üste çekilmediği taktirde sistem otomatik belediye hesabına geri dönüş yapar. Geri dönüş yapılan paralar tekrar talep edilmesi halinde geri ödemesi yapılmaz. 

Soru         :19) 2016-2017 2 yıl önce eğitim desteğinizden faydalanan bir öğrenciydim ikamet değişikliğimiz oldu il dışına gittim, yada herhangi bir sebepten dolayı bir yıl öncesinde kayıt işlemlerimi yaptıramadım şimdi ne yapmalıyım ?

Cevap       :19) Geçmiş yıllarda eğitim desteği alan bir öğrenci herhangi bir sebepten dolayı bir yıl ara verdi ise bu yıl web sitemizden www.konya.bel.tr adresimizden yeni kayıt öğrencisi olarak işlemini yapar sistemin istediği belgeleri EĞİTİM DESTEK bürosuna teslim eder bilgi ve belgeleri onaylanınca ödemeleri yeniden başlar.

Soru         :20) Eğitim destekle ilgili sorularımızı kime nereye nasıl soracağız ?

Cevap       :20) Eğitim destek iletişim bilgilerimiz;

Posta adresi         : İHSANİYE MAH. MÜNECCİMBAŞI SOK.NO:5/A  SELÇUKLU-  
KONYA (Zindankale Katlı Otopark Sosyal Kart Bürosu)

                   İletişim Tel : 0332 353 94 92

                   E-Posta       : egitimedestek@konya.bel.tr