Sergiler | Haberler | Makaleler

Haberler

» Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik Sergisi


 

     

     Konya Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile birlikte Konya’da ilk kez “Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik” sergisi açıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 80 adet eserin yer alacağı serginin büyük ilgi göreceğini söyledi.


 

Konya Büyükşehir Belediyesi, Hazreti Mevlâna’nın doğum günü olan 30 Eylül tarihinde Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile birlikte “Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik” sergisi açacak.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Yılı nedeniyle düzenledikleri etkinliklerin Türkiye ve dünyada büyük ilgiyle takip edildiğini belirterek, etkinliklerin Aralık ayında zirveye ulaşacağını ifade etti. Mevlâna Yılı etkinlikleri çerçevesinde “Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik” sergisi açarak, Hazreti Mevlâna’yı, doğum günü olan 30 Eylül’de bir kez daha rahmetle anacaklarını kaydeden Başkan Akyürek, 80 adet belgenin yer alacağı serginin ilgiyle karşılanacağını ifade etti.

KONYA’DA İLK KEZ

Serginin, Konya’da bu alanda açılacak ilk sergi olacağını vurgulayan Başkan Akyürek, “Sergilenecek eserler arasında, 1595 tarihli Celaleddin Rumi Evkaf Defteri’nden, Mevlevi dergahının tamir ettirilmesine, Mevlevi olmadığı halde Mevlevi kıyafeti giyenlerin men edilmesinden, postnişin tayinlerine ve 1926 tarihli Mevlana Türbesi’nin müzeye dönüştürülmesine kadar bir çok konuda belgeler yer alacak” dedi.

SERGİNİN AÇILIŞINA DAVET

30 Eylül 2007 Pazar günü saat 14.00’de Zafer Meydanı eski Kız Ortaokulu’nda açılacak “Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik” sergisi bir hafta süreyle açık kalacak.

»Kütüphane Haftası'nda Öğrencilere Kitap Anlatıldı


 

     

     Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Şehir Müze ve Kütüphanesi, çocukların kitap ve kütüphaneye dikkatlerini çekmek amacıyla çeşitli programlar düzenliyor.


 

Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Şehir Müze ve Kütüphanesi, Kütüphane Haftası nedeniyle çeşitli ilköğretim okullarında kitap ve kütüphane konulu programlar düzenliyor.

Karatay İlçesi İzzet Bezirci İlköğretim Okulu’nda Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlenen programda öğrencilere kitap ve kütüphane ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Şehir Müze ve Kütüphanesi Müdürü Hasan Yaşar, amaçlarının öğrencilerin kitap ve kütüphaneye dikkatlerini çekmek, çocukları kitap ile tanıştırmak olduğunu söyledi. Talep doğrultusunda yıl boyunca tüm ilköğretim okullarında programlar düzenleyeceklerini kaydeden Yaşar, dünyada huzur içinde yaşamak ve farklı olmak için kitap okumak gerektiğini ifade etti.

Öğrencilerin kendi hazırladıkları şiirler ve konuşmalar ile katıldıkları programda İzzet Bezirci İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Seçkin, Hasan Yaşar’a çiçek hediye etti.

 

» Mehmet Önder Doğumunun 80. Yılında Anıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya’nın önemli isimlerinden, kültür ve sanat adamı Mehmet Önder’in 80. doğum yılı nedeniyle anma programı düzenledi. Konya kültürüne önemli katkılarda bulunan Mehmet Önder’in anıldığı program yoğun ilgi gördü.

Araştırmacı-Yazar, kültür ve sanat adamı Mehmet Önder doğumunun 80. yılında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bir programla anıldı.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Koyunoğlu Müzesi Konferans Salonu’nda düzenlenen anma programı KOMEK öğrencilerinin ney resitali ile başladı. Programın açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur, Konya’nın ender yetiştirdiği isimlerden biri olan kültür ve sanat adamı Mehmet Önder’in Mevlana Müzesi ve çevresinin Türkiye’nin en önemli mekanlarından biri olmasında katkısı olduğunu belirtti. Mehmet Önder’in Kültür Bakanlığı Müşavirliği döneminde Konya’daki kültür varlıklarının tanıtılmasında önemli çalışmaları olduğunu hatırlatan Okur, Mehmet Önder’i rahmetle andıklarını, anma programlarının bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Ergun, Mehmet Önder için söylenen bütün övgülerin az olacağını vurgulayarak, insanların geride bıraktığı eserleri ile anıldığını, Mehmet Önder’in de geride bıraktığı eserler ile Konya’nın kültürüne imza attığını ifade etti.

Anma programında daha sonra, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Mehmet Önder’in sanatçı kişiliği ile ilgili bilgi verirken; Araştırmacı-Yazar Yeşilay Derneği Başkanı Mehmet Ali Uz da Mehmet Önder ile ilgili hatıralarını anlattı.

MEHMET ÖNDER

1926 Yılında Konya’nın Çumra İlçesi’nde doğan Mehmet Önder, Konya Lisesi’nin ardından, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi bölümünü bitirerek Konya Müzesi’ne atandı. 1963 yılı sonuna kadar bu müzenin müdürlüğünü yaptı. 1964 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü, 1967-74 yılları arasında Kültür Müsteşarı görevlerinde bulundu. 1977 yılında Almanya Bonn Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği’ne atanarak 1983 yılına kadar bu görevde kaldı. Dönüşte Kültür ve Turizm Bakanlığı Baş Müşaviri oldu. 1987 yılında emekli olan Mehmet Önder,Türkiye İş Bankası Kültür ve Sanat Müşavirliği’ne getirildi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyesi de olan Dr. Mehmet Önder, yurt içinde ve yurt dışında yüze yakın uluslar arası ve ulusal bilim, kültür ve sanat kongrelerine katılarak bildiriler verdi. Mehmet Önder’in Türk kültürü ve sanat tarihi ile ilgili yayınlanmış 74 kitabı ve bine yakın makalesi vardır. Mehmet Önder binbir emekle topladığı toplam 4 bin 500 adet değerli kitabı Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi’ne hibe etmiştir. Mehmet Önder, 2004 yılı Ağustos ayında hayatını kaybetti.
 

» SUFİ & MEVLANA Gençlik Günleri

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 28 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenen “SUFİ & MEVLANA Gençlik Günleri”’ne 3 Ekim Pazartesi günü Koyunoğlu Müzesi’nde Prof. Dr. Yasin AKTAY’ın verdiği “Kültürel çeşitlilik ve hoşgörü” konulu konferans ve “Mevlana ve Kültür” konulu fotoğraf sergisi ile devam edildi. Basının da yoğun ilgi gösterdiği sergi ve konferans, yabancı katılımcıların oldukça ilgisini çekmiştir. Koyunoğlu müzemizde bulunan eski ve yeni Konya fotoğraflarının da Koyunoğlu Konya evinde sergilenmesi otantik bir görüntünün oluşmasına neden oldu. Müze Müdürümüz Hasan YAŞAR ve müze uzmanımız Arkeolog M. Sabri DOĞAN, Müzemiz, Kütüphanemiz ve Konya evi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.Özellikle yabancı katılımcılar, müzemiz ve Koyunoğlu Konya evinde tarihi bir gün yaşadılar.
Fotoğraf 
1

» Sergiye büyük ilgi

29 Mart - 03 Nisan tarihleri arasında Kütüphaneler haftası münasebetiyle Müzemizde düzenlenen “Geçmişten günümüze Konya kitapları ve gazeteleri sergisi” büyük ilgi gördü.


Sergi açılışına Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet OKUR, Genel Sekreter Yardımcıları Abdülmelik ÖTEGEN, Şenol AYDIN, Koski GENEL Müdürü Yafes YÜZÜGÜLDÜ, Daire Başkanları,İl Kültür Müdürümüz Abdüssettar YARAR ve çok sayıda davetli iştirak etmiştir.

Sergide 11’i el yazması 329 adet kitap ve 33 adet Konya’da çıkan muhtelif tarihlere ait Osmanlı ve günümüz Türkçesiyle basılmış gazeteler sergilenmiştir.

Sergide bulunan eserlerden bazıları,Konya şer’i sicilleri, Konya salnameleri, Kanunî döneminde yazılmış muhasebe-i Karaman ve Rum eyaleti defteri, Sultan Alaaddin Keykubad’ın Osman Bey’e verdiği berat suretidir.Gazete koleksiyonunda ise, Babalık, Meşrik-i İrfan, Anadolu, Öğüt, Osmanlı gibi Konyamızın çok değerli gazeteleri sergilenmiştir.

Sergimiz ücretsiz olarak gezilmiş ve Konya ile ilgili araştırma yapan değerli akademisyenlerimizin takdirini hassaten görmüştür.

     Kısa kısa
» Müzeden haberler

- 2003 yılı içerisinde müzemizin tanıtımı için rehber ve 5000 adet el broşürü basılmıştır.

- Müzemiz el yazma eserler bölümünde bulunan “Kırk Hadis Mecmuası” Kültür Müdürlüğümüz tarafından bastırılıp kitap haline getirilmiştir.

- Müzemiz kütüphanesinde bulunan tezhipli kitapların serlevhalarının tanıtım dokümanları hazırlanmış, dokümanlar Kültür Müdürlüğünce “Koyunoğlu Müzesi'nde Tezhipli Kitaplar Albümü” adıyla kitap haline getirilmiştir.

- Mehmet Eminoğlu hocamız tarafından yürütülen Konya Salnameleri (Osmanlı dönemi resmi yıllıkları) üzerindeki çalışmalar devam etmektedir. Şu ana kadar 9 adet salname tamamlanmıştır.

- Yıl içerisinde düzenlenen Osmanlıca kurslarından 99 kişi diploma almıştır. Diplomalar törenle sahiplerine verilmiştir.

- Müzemiz elemanlarından M. Sabri Doğan'nın Koski Genel Müdürlüğü için hazırladığı “Konya Su Tarihi” isimli kitabı bu sene içinde Konya kültürünün hizmetine sunulmuştur. Ayrıca Müzemiz elemanlarından; Müze Müdürü Hasan Yaşar, Araştırmacı-yazar Mehmet Eminoğlu ve Müze Araştırmacısı M. Sabri Doğan tarafından hazırlanan ve Konya kültürünü ilgilendiren bir çok makale, Konya kültüründe önemli bir yeri dolduran yayın organlarından Meram Dergisi, Konya Dergisi İpek Yolu Dergisi ve Bilgi Yolu Dergilerinde yayınlanmıştır.


     Kısa kısa
» Yılmaz Önge Vefatının 15. Yılında Anıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, Konya Valiliği ve Selçuk Üniversitesi’nin katkıları ile Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlediği programda, vefatının 15’nci yılında Araştırmacı Yılmaz Önge anıldı. Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi’nde Yılmaz Önge anısına düzenlenen panelin oturum başkanlığını Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Uz yaptı. Panele Prof. Dr. Ali Baş, Prof. Dr. Haşim Karpuz, Yard. Doç. Dr. Osman Nuri Dülgerler, Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi Müdürü Hasan Yaşar ve Yılmaz Önge’nin oğlu Araştırma Görevlisi Mustafa Önge katıldı. Programın açış konuşmasını yapan Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi Müdürü Hasan Yaşar, Konya’ya hizmet edenler arasında önemli bir yeri olan Önge’nin tarihi eserlerin korunmasına yönelik önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Oturum başkanı Mehmet Ali Uz da, Yılmaz Önge’nin Konya kültürüne hizmetin yanı sıra çok sayıda öğrenci yetiştirdiğine dikkat çekerek, Önge’nin Konya’ya katkılarını anlattı. Diğer panelistler de Önge’nin hayatından örnekler verdiler. Programın sonunda panelistlere günün anısında Büyükşehir Belediyesi’nce bastırılan Mesnevi hediye edildi.