engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Pakistan'a Gönderilen Yardım Heyeti Konya'ya Döndü  
            Büyükşehir Belediyesi'nin yardım için Pakistan'a gönderdiği heyet Konya'ya döndü. Heyetle birlikte basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 'Mevlana şehri Konya'nın, selamı ve duası ile halkımızın yaptığı katkıları arkadaşlarımız oraya ulaştırdı. Pakistan'daki felaketin boyutları görülenin de üzerinde. Onun için yardımlaşma faaliyetini devam ettirmemiz getiriyor. Büyükşehir Belediyesi olarak, Konya'daki yardım organizasyonları ile ortak hazırlanan yardım malzemelerini birkaç gün içinde 5 tırlık filo ile bölgeye göndereceğiz' dedi.
25.10.2005 16:07 
        Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, sivil toplum örgütlerinin desteği ile deprem felaketi yaşayan Pakistan'a gönderilen yardım heyeti Konya'ya döndü.

YARDIMIN DEVAMLILIĞI ÇOK ÖNEMLİ

Yardım heyeti ile Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, heyetin büyük bir felaket yaşayan kardeş ülke Pakistan'ın özerk bölgesi Azad Keşmir'in başkenti Muzafferabad'da yardım faaliyetlerini gerçekleştirdiğini belirtti. Konya'nın diğer şehirlere göre farklı bir misyonu olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, İslam medeniyetinin en önemli merkezlerinden biri olan Konya'nın İslam coğrafyasında olup biten bütün olaylarla yakından ilgilendiğini ifade etti. Endonezya'ya yapılan yardım faaliyetinin ardından Pakistan'a da Konya olarak yardım götürüldüğünü kaydeden Başkan Akyürek, 'Mevlana şehri Konya'nın, hem selamını, duasını ve halkımızın yaptığı katkıları arkadaşlarımız oraya ulaştırdı. Pakistan'daki felaketin boyutları görülenin de üzerinde. Özellikle Muzafferabad, Mansera, Balakod şehirleri ve Keşmir bölgesi ile 540'ın üzerinde köyde büyük bir yıkım meydana geldiğini ve bunların ancak yüzde 60'ına ulaşılabildiğini öğrendik. Onun için yardımlaşma faaliyetini devam ettirmemiz, Türkiye'de açılan yardım kampanyalarına katılarak elimizden gelen yardımı yapmaya devam etmemiz gerekiyor. Felaketin büyüklüğü yardımın devamlılığını zorunlu hale getiriyor' dedi.

5 TIRLIK BİR FİLO YOLA ÇIKACAK

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Meclis kararı alarak, sivil toplum kuruluşlarının desteği ile 6 kişilik heyetin bölgeye gittiğini ifade eden Başkan Akyürek, yardım heyetinin bölgede bulunan kampa temiz su ulaştırılmasını sağlayarak, günlük 4 bin kişiye sıcak yemek çıkardığını ve sağlık hizmetlerine katkıda bulunduğunu belirtti. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde, Konya'daki yardım organizasyonları ile ortak hazırlanan yardım malzemelerinin birkaç gün içinde yola çıkacağını vurgulayan Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Bu yardım malzemeleri, temin edilmeye çalışılan bir kargo uçağı, ya da en az 5 tırlık bir filo ile yola çıkarılacaktır. Bu malzemelerin içinde, 20 ton makarna, 4 bin kişiyi istihdam edebilecek çadır, 360 uyku tulumu, 5 bin çift ayakkabı, 300 adet hastanelerde geçici olarak kullanılacak karyola, 370 gaz sobası bulunuyor. Bayramda da bir heyetimiz, bölgedeki yardım faaliyetlerini organize etmek üzere Keşmir'de bulunacak. Böyle dönemlerde bir binanın tuğlaları gibi olma duygumuzu yeniden yaşamış oluyoruz. Yardım organizasyonumuza destek veren tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.'

100 BİN KİŞİYE YEMEK ULAŞTIRACAĞIZ

Bölgeye giden heyetin başkanı olan Sadav Vakfı Başkanı Doktor Eyüp Çetin, Pakistan'a gitme amaçlarının insanlara yardım etmek, yardımları ulaştırmak olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, Azad Keşmir'in başkenti Muzafferabad'ta tüm zorluklara rağmen amaçlarına ulaştıklarını söyledi. Depremden bir hafta sonra bile bölgede organizasyon bozukluğunun dikkat çektiğini anlatan Çetin, Konya Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum örgütlerinin yardım için seçtikleri Muzafferabad'ta öncelikle su kaynağı bulup 3 tonluk bir depo kurduklarını ve insanlara su ulaştırdıklarını ifade etti. Daha sonra Pakistan'da hizmet veren Pak-Türk yetkilileri ile birlikte hareket ederek, Konya'ya döndükten sonra da yardımların devam etmesini sağladıklarını kaydeden Çetin, günlük 4 bin kişiye yemek vererek, toplam 100 bin kişiye yemek ulaştıracaklarını söyledi.

İNSANLIK HALA DİMDİK AYAKTA

Felaketin boyutlarının çok büyük olduğunu hatırlatan Çetin, 'Bir göz cerrahı arkadaşım, 'Ben göz küresinin susuzluktan çöktüğünü buradan gördüm' dedi. Bütün bunlara rağmen insanlık orada dimdik ayakta. Binalar yıkılmış olmasına rağmen, insanlık onuru orada bize çok şey yaşattı. Arkadaşlarımız yardım vermeye gittiklerinde, 'Yan çadır daha muhtaç. Lütfen onlara götürün' gibi sözlerle karşılaştı. Bu, insanların yaralarının uzun soluklu sarılmasının önemini ortaya koyuyor. Bize Pakistan yolunu açan Büyükşehir Belediyesi'ne, bize orada yardımcı olan Pak-Türk'e, sivil toplum örgütlerine, harçlıklarını veren çocuklar dahil herkese teşekkür ediyorum' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin yardım heyeti olarak Pakistan'a gönderdiği ekip içinde şu isimler yer aldı: Dr. Eyüp Çetin, Dr. Faruk Altınok, Ahmet Aslantaş, Mustafa Yazlık, Hüseyin Baş ve Adem Seleş.

Diğer Haberler
1Sarayönü Atıksu Arıtma Tesisi Tam Kapasite Hizmet Vermeye Başladı
2Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
3Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
4Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
5Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
6“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
7Filistin’in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
8Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
9Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
10Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
11Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
12UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
13Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
14Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
15Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
16Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
17Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
18Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
19Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
20Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır