engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Büyükşehir Belediye Meclisi Su Tasarrufu Kararı Aldı  
            Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, Konya'da önümüzdeki yıllarda yaşanması muhtemel su sıkıntısının önüne geçmek amacıyla bir dizi tasarruf tedbiri aldı. Yayınlanan kararda, özellikle hortumla sulama yerine otomatik damlama sistemiyle sulama tavsiye ediliyor.
21.10.2005 11:14 
        Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, Konya genelinde su tasarrufuna gidilmesi için bir dizi karar aldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, Konya'da kamuya ve özel mülkiyete ait çim alanlarının sulanmasında önemli miktarda su kaybı yaşandığını göz önüne alarak, başta Büyükşehir Belediyesi'nin çim ektiği alanlar olmak üzere, özel mülkiyete ait yerlerin de kontrol edilerek su israfının önlenmesi için tavsiye kararı aldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılan toplantının ardından alınan tavsiye kararları şu şekilde:

- 1.5 metreden daha küçük refüjlerin komple parke ile kaplanması, 1.5 - 4 metre arası refüjlerin çalı grubu bitkilerle düzenlenmesi; 4 metre ve daha yukarısının mevcut su kaynakları ve sulama suyu kalitesi de dikkate alınarak zorunluluk halinde çimlendirilmesi sağlanmalıdır.

- Bünyesinde suyu uzun süre depolayabilen, bitkinin de bu sudan faydalanmasına engel olmayan organik materyallerle toprağın gübrelenmesi sağlanmalıdır. Gübreleme yapılırken bitkilerin dal ve gövde yapmasını teşvik eden gübreler yerine kök gelişimini teşvik edici materyaller ve çinko, mangan gibi elementlerle tohumlar kaplanmalı, böylece bitkinin daha derinlerdeki suyu kullanması sağlanmalıdır.

- Çim yerine çalı grubu süs bitkilerin kullanımı, suyun daha az kullanılmasını sağlayacaktır. Çimde günlük veya gün aşırı sulama yapılması gerekirken, çalı grubu süs bitkilerinde 4-5 günde bir sulama yeterli olur.

- Hortumla sulama yerine, otomatik yağmurlama sistemiyle sulama, damlama sulama ve terleyen borularla sulama sistemleri gibi metodlar kullanılmalıdır. Otomatik sulama sisteminin ilk yapım maliyeti yüksek gibi görünse de, 1-2 yıl içinde kendisini işçilik maliyetindeki kazançla amorti edebilmektedir.

- Mevcut çim ve yeşil alanlarda otomatik ve damlama sulama sistemlerine geçilmesi sağlanmalı; yeni yapılacak yeşil alanlarda mutlaka otomatik ve damlama sulama sistemleri kullanılmalıdır.

- Bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışması yapılırken mutlaka toprak ve su analizleri yapılmalı, çıkan sonuca göre yetişebilecek bitkiler tercih edilmelidir.

- Konya Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ve Konya Kapalı Havzası'nda salma sulama sistemi kullanan sulama kooperatiflerinin otomatik ve yağmurlama sulama sistemlerini kullanmaları zorunlu hale getirilmelidir.

- Vatandaşlara sulama amaçlı verilen su miktarının metrekarede günlük 5 litre dikkate alınarak sınırlandırılması, bunun üzerinde su kullanılması durumunda fiyatın azami derecede artırılması; böylece suyun tasarruflu kullanılması konusunda ortak bilincin oluşturularak, vatandaşların uygun sulama teknikleri arayışına girmesi sağlanmalıdır. Bununla ilgili olarak KOSKİ Genel Müdürlüğü ve Belediyeler tarafından danışmanlık hizmeti verilmelidir.

- KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından su tasarrufuna yönelik bilboard, broşür, afiş, el ilanı, seminer hazırlanarak, görsel ve yazılı iletişim araçları kullanılarak halkın bilinçlendirilmesi sağlanmalı; ayrıca ilk ve orta öğretim seviyelerindeki öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak eğitilmelidir.

Su tasarrufuna yönelik alınan kararlar için gerekli çalışmaların başlatılmasını isteyen Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, Konya'nın önümüzdeki yıllarda karşılaşabilmesi muhtemel su sorununun kalıcı çözümü için havza dışından içme ve kullanma amacıyla su getirilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılamasını istedi.

Diğer Haberler
1Sarayönü Atıksu Arıtma Tesisi Tam Kapasite Hizmet Vermeye Başladı
2Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
3Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
4Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
5Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
6“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
7Filistin’in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
8Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
9Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
10Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
11Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
12UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
13Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
14Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
15Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
16Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
17Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
18Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
19Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
20Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır