engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Büyükşehir Belediye Meclisi Su Tasarrufu Kararı Aldı  
            Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, Konya'da önümüzdeki yıllarda yaşanması muhtemel su sıkıntısının önüne geçmek amacıyla bir dizi tasarruf tedbiri aldı. Yayınlanan kararda, özellikle hortumla sulama yerine otomatik damlama sistemiyle sulama tavsiye ediliyor.
21.10.2005 11:14 
        Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, Konya genelinde su tasarrufuna gidilmesi için bir dizi karar aldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, Konya'da kamuya ve özel mülkiyete ait çim alanlarının sulanmasında önemli miktarda su kaybı yaşandığını göz önüne alarak, başta Büyükşehir Belediyesi'nin çim ektiği alanlar olmak üzere, özel mülkiyete ait yerlerin de kontrol edilerek su israfının önlenmesi için tavsiye kararı aldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılan toplantının ardından alınan tavsiye kararları şu şekilde:

- 1.5 metreden daha küçük refüjlerin komple parke ile kaplanması, 1.5 - 4 metre arası refüjlerin çalı grubu bitkilerle düzenlenmesi; 4 metre ve daha yukarısının mevcut su kaynakları ve sulama suyu kalitesi de dikkate alınarak zorunluluk halinde çimlendirilmesi sağlanmalıdır.

- Bünyesinde suyu uzun süre depolayabilen, bitkinin de bu sudan faydalanmasına engel olmayan organik materyallerle toprağın gübrelenmesi sağlanmalıdır. Gübreleme yapılırken bitkilerin dal ve gövde yapmasını teşvik eden gübreler yerine kök gelişimini teşvik edici materyaller ve çinko, mangan gibi elementlerle tohumlar kaplanmalı, böylece bitkinin daha derinlerdeki suyu kullanması sağlanmalıdır.

- Çim yerine çalı grubu süs bitkilerin kullanımı, suyun daha az kullanılmasını sağlayacaktır. Çimde günlük veya gün aşırı sulama yapılması gerekirken, çalı grubu süs bitkilerinde 4-5 günde bir sulama yeterli olur.

- Hortumla sulama yerine, otomatik yağmurlama sistemiyle sulama, damlama sulama ve terleyen borularla sulama sistemleri gibi metodlar kullanılmalıdır. Otomatik sulama sisteminin ilk yapım maliyeti yüksek gibi görünse de, 1-2 yıl içinde kendisini işçilik maliyetindeki kazançla amorti edebilmektedir.

- Mevcut çim ve yeşil alanlarda otomatik ve damlama sulama sistemlerine geçilmesi sağlanmalı; yeni yapılacak yeşil alanlarda mutlaka otomatik ve damlama sulama sistemleri kullanılmalıdır.

- Bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışması yapılırken mutlaka toprak ve su analizleri yapılmalı, çıkan sonuca göre yetişebilecek bitkiler tercih edilmelidir.

- Konya Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ve Konya Kapalı Havzası'nda salma sulama sistemi kullanan sulama kooperatiflerinin otomatik ve yağmurlama sulama sistemlerini kullanmaları zorunlu hale getirilmelidir.

- Vatandaşlara sulama amaçlı verilen su miktarının metrekarede günlük 5 litre dikkate alınarak sınırlandırılması, bunun üzerinde su kullanılması durumunda fiyatın azami derecede artırılması; böylece suyun tasarruflu kullanılması konusunda ortak bilincin oluşturularak, vatandaşların uygun sulama teknikleri arayışına girmesi sağlanmalıdır. Bununla ilgili olarak KOSKİ Genel Müdürlüğü ve Belediyeler tarafından danışmanlık hizmeti verilmelidir.

- KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından su tasarrufuna yönelik bilboard, broşür, afiş, el ilanı, seminer hazırlanarak, görsel ve yazılı iletişim araçları kullanılarak halkın bilinçlendirilmesi sağlanmalı; ayrıca ilk ve orta öğretim seviyelerindeki öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak eğitilmelidir.

Su tasarrufuna yönelik alınan kararlar için gerekli çalışmaların başlatılmasını isteyen Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, Konya'nın önümüzdeki yıllarda karşılaşabilmesi muhtemel su sorununun kalıcı çözümü için havza dışından içme ve kullanma amacıyla su getirilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılamasını istedi.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek Sektör Temsilcilerini Eş Zamanlı Açılan 4 Fuara Davet Etti
2 Başkan Akyürek 300 Adıyamanlı Öğrenci ile Buluştu
3 “Dünya Kültür Pilot Şehri Konya” Toplantısı Yapıldı
4 Şehrim 2023 Projesi’nin Final Programı Gerçekleştirildi
5 Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor
6 Haydi Bil Bakalım Bilgi Yarışması’nda Kazanan Okullar Ödüllerini Aldı
7 Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Dereceye Giren Belediyeler Ödüllerini Aldı
8 Şehrim 2023 Projesi Çalıştayı Yapıldı
9 Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyesi Başkanlardan Konya Büyükşehir’e Ziyaret
10 Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı Yeraltı Katlı Otoparkı Bedesten Bölgesine Nefes Aldırdı
11“Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışması Ödülleri Veriliyor
12Meram Gümüştepe’ye Seyir Terası ve Kır Kahvesi Yapılıyor
13Konya Kültürümüzü ve Değerlerimizi Tanıtan Önemli Bir Şehir
14Başkan Akyürek: Şehirlerimizin 2023’e Güçlü Bir Şekilde Hazırlanması Gerekiyor
15Müslüman Ülkelere Su Ve Atıksu Yönetimi Eğitimleri Veriliyor
16Konya’da Sakura Zamanı
17Türk Yıldızları ve Solo Türk’ten Muhteşem Gösteri
18Büyükşehir Meclisi Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımını Ödüllendirdi
19Okçular Kalehan Ecdat Bahçesi’nde Hünerlerini Sergiliyor
20Başkan Akyürek 14 Yıllık Hizmet ve Yatırımları Anlattı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır