engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Konya Heyeti Ulaşılamayan Bölgelere Yardım Götürüyor  
            Yaklaşık 5 milyon insanı etkileyen Keşmir depremi 1.5 milyon insanı evsiz bıraktı. 70 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği tahmin edilen bölgeye ulaşan Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Heyeti, havaların gün geçtikçe soğumaya başladığı Keşmir bölgesinde, ulaşılamayan bölgelere yardım götürmeye çalışıyor. Heyet Başkanı Eyüp Çetin, bölgede öncelikli olarak su arıtma tesisi, sıcak yemek servisi yapan bir aşevi ve Konya'dan gelecek malzemelerinin dağıtımının koordine edileceği bir iletişim merkezi kurmayı planladıklarını söyledi.
17.10.2005 11:12 
        Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Pakistan'a gönderdiği yardım heyeti çalışmalarına başladı. Pakistan'ın başkenti İslamabad'taki yardım faaliyetlerine katılan arama-kurtarma ekipleriyle görüşen Konya Yardım Heyeti Başkanı Eyüp Çetin, bölgede acil olarak çadır, sağlık malzemesi, battaniye, gaz sobası ve kışlık giysi ihtiyacı olduğunu tespit ettiklerini belirterek, yardımlarını bu konularda yoğunlaştırılacaklarını bildirdi.

Pakistan'da bulunan Pak-Türk Vakfı yöneticileriyle görüştüklerini söyleyen Konya Yardım Heyeti Başkanı Eyüp Çetin, Pakistan'ın Keşmir bölgesindeki arama-kurtarma çalışmalarının sonlandırıldığını vurgulayarak, 'Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda; barınma, sağlık malzemeleri, battaniye ve gazlı soba ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Ayrıca, bölgedeki altyapının tamamen tahrip olması nedeniyle su kaynaklarının da kirlendiğini, insanlara sağlıklı su ulaştırılamadığını gördük. Bölgede kuru bakliyat olarak yeterince malzeme dağıtılırken, şu ana kadar sıcak yemek dağıtımı yapılmamış. Konya Yardım Heyeti olarak bölgede öncelikli olarak su arıtma tesisi, sıcak yemek servisi yapan bir aşevi ve Konya'dan gelecek malzemelerinin dağıtımının koordine edileceği bir iletişim merkezi kurmayı planlıyoruz. 17 Ekim 2005 Pazartesi günü itibariyle bölgede yapacağımız yardımlarımızı şu ana kadar ulaşılamayan bölgelere ulaştırarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz' dedi.

Himalaya Dağları'nın ortasına kurulan şehirlerde ve diğer yerleşim bölgelerinde meydana gelen depremin çok büyük bir alanı etkilediğini ve hava şartlarının yardım çalışmalarını olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Çetin, hava şartlarının gittikçe ağırlaşması ve bir ay içinde kar yağışının beklenmesi nedeniyle Konya'dan bölgeye yapılacak yardımların çadır, battaniye, kışlık giysi ve özellikle gazlı soba ağırlıklı olmasını talep etti. Çetin, Konya Yardım Heyeti'nin bölgeye ulaşmasında desteklerini esirgemeyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başta olmak üzere, Konya'daki sivil toplum kuruluşlarına, işadamlarına ve tüm Konyalılar'a teşekkür etti.

Yardım heyetinde bulunan Dr. Faruk Altınok, yardımların bölgede yaptıkları tespitlerden sonra daha etkili bir şekilde yapılacağını belirtirken; heyete Konya Sivil Toplum Kuruluşları adına katılan İcra Heyeti Üyesi Adem Seleş de, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulanarak, yardımların soba, çadır, battaniye ve kışlık giysi üzerine yoğunlaştırılmasını istedi. Seleş, yardımların bir an evvel organize edilerek bölgeye ulaştırılması gerektiğini bildirdi.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay Bilgehanede Yaz Okulunun İlk Dersine Katıldı
2 Genç Komek Yaz Okulu Kayıtları Devam Ediyor
3 Başkan Altay Bedesten Esnafı ile Buluştu
4 40 Gün Sabah Namazına Gelen Çocuklara Bisiklet
5 Büyükşehir, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri Bayramlaştı
6 Torosların Memba Suyu Çeşmelerden Akmaya Başladı
7 Başkan Altay Uluslararası Öğrencilerle Bayramlaştı
8 Konya Bayramlaştı
9 Her Zaman Vatandaşımızın Yanındayız
10 Başkan Altay Belediye Bahçesinde Gençlerle Buluştu
114 Yeni Köprülü Kavşaktan da Alttan Geçiş Verildi
12Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
13450 Bin Hemşehrimizle İftarlarda Buluştuk
14Seydişehir KOMEK Binasının Temeli Atıldı
15Yalıhüyük Şehir Konağı’nın Temeli Atıldı
16Büyükşehir Ramazan Bayramı’na Hazır
1724 Haziran Akşamı da Bayram Yapmak İstiyoruz
18Başkan Altay, İftarda Kululularla Buluştu
19Kulu Şehir Konağı Hizmete Açıldı
20Kadir Gecesi’nde On Binler Mevlana Meydanı’nda Buluştu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır