engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Konya Heyeti Ulaşılamayan Bölgelere Yardım Götürüyor  
            Yaklaşık 5 milyon insanı etkileyen Keşmir depremi 1.5 milyon insanı evsiz bıraktı. 70 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği tahmin edilen bölgeye ulaşan Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Heyeti, havaların gün geçtikçe soğumaya başladığı Keşmir bölgesinde, ulaşılamayan bölgelere yardım götürmeye çalışıyor. Heyet Başkanı Eyüp Çetin, bölgede öncelikli olarak su arıtma tesisi, sıcak yemek servisi yapan bir aşevi ve Konya'dan gelecek malzemelerinin dağıtımının koordine edileceği bir iletişim merkezi kurmayı planladıklarını söyledi.
17.10.2005 11:12 
        Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Pakistan'a gönderdiği yardım heyeti çalışmalarına başladı. Pakistan'ın başkenti İslamabad'taki yardım faaliyetlerine katılan arama-kurtarma ekipleriyle görüşen Konya Yardım Heyeti Başkanı Eyüp Çetin, bölgede acil olarak çadır, sağlık malzemesi, battaniye, gaz sobası ve kışlık giysi ihtiyacı olduğunu tespit ettiklerini belirterek, yardımlarını bu konularda yoğunlaştırılacaklarını bildirdi.

Pakistan'da bulunan Pak-Türk Vakfı yöneticileriyle görüştüklerini söyleyen Konya Yardım Heyeti Başkanı Eyüp Çetin, Pakistan'ın Keşmir bölgesindeki arama-kurtarma çalışmalarının sonlandırıldığını vurgulayarak, 'Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda; barınma, sağlık malzemeleri, battaniye ve gazlı soba ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Ayrıca, bölgedeki altyapının tamamen tahrip olması nedeniyle su kaynaklarının da kirlendiğini, insanlara sağlıklı su ulaştırılamadığını gördük. Bölgede kuru bakliyat olarak yeterince malzeme dağıtılırken, şu ana kadar sıcak yemek dağıtımı yapılmamış. Konya Yardım Heyeti olarak bölgede öncelikli olarak su arıtma tesisi, sıcak yemek servisi yapan bir aşevi ve Konya'dan gelecek malzemelerinin dağıtımının koordine edileceği bir iletişim merkezi kurmayı planlıyoruz. 17 Ekim 2005 Pazartesi günü itibariyle bölgede yapacağımız yardımlarımızı şu ana kadar ulaşılamayan bölgelere ulaştırarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz' dedi.

Himalaya Dağları'nın ortasına kurulan şehirlerde ve diğer yerleşim bölgelerinde meydana gelen depremin çok büyük bir alanı etkilediğini ve hava şartlarının yardım çalışmalarını olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Çetin, hava şartlarının gittikçe ağırlaşması ve bir ay içinde kar yağışının beklenmesi nedeniyle Konya'dan bölgeye yapılacak yardımların çadır, battaniye, kışlık giysi ve özellikle gazlı soba ağırlıklı olmasını talep etti. Çetin, Konya Yardım Heyeti'nin bölgeye ulaşmasında desteklerini esirgemeyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başta olmak üzere, Konya'daki sivil toplum kuruluşlarına, işadamlarına ve tüm Konyalılar'a teşekkür etti.

Yardım heyetinde bulunan Dr. Faruk Altınok, yardımların bölgede yaptıkları tespitlerden sonra daha etkili bir şekilde yapılacağını belirtirken; heyete Konya Sivil Toplum Kuruluşları adına katılan İcra Heyeti Üyesi Adem Seleş de, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulanarak, yardımların soba, çadır, battaniye ve kışlık giysi üzerine yoğunlaştırılmasını istedi. Seleş, yardımların bir an evvel organize edilerek bölgeye ulaştırılması gerektiğini bildirdi.

Diğer Haberler
1Sarayönü Atıksu Arıtma Tesisi Tam Kapasite Hizmet Vermeye Başladı
2Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
3Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
4Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
5Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
6“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
7Filistin’in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
8Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
9Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
10Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
11Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
12UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
13Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
14Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
15Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
16Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
17Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
18Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
19Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
20Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır