• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:Mevlana Kent Ormanı Hizmetinizde  
            Konya Mevlâna Kent Ormanı hizmete girdi. Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla oluşturulan Kent Ormanı, yapılan açılış töreniyle birlikte Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Çevre ve Ormanı Bakanı Osman Pepe, Büyükşehir Belediyesi'nin yeşillendirme çalışmalarıyla örnek teşkil ettiğini belirterek 'Selçuklu'nun başkenti, Mevlâna kenti, bir Büyükşehir'e yakışan hizmetler yapmışlar. Bundan dolayı Bakanlık olarak tüm imkanlarımızla Büyükşehir Belediyesi'nin arkasındayız, yanındayız.'dedi.
27.07.2005 16:43 
        Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 1981 yılında oluşturulmaya başlanan Konya Mevlâna Kent Ormanı yapılan törenle hizmete girdi. Beyşehir Yolu üzerinde 27. km'de yapılan törene Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Konya Valisi Ahmet Kayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti Konya Milletvekilleri, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Ak Parti Genel Merkez ve Konya İl Yöneticileri, İl Genel Meclis Üyeleri, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Türkiye genelinde 25 Kent ormanın daha açılışa hazır olduğunu belirterek Konya'da oluşturdukları kent ormanının 75 bin hektarlık bir alanı kapsayabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Kahveci, 500 milyar liranın üzerinde bir yatırımla gerçekleşen orman alanın Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla oluşturulduğunu bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, hedeflerinin yeşil içinde Konya olduğunu ifade ederken, oluşturulan Konya Mevlâna Kent Ormanı'nın kendilerine enerji verdiğini, hedeflerinin Konya'da kişi başına düşen yeşil alan miktarının devraldıkları 18 metrekareden 40 metrekareye çıkarmak olduğunu bildirdi. Başkan Akyürek, göreve geldikleri yıl 600 bin ağacı toprakla buluşturduklarını, bu rakamı önümüzdeki yıl bir milyona çıkararak bir rekora imza atacaklarını açıkladı. 'Orman Zenginliktir' diyen Başkan Akyürek, şehir merkezinde parkların yetersiz gelmeye başladığını, bu sorunu aşmak için milyon metrekarelik parkların yapımına başladıklarını, yeni devralınan Mevlâna Kent Ormanı'nın şehrin bu alandaki ihtiyacına cevap verebilecek düzeyde olduğunu söyledi. Yeşillendirme çalışmalarının en önemli projeleri arasında yer aldığını ifade eden Başkan Akyürek, 'yapılan yeşillendirme çalışmaları Konya'yı değiştiriyor. Bu orman alanın oluşturulmasında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara hemşerilerim adına teşekkür ederim:'dedi.

Ak Parti Konya Milletvekili Özkan Öksüz, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin Tuz gölünün kurtarılması ve Konya Atıksu Arıtma Tesisleri'nin biran evvel yapılması için önemli bir çaba gösterdiğini belirterek 'Sayın Bakan'a hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Konya'nın daha da yeşillendirilmesi için katkılarının devamını bekliyoruz' diye konuştu.

Konya Valisi Ahmet Kayhan da, Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurumların bir yıl içinde Konya'ya yaklaşık 13 milyon fidan dikildiğini, resmi ve özel kuruluşların gayretleriyle ağaçlandırma çalışmalarının süreceğini bildirdi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 'Bakanlık olarak 1 yıl içinde 250 milyon fidan dikimi gerçekleştirdik. Vatan toprağının tapusu ağaçlardır. Ormanlar korunmayı bekleyen zenginliklerimizdir. Kent ormanları ülke genelinde yürütülen kapsamlı bir çalışmadır. Konya'ya gelirken kıraç arazinin ardından 30 km'lik bir refüjle karşılaşınca gözlerime inanamadım. Refüj şehre girmeden güllerle, çiçekler, sedirlerle, ağaçlarla donatılmış. Bu çok önemli bir çalışma. Bu Selçuklu'nun Başkentine, Mevlâna kentine, bir Büyükşehir'e yakışan çalışmadır. Bakanlık olarak tüm imkânlarımızla Büyükşehir Belediyesi'nin arkasındayız, yanındayız.'şeklinde konuştu. Bakan Pepe, tuz gölünün kurtarılmasına yönelik Konya Atıksu Arıtma Tesisleri'nin yapımıyla birlikte diğer yerleşim bölgelerine ait tesislerinin planlanması ve projelendirilmesi çalışmalarımız devam ediyor' dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Bakan Osman pepe, törene gelen çocuklarla birlikte kurdeleyi keserek Konya Mevlâna ve Kent Ormanı'nı hizmete açtı. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Kent Ormanı sportif aktivitelerin yapıldığı, düzenlenmiş, örnek bir mesire alanı olarak hizmet verecek.

Bakan Pepe, Konya ziyareti sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında da bilgi aldı. Başkan Akyürek, kendisini ziyarete gelen Bakan Osman Pepe'ye Büyükşehir Belediyesi yayınlarından oluşan bir kitap seti ile ney hediye etti.

Diğer Haberler
1 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
2 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
3 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
4 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
5 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
6 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
7 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
8 Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
9 Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
10 Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
11Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
12Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
13İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
14Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
15Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
16Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
17Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
18Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir’e Ödül
19Büyükşehir Tarihi Mekanları Şehre Kazandırıyor
20Selçuk İlkokulu Meram Bölgesine Değer Kattı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır