engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Mevlana Kent Ormanı Hizmetinizde  
            Konya Mevlâna Kent Ormanı hizmete girdi. Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla oluşturulan Kent Ormanı, yapılan açılış töreniyle birlikte Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Çevre ve Ormanı Bakanı Osman Pepe, Büyükşehir Belediyesi'nin yeşillendirme çalışmalarıyla örnek teşkil ettiğini belirterek 'Selçuklu'nun başkenti, Mevlâna kenti, bir Büyükşehir'e yakışan hizmetler yapmışlar. Bundan dolayı Bakanlık olarak tüm imkanlarımızla Büyükşehir Belediyesi'nin arkasındayız, yanındayız.'dedi.
27.07.2005 16:43 
        Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 1981 yılında oluşturulmaya başlanan Konya Mevlâna Kent Ormanı yapılan törenle hizmete girdi. Beyşehir Yolu üzerinde 27. km'de yapılan törene Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Konya Valisi Ahmet Kayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti Konya Milletvekilleri, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Ak Parti Genel Merkez ve Konya İl Yöneticileri, İl Genel Meclis Üyeleri, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Türkiye genelinde 25 Kent ormanın daha açılışa hazır olduğunu belirterek Konya'da oluşturdukları kent ormanının 75 bin hektarlık bir alanı kapsayabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Kahveci, 500 milyar liranın üzerinde bir yatırımla gerçekleşen orman alanın Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla oluşturulduğunu bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, hedeflerinin yeşil içinde Konya olduğunu ifade ederken, oluşturulan Konya Mevlâna Kent Ormanı'nın kendilerine enerji verdiğini, hedeflerinin Konya'da kişi başına düşen yeşil alan miktarının devraldıkları 18 metrekareden 40 metrekareye çıkarmak olduğunu bildirdi. Başkan Akyürek, göreve geldikleri yıl 600 bin ağacı toprakla buluşturduklarını, bu rakamı önümüzdeki yıl bir milyona çıkararak bir rekora imza atacaklarını açıkladı. 'Orman Zenginliktir' diyen Başkan Akyürek, şehir merkezinde parkların yetersiz gelmeye başladığını, bu sorunu aşmak için milyon metrekarelik parkların yapımına başladıklarını, yeni devralınan Mevlâna Kent Ormanı'nın şehrin bu alandaki ihtiyacına cevap verebilecek düzeyde olduğunu söyledi. Yeşillendirme çalışmalarının en önemli projeleri arasında yer aldığını ifade eden Başkan Akyürek, 'yapılan yeşillendirme çalışmaları Konya'yı değiştiriyor. Bu orman alanın oluşturulmasında emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara hemşerilerim adına teşekkür ederim:'dedi.

Ak Parti Konya Milletvekili Özkan Öksüz, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin Tuz gölünün kurtarılması ve Konya Atıksu Arıtma Tesisleri'nin biran evvel yapılması için önemli bir çaba gösterdiğini belirterek 'Sayın Bakan'a hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Konya'nın daha da yeşillendirilmesi için katkılarının devamını bekliyoruz' diye konuştu.

Konya Valisi Ahmet Kayhan da, Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurumların bir yıl içinde Konya'ya yaklaşık 13 milyon fidan dikildiğini, resmi ve özel kuruluşların gayretleriyle ağaçlandırma çalışmalarının süreceğini bildirdi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 'Bakanlık olarak 1 yıl içinde 250 milyon fidan dikimi gerçekleştirdik. Vatan toprağının tapusu ağaçlardır. Ormanlar korunmayı bekleyen zenginliklerimizdir. Kent ormanları ülke genelinde yürütülen kapsamlı bir çalışmadır. Konya'ya gelirken kıraç arazinin ardından 30 km'lik bir refüjle karşılaşınca gözlerime inanamadım. Refüj şehre girmeden güllerle, çiçekler, sedirlerle, ağaçlarla donatılmış. Bu çok önemli bir çalışma. Bu Selçuklu'nun Başkentine, Mevlâna kentine, bir Büyükşehir'e yakışan çalışmadır. Bakanlık olarak tüm imkânlarımızla Büyükşehir Belediyesi'nin arkasındayız, yanındayız.'şeklinde konuştu. Bakan Pepe, tuz gölünün kurtarılmasına yönelik Konya Atıksu Arıtma Tesisleri'nin yapımıyla birlikte diğer yerleşim bölgelerine ait tesislerinin planlanması ve projelendirilmesi çalışmalarımız devam ediyor' dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Bakan Osman pepe, törene gelen çocuklarla birlikte kurdeleyi keserek Konya Mevlâna ve Kent Ormanı'nı hizmete açtı. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Kent Ormanı sportif aktivitelerin yapıldığı, düzenlenmiş, örnek bir mesire alanı olarak hizmet verecek.

Bakan Pepe, Konya ziyareti sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında da bilgi aldı. Başkan Akyürek, kendisini ziyarete gelen Bakan Osman Pepe'ye Büyükşehir Belediyesi yayınlarından oluşan bir kitap seti ile ney hediye etti.

Diğer Haberler
1Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
2Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
3Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
4Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
5“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
6Filistin'in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
7Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
8Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
9Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
10Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
11UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
12Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
13Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
14Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
15Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
16Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
17Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
18Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
19Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
20Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır