engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Konya Mevlana Kent Ormanı Halkın Hizmetine Açılıyor  
            Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya'nın en büyük orman alanlarından birinin işletme haklarını 10 yıllığına devraldı. Konya'ya 27 km mesafedeki orman alanı yeniden düzenlenerek 'Konya Mevlana Kent Ormanı' olarak hizmete açılıyor. 5 milyon m2'lik alanı kapsayan muhteşem ormanlık alanda, halkın yararlanabileceği çeşitli sosyal tesisler de yapılıyor. Başkan Akyürek, 'Su ve ağaç en önemli hayrattır. Şehrin iklimine önemli katkılar sağlayacak orman alanlarını oluşturacak ve halkımızın hizmetine sunacağız' dedi.
24.07.2005 19:21 
        Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü tarafından Beyşehir Yolu 27. km'de oluşturulan 5 milyon metre karelik ormanlık alanın işletme hakları, 10 yıllığına Büyükşehir Belediyesine devrediliyor. 27 Temmuz 2005 Çarşamba günü yapılacak törenle 'Konya Mevlana Kent Ormanı' Büyükşehir Belediyesi'ne devredilerek halkın hizmetine sunulacak. Açılış törenine Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin de katılacağı bildirildi.

Basın Mensuplarıyla Mevlana Kent Ormanı'nı gezen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, en önemli hizmetleri arasında ağaçlandırma çalışmalarının yer aldığını belirterek, Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla oluşturulan 5 milyon m2'lik ormanlık alanın halkın ilgi odağı haline geleceğine inandığını bildirdi. Temiz havası, yeşil görünümü ve tüm alana yaygınlaştırılan suyu ile Mevlana Kent Ormanı'nın bir cazibe merkezi olduğunu belirten Başkan Akyürek, 'Şehir merkezindeki mevcut piknik alanlarının yetersiz olduğunu tespit ettik. Vatandaşların çok sıkışık alanlarda piknik yapmak zorunda kaldıklarını gördük. Konya merkezde milyon m2'lik piknik alanları oluşturuyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Orman Bölge Müdürlüğü'nün bu alanda başarılı bir çalışması oldu. Belediyemizin de katkıları oldu. Çevre ve Orman Bakanımızın teşrifleriyle burayı hizmete sunacağız. Bu bölge Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek. Biz de burada binlerce vatandaşımızın yararlanabileceği piknik alanları oluşturacağız. Bu alanın Büyükşehir Belediyesi'ne devredilerek halkın hizmetine sunulmasından dolayı öncelikle Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Osman Pepe'ye, Orman Genel Müdürlüğü'ne ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne teşekkür ederiz. DSİ Apa Barajı'ndaki koruluğun da Büyükşehir'e devredilmesi hususunda görüşmelerimiz devam ediyor. Konya'nın Kozağaç bölgesinde görülen sıkışıklığı ortadan kaldıracağız' diye konuştu. Yeşillendirme çalışmalarının şehrin muhtelif bölgelerinde sürdürüldüğünü hatırlatan Başkan Akyürek, 'Ormanlık alanlarının oluşturulması şehir iklimine de önemli katkılar sağlayacaktır. Ormanlık alanlar önemli hizmetlerdir. Su ve ağaç en önemli hayrattır' dedi.

Orman Bölge Müdürü Rıfat Bala ise 'Mustafa Kemal Atatürk'ün 100. doğum yılında 1981 yılında Atatürk ormanlığı orman içi ağaçlandırma çalışmasıyla başlayan bu bölge halkın hizmetine sunulacaktır. Burayı oluştururken Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün de önemli katkıları olmuştur. Konya, Akyokuş'a 20 km mesafede yeni bir orman kazanmıştır. Burada çeşitli bölgelerde yaptığımız çalışmalarla Beyşehir ile Konya arasındaki tüm bölge ağaçlandırılmış olacaktır. Henüz halka tam duyurulmamışken 4 bine yakın vatandaşımızın hafta sonlarında Mevlana Kent Ormanı'ndan yararlandığını tespit ettik. Bu alanı spor amaçlı oluşturduk. Dumansız piknik alanı olarak planlarken Büyükşehir Belediyesi'nin teklifi üzerine halkın alışkanlıklarını dikkate alarak ateşli piknik alanı da oluşturduk. Söz konusu bölge de Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecektir. Büyükşehir Belediye Başkanımız nezdinde tüm birimlerine teşekküre diyorum. Çünkü buradaki ağırlıklı çalışmayı onlar yaptı.'şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Ceylani Kılıç da Mevlana Kent Ormanı ile ilgili teknik bilgiler verirken, 'Buradaki yapısal düzenlemeler, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. Burada halkımızın yararlanacağı oturma grupları, kafeteryalar, spor alanları gibi sosyal ihtiyaçların karşılanacağı farklı yapısal alanlar oluşturulacak. Ormanlık alanda ayrıca seyir terasları da yapılacak' dedi.

Konya Mevlana kent ormanı'nda daha sonra basın mensuplarıyla birlikte incelemelerde bulunan Başkan Akyürek, vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Diğer Haberler
1Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
2Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
3Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
4“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
5Filistin'in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
6Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
7Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
8Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
9Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
10UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
11Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
12Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
13Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
14Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
15Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
16Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
17Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
18Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
19Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
20Meram Son Durak Katlı Yeraltı Otoparkının Temeli Atıldı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır