engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın Konferansı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi tarafından ortaklaşa organize edilen 'Hz. Mevlana ve Ailesi'nin Konya'ya Gelişlerinin 777. Yıldönümü' kutlama etkinlikleri devam ediyor. Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, etkinlikler kapsamında Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda 'Mevlana ve İnsan' konulu bir konferans verdi. Aydın, konuşmasında Mevlana'nın kâmil insan olma yolunda yapılması gerekenlere işaret ederken, din ve aşkın ayrılmaz biri ikili olduğunu bildirdi.
04.05.2005 12:43 
        Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Mevlana ve Ailesinin Konya'ya Gelişinin 777. Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Mevlana ve İnsan'' konulu konferansta, Hz. Mevlana'nın en büyük özelliğinin, var oluşundan beri evrendeki yerinin neresi olduğunu arayan insanın tarifini, kusursuz olarak yapması olduğunu belirtti.

Mevlana'nın insanı anlatırken çeşitli benzetmelerden yararlandığını ve karmaşık konuları en sade şekle indirgediğini ifade eden Aydın, ''Bu nedenle Mevlana, çevresinde yaşayan insanların, düşüncelerini net olarak anlayabilmeleri için sıkça benzetmeler yapmış, bu benzetmelerinde ise pek çok kişinin tüm özellikleriyle tanıdığı hayvanları kullanmıştır'' dedi.

Mevlana'nın, bugün bile dünyayı etkileyen düşüncelerinin temelinde ise insanları, ''kâmil insan'' olmaya yönlendirme anlayışının yattığını vurgulayan Aydın, şunları kaydetti: ''Mevlana'ya göre din ve aşk ayrılmaz bir ikilidir. Aşk ve muhabbet ise imanın verdiği ilk meyvedir. Bir insanın, Mevlana'nın çerçevesini çizdiği (Kâmil İnsan) makamına ulaşabilmesi için; içindeki kötülüklerden arınması, yani şeytani ve bedeni arzularından nefsini kurtulması gerekir. Mevlana ayrıca, aklın, ruhla birleşmesi durumunda işe yarayacağını söylemektedir. Modern felsefe anlayışını benimseyenler ise aklın bittiği yerde vahyin başladığını savunur. Ancak, bilginin her geçen gün kendini yenileyen bir özelliği vardır. Bu nedenle modern felsefenin savunduğu bu anlayış, Mevlana'nın evrensel nitelikteki düşüncelerine uymamakta, son dere yanlış ve kısır bir akıl anlayışını temsil etmektedir.'' Mevlana'nın, insanın kendisini arayışına, İslam dini çerçevesinde özgün bir anlayış getirdiğini ifade eden Aydın, ''İnsan dış tehlikeden kaçıyorsa kurtulma olanağı vardır. Ancak kendisini gölge gibi takip eden benliğinden kıyamete kadar kurtulamaz. Yani, insan, her şeyden önce kim olduğunun bilincine varmalıdır. Bu nedenle insanın önünde, özgür iradesiyle karar vereceği 2 tercih vardır. Bunlardan birincisi öfkesine, şehvete, makam-mevki hırsına mağlup olup şeytanın yolundan gitmek, diğeri ise nefsi arzularına hükmederek aşk insanı olmaktır.'' şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Türk Tasavvuf Müziği korosu topluluğu yaklaşık bir saat süren bir konser sundu. Konseri yaklaşık 700 kişi izledi.

Bakan Aydın'ın verdiği konferansa Konya Valisi Ahmet Kayhan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Ali Sürücü, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Bürokratlar, Hz. Mevlana'nın torunları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Diğer Haberler
1Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
2Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
3Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
4Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
5“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
6Filistin'in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
7Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
8Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
9Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
10Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
11UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
12Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
13Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
14Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
15Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
16Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
17Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
18Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
19Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
20Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır