engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın Konferansı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi tarafından ortaklaşa organize edilen 'Hz. Mevlana ve Ailesi'nin Konya'ya Gelişlerinin 777. Yıldönümü' kutlama etkinlikleri devam ediyor. Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, etkinlikler kapsamında Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda 'Mevlana ve İnsan' konulu bir konferans verdi. Aydın, konuşmasında Mevlana'nın kâmil insan olma yolunda yapılması gerekenlere işaret ederken, din ve aşkın ayrılmaz biri ikili olduğunu bildirdi.
04.05.2005 12:43 
        Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Mevlana ve Ailesinin Konya'ya Gelişinin 777. Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Mevlana ve İnsan'' konulu konferansta, Hz. Mevlana'nın en büyük özelliğinin, var oluşundan beri evrendeki yerinin neresi olduğunu arayan insanın tarifini, kusursuz olarak yapması olduğunu belirtti.

Mevlana'nın insanı anlatırken çeşitli benzetmelerden yararlandığını ve karmaşık konuları en sade şekle indirgediğini ifade eden Aydın, ''Bu nedenle Mevlana, çevresinde yaşayan insanların, düşüncelerini net olarak anlayabilmeleri için sıkça benzetmeler yapmış, bu benzetmelerinde ise pek çok kişinin tüm özellikleriyle tanıdığı hayvanları kullanmıştır'' dedi.

Mevlana'nın, bugün bile dünyayı etkileyen düşüncelerinin temelinde ise insanları, ''kâmil insan'' olmaya yönlendirme anlayışının yattığını vurgulayan Aydın, şunları kaydetti: ''Mevlana'ya göre din ve aşk ayrılmaz bir ikilidir. Aşk ve muhabbet ise imanın verdiği ilk meyvedir. Bir insanın, Mevlana'nın çerçevesini çizdiği (Kâmil İnsan) makamına ulaşabilmesi için; içindeki kötülüklerden arınması, yani şeytani ve bedeni arzularından nefsini kurtulması gerekir. Mevlana ayrıca, aklın, ruhla birleşmesi durumunda işe yarayacağını söylemektedir. Modern felsefe anlayışını benimseyenler ise aklın bittiği yerde vahyin başladığını savunur. Ancak, bilginin her geçen gün kendini yenileyen bir özelliği vardır. Bu nedenle modern felsefenin savunduğu bu anlayış, Mevlana'nın evrensel nitelikteki düşüncelerine uymamakta, son dere yanlış ve kısır bir akıl anlayışını temsil etmektedir.'' Mevlana'nın, insanın kendisini arayışına, İslam dini çerçevesinde özgün bir anlayış getirdiğini ifade eden Aydın, ''İnsan dış tehlikeden kaçıyorsa kurtulma olanağı vardır. Ancak kendisini gölge gibi takip eden benliğinden kıyamete kadar kurtulamaz. Yani, insan, her şeyden önce kim olduğunun bilincine varmalıdır. Bu nedenle insanın önünde, özgür iradesiyle karar vereceği 2 tercih vardır. Bunlardan birincisi öfkesine, şehvete, makam-mevki hırsına mağlup olup şeytanın yolundan gitmek, diğeri ise nefsi arzularına hükmederek aşk insanı olmaktır.'' şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Türk Tasavvuf Müziği korosu topluluğu yaklaşık bir saat süren bir konser sundu. Konseri yaklaşık 700 kişi izledi.

Bakan Aydın'ın verdiği konferansa Konya Valisi Ahmet Kayhan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Ali Sürücü, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Bürokratlar, Hz. Mevlana'nın torunları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek Konya ve Ülke Gündemini Değerlendirdi
2 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun
3 Başkan Akyürek Sektör Temsilcilerini Eş Zamanlı Açılan 4 Fuara Davet Etti
4 Başkan Akyürek 300 Adıyamanlı Öğrenci ile Buluştu
5 “Dünya Kültür Pilot Şehri Konya” Toplantısı Yapıldı
6 Şehrim 2023 Projesi’nin Final Programı Gerçekleştirildi
7 Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor
8 Haydi Bil Bakalım Bilgi Yarışması’nda Kazanan Okullar Ödüllerini Aldı
9 Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Dereceye Giren Belediyeler Ödüllerini Aldı
10 Şehrim 2023 Projesi Çalıştayı Yapıldı
11Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyesi Başkanlardan Konya Büyükşehir’e Ziyaret
12Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı Yeraltı Katlı Otoparkı Bedesten Bölgesine Nefes Aldırdı
13“Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışması Ödülleri Veriliyor
14Meram Gümüştepe’ye Seyir Terası ve Kır Kahvesi Yapılıyor
15Konya Kültürümüzü ve Değerlerimizi Tanıtan Önemli Bir Şehir
16Başkan Akyürek: Şehirlerimizin 2023’e Güçlü Bir Şekilde Hazırlanması Gerekiyor
17Müslüman Ülkelere Su Ve Atıksu Yönetimi Eğitimleri Veriliyor
18Konya’da Sakura Zamanı
19Türk Yıldızları ve Solo Türk’ten Muhteşem Gösteri
20Büyükşehir Meclisi Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımını Ödüllendirdi
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır