engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın Konferansı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi tarafından ortaklaşa organize edilen 'Hz. Mevlana ve Ailesi'nin Konya'ya Gelişlerinin 777. Yıldönümü' kutlama etkinlikleri devam ediyor. Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, etkinlikler kapsamında Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda 'Mevlana ve İnsan' konulu bir konferans verdi. Aydın, konuşmasında Mevlana'nın kâmil insan olma yolunda yapılması gerekenlere işaret ederken, din ve aşkın ayrılmaz biri ikili olduğunu bildirdi.
04.05.2005 12:43 
        Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Mevlana ve Ailesinin Konya'ya Gelişinin 777. Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Mevlana ve İnsan'' konulu konferansta, Hz. Mevlana'nın en büyük özelliğinin, var oluşundan beri evrendeki yerinin neresi olduğunu arayan insanın tarifini, kusursuz olarak yapması olduğunu belirtti.

Mevlana'nın insanı anlatırken çeşitli benzetmelerden yararlandığını ve karmaşık konuları en sade şekle indirgediğini ifade eden Aydın, ''Bu nedenle Mevlana, çevresinde yaşayan insanların, düşüncelerini net olarak anlayabilmeleri için sıkça benzetmeler yapmış, bu benzetmelerinde ise pek çok kişinin tüm özellikleriyle tanıdığı hayvanları kullanmıştır'' dedi.

Mevlana'nın, bugün bile dünyayı etkileyen düşüncelerinin temelinde ise insanları, ''kâmil insan'' olmaya yönlendirme anlayışının yattığını vurgulayan Aydın, şunları kaydetti: ''Mevlana'ya göre din ve aşk ayrılmaz bir ikilidir. Aşk ve muhabbet ise imanın verdiği ilk meyvedir. Bir insanın, Mevlana'nın çerçevesini çizdiği (Kâmil İnsan) makamına ulaşabilmesi için; içindeki kötülüklerden arınması, yani şeytani ve bedeni arzularından nefsini kurtulması gerekir. Mevlana ayrıca, aklın, ruhla birleşmesi durumunda işe yarayacağını söylemektedir. Modern felsefe anlayışını benimseyenler ise aklın bittiği yerde vahyin başladığını savunur. Ancak, bilginin her geçen gün kendini yenileyen bir özelliği vardır. Bu nedenle modern felsefenin savunduğu bu anlayış, Mevlana'nın evrensel nitelikteki düşüncelerine uymamakta, son dere yanlış ve kısır bir akıl anlayışını temsil etmektedir.'' Mevlana'nın, insanın kendisini arayışına, İslam dini çerçevesinde özgün bir anlayış getirdiğini ifade eden Aydın, ''İnsan dış tehlikeden kaçıyorsa kurtulma olanağı vardır. Ancak kendisini gölge gibi takip eden benliğinden kıyamete kadar kurtulamaz. Yani, insan, her şeyden önce kim olduğunun bilincine varmalıdır. Bu nedenle insanın önünde, özgür iradesiyle karar vereceği 2 tercih vardır. Bunlardan birincisi öfkesine, şehvete, makam-mevki hırsına mağlup olup şeytanın yolundan gitmek, diğeri ise nefsi arzularına hükmederek aşk insanı olmaktır.'' şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Türk Tasavvuf Müziği korosu topluluğu yaklaşık bir saat süren bir konser sundu. Konseri yaklaşık 700 kişi izledi.

Bakan Aydın'ın verdiği konferansa Konya Valisi Ahmet Kayhan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Ali Sürücü, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Bürokratlar, Hz. Mevlana'nın torunları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Diğer Haberler
1 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
2 15 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
3 Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
4 Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
5 “Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
6 UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
7 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
8 Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
9 Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
10 Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
11Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
12Cuma Buluşmalarımız Şehrimize Katkı Sağlıyor
13Şehir İstişareleri ile Birlikteliğimizi Pekiştiriyoruz
14Başkan Altay, Şehir İstişarelerinde Sarraflarla Buluştu
15Başkan Altay, Esnaf Odalarının Başkanlarını Ziyaret Etti
16Büyükşehir’den Hotamış’a 16 Derslikli İmam Hatip Lisesi
17Prestij Caddeler İlçelere Değer Katıyor
18Başkan Altay Yaz Kampındaki Öğrencilerle Buluştu
19Konya’nın İki İlçesine Daha Mezbahane Kazandırılıyor
20Başkan Altay Sahip Ata Camii’nde Vatandaşlarla Buluştu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır