engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Konya Bilim Festivali Bilim Meraklılarına Kapılarını Açtı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Konya Bilim Festivali başladı. 3 gün sürecek festivalin açılışına katılan Konya Valisi Yakup Canbolat, çocukların keşfetmesi ve becerilerini görmesi bakımından festivalin çok faydalı olduğunu belirtti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bugüne kadar 1 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Konya Bilim Merkezi’nin önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptığını belirterek, “Festivalimiz çocuklarımızın zihinlerinde bilim ile ilgili güzel bir başlangıca vesile olacak” dedi. Konya Bilim Festivali, çok sayıda bilimsel etkinlik ile 7 Ekim Pazar gününe kadar bilim meraklılarını ağırlayacak.
05.10.2018 13:56 
        Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 6’ncısını düzenlediği Konya Bilim Festivali, kapılarını bilim meraklılarına açtı.

Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi bahçesinde başlayan festivalin ilk gününde stantları gezerek vatandaşlarla bir araya gelen Konya Valisi Yakup Canbolat, 100’e yakın stanttan oluşan festivalin düzenlenmesinde emeği olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

ÇOCUKLARIMIZ HEM KEŞFETMEYİ HEM DE BECERİLERİNİ GÖRECEKLER

Vali Canbolat, “100 binden fazla ziyaretçinin burayı görmesini bekliyoruz. Çocuklarımızın neler yapabileceğini, keşfedebileceğini, nelere emek sarf edebileceklerini ve becerilerini görmelerini arzu ediyoruz. Bu noktada da tüm Konya’yı buraya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIMIZ FESTİVAL SAYESİNDE BİLİMLE TANIŞIYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bölücü terör örgütünün hain saldırısı sonucunda 8 askerimizin şehit olması nedeniyle festivalin eğlence ve şenlik kısımlarını iptal ettiklerini belirterek, şehitlerimize Allah’tan rahmet, tüm milletimize de başsağlığı diledi.

Bilimsel etkinliklerle bilimi çocuklarla tanıştırmaya devam ettiklerini kaydeden Altay, “Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezimiz önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor. Etraf yine cıvıl cıvıl. Çocuklarımız hem ilgilerini çeken stantlarda bilimle tanışıyorlar hem de etrafı tanıma imkânına kavuşuyorlar. 3 gün boyunca Bilim Merkezimizin bahçesinde 100’e yakın stantta çocuklara bilimi sevdirecek etkinlikler düzenliyoruz. Ziyaretçilerimiz hem festivale katılacak hem de bilim merkezini ziyaret etme imkânına kavuşacaklar. Konya Bilim Merkezi bugüne kadar 1 milyon ziyaretçiyi ağırlamış Türkiye’nin en güzel bilim merkezlerinden birisi. Konya Bilim Festivali de Türkiye’nin önemli bir markası olma yönünde hızla ilerliyor. Festivali 30’a yakın kuruluşla birlikte düzenliyoruz. Tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hem Konyalı hemşehrilerimizi hem de çevre illerden vatandaşlarımızın çocuklarımızı festivale getirmeleri davetini yapıyoruz. Böylece çocuklarımızın zihinlerinde bilim ile ilgili bir başlangıç olmuş olacak” dedi.

FESTİVAL ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞE HAZIRLAMADA KATKI SAĞLIYOR

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise, festival dolayısıyla Konya ve Konyalı çocukların şanslı olduğunu belirterek, “Geleceğe hazırlanan çocuklarımızın bilim insanı olarak yetişmesi için bir gayretin olduğunu görüyoruz. Buraya katkıda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ile davetliler, 7 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek festival kapsamında kurulan stantları gezerek öğrencilerle ve katılımcılarla sohbet etti.

Yaklaşık 6 bin metrekarelik açık alan üzerinde gerçekleşen 6. Konya Bilim Festivali’nde 100’ün üzerinde bilimsel etkinlik, bilim gösterileri, yarışmalar, simülatörler, İHA ve 3B yazıcı etkinlik alanları, uzay mekiği yapım atölyesi, astronomi gözlemleri, kodlama atölyeleri, elektronik tasarım atölyeleri gibi birçok etkinlik bilim meraklılarını bekliyor. Festival boyunca Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Bilim Festivali’ne ulaşım ücretsiz servis sağlanacak.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay: Yönetim Anlayışımızda Muhtarlarımızın Yeri Ayrı
2 Başkan Altay: Milletimizden Güç Alıyoruz
3 Sayıştay Başkanı Baş’tan Başkan Altay’a Ziyaret
4 İşyurtları Kurumu’nun Ürün ve El Sanatları Fuarı Konya’da Açıldı
5 Başkan Altay, Şehir İstişarelerinde AK Parti Kadın Kolları İle Buluştu
6 Başkan Altay Şehir İstişarelerinde Basın Mensuplarıyla Buluştu
7 Başkan Altay: Gençliği İmar Etmek Önceliğimiz Olmalı
8 Başkan Altay Karapınar ve Emirgazi Halkıyla Buluştu
9 Başkan Altay: İlçelerimizin Çehresini Değiştirecek Yatırımlar Yapıyoruz
10 Millet Bahçesi Çalışmalarında Yüzde 100 Geri Dönüşüm
11Büyükşehir’den Amatör Spor Kulüplerine Malzeme Desteği
12TEKNOFEST’te Derece Alan Konya Teknik Üniversitesi Öğrencilerine Ödül
13Başkan Altay Cuma Buluşması Geleneğini Sürdürüyor
14Başkan Altay: Konya Ruhunda Değişim Olan ve Değiştiren Bir Şehir
15Başkan Altay Şehir İstişarelerinde Vatandaşlarla Buluştu
16Aziziye Caddesi’nde Kalite Yükseliyor
17Konya Büyükşehir’den Enflasyonla Topyekûn Mücadeleye İndirimli Destek
18Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun Konya Etabı Tamamlandı
19Başkan Altay, Konyaspor-Beşiktaş Maçında Özel Eğitim Öğrencileriyle Buluştu
20Bilim Festivali 100 Binden Fazla Bilim Meraklısını Ağırladı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.121 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 265.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır