engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Sevgi Şehri Konya’da Hayvanlar İçin Örnek Projeler  
            Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en güzel Sokak Hayvanları Toplama ve Rehabilitasyon Merkezinin yanında hayvanlara yönelik çok sayıda örnek projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Başkan Altay, “Merhameti temel alan ecdadımızın yolundaki projelerimizle hayvanlara sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.
03.10.2018 14:04 
        

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 4 Ekim Hayvanları Koruma günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Başkan Altay, merhameti temel alan ecdadın yolunda çalışmalar yürüttüklerini belirterek, bu kapsamda Konya’ya Türkiye’nin en güzel ve örnek Sokak Hayvanları Toplama ve Rehabilitasyon Merkezini kazandırdıklarını söyledi.

MERKEZİMİZDE BUGÜNE KADAR 22 BİN 500 HAYVANLA İLGİLENİLDİ

Merkezin 2 bin 500 hayvan kapasitesine sahip olduğunu belirterek, “Tam donanımlı hayvan hastanesi, hasta ve yaralı hayvanlar için alttan ısıtmalı bakım odaları, yarı açık gezintili çoklu köpek bakım bölümleri, köpek kulübeleri, kedi evi, sosyal tesisler, pet gösteri ve gezinti alanıyla hizmet veriyor. Merkezimizde yıllık ortama 5 bin civarında hayvanın kısırlaştırılması, 5 bin civarında hayvanın tedavisi, 10 binin üzerinde hayvanın aşılanması ve 2 bin 500 civarında hayvanın sahiplendirilmesi yapılıyor” ifadelerini kullandı.

SOKAK KÖPEĞİ SICAK YUVAYA KAVUŞUYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye’de bir ilk olan “Gönüllü Hayvan Dostları Projesi” ile de sokak hayvanları için kalıcı çözüm ürettiklerini söyledi. Başkan Altay, “Tüm aşıları yapılmış ve kulak küpesi ve çip takılmış köpekler, Konya il merkezi dışındaki mahallelerde ön kontrolleri yapılarak uygun görülen gönüllü vatandaşlarımıza sahiplendiriliyor. Her mahalleden belirlenen gönüllü vatandaşlarımıza 3 adet köpek sahiplendirilerek, hayvanların bakımı vatandaşlarımız tarafından yapılırken sağlık ve aşı hizmetleri düzenli olarak belediyemiz tarafından karşılanıyor. Ayrıca vatandaşın sahiplendiği hayvanların bakım giderlerinde kullanmak üzere her köpek için aylık destek ödemesi yapılıyor. Sahiplendirilen hayvanların takibi ve kontrolü belediyemiz tarafından geliştirilen ‘e-pati’ programı ile yapılıyor. Proje kapsamında şu ana kadar 2 bin 813 sokak köpeği sahiplendirildi” dedi.

ACİL MÜDAHALE EKİBİ HAYVANLARIN CANKURTARANI OLDU

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaralı veya güçten düşmüş sokak hayvanları için Acil Müdahale Ekibi kurduklarını hatırlatarak, 24 saat kesintisiz hizmet veren ekiplerin özellikle trafik kazası geçiren hayvanlara yaptıkları kritik müdahalelerle önem kazandığının altını çizdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde hayvanların kısırlaştırmasını yaparken, 8 ilçe belediyesiyle birlikte yine sokak hayvanlarının kısırlaştırılma işlemlerine devam ettiklerini kaydetti. Son 5 yılda Konya merkezde yaklaşık 20 bin sokak hayvanının ve ilçelerde de 2 bin civarında sokak hayvanının kısırlaştırılmasının yapıldığını açıkladı.

Sokak hayvanlarının özellikle hava koşullarını uygun olmadığı mevsimlerde beslenmesine yönelik ilçe belediyeleri ile birlikte 250 adet beslenme odağı kurulduğunu belirten ve odaklarının yem ve su takviyesinin düzenli olarak yapıldığını aktaran Başkan Altay, gönüllü derneklerle de işbirliği içinde Bir Kap Yemek, Bir Kap Su’ kampanyasını sürdürdüklerini, Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde okullara yönelik gezi ve eğitim faaliyetleri yürüterek okullarda hayvan sevgisi üzerine tiyatro gösterileri ve eğitim faaliyetleri yaptıklarını ifade etti.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay: Yönetim Anlayışımızda Muhtarlarımızın Yeri Ayrı
2 Başkan Altay: Milletimizden Güç Alıyoruz
3 Sayıştay Başkanı Baş’tan Başkan Altay’a Ziyaret
4 İşyurtları Kurumu’nun Ürün ve El Sanatları Fuarı Konya’da Açıldı
5 Başkan Altay, Şehir İstişarelerinde AK Parti Kadın Kolları İle Buluştu
6 Başkan Altay Şehir İstişarelerinde Basın Mensuplarıyla Buluştu
7 Başkan Altay: Gençliği İmar Etmek Önceliğimiz Olmalı
8 Başkan Altay Karapınar ve Emirgazi Halkıyla Buluştu
9 Başkan Altay: İlçelerimizin Çehresini Değiştirecek Yatırımlar Yapıyoruz
10 Millet Bahçesi Çalışmalarında Yüzde 100 Geri Dönüşüm
11Büyükşehir’den Amatör Spor Kulüplerine Malzeme Desteği
12TEKNOFEST’te Derece Alan Konya Teknik Üniversitesi Öğrencilerine Ödül
13Başkan Altay Cuma Buluşması Geleneğini Sürdürüyor
14Başkan Altay: Konya Ruhunda Değişim Olan ve Değiştiren Bir Şehir
15Başkan Altay Şehir İstişarelerinde Vatandaşlarla Buluştu
16Aziziye Caddesi’nde Kalite Yükseliyor
17Konya Büyükşehir’den Enflasyonla Topyekûn Mücadeleye İndirimli Destek
18Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun Konya Etabı Tamamlandı
19Başkan Altay, Konyaspor-Beşiktaş Maçında Özel Eğitim Öğrencileriyle Buluştu
20Bilim Festivali 100 Binden Fazla Bilim Meraklısını Ağırladı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.121 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 265.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır