engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Başladı  
            Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle organize edilen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması başladı. 95 ülkeden yaklaşık 4 bin öğrencinin kendi kültürlerini tanıttıkları programa katılarak öğrencilerle buluşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Tanırsak kardeş olabiliriz, tanırsak paylaşabiliriz. Birbirimizi başkalarının söylediğiyle değil de göz göze yüz yüze tanırsak aramızdaki dostluk köprüleri güçlenir ve birbirimize daha güçlü sarılırız. Dünyanın da buna ihtiyacı var” dedi. Bu yıl “Dünya 5’ten Büyüktür” sloganıyla düzenlenen organizasyon iki gün sürecek.
05.05.2018 18:23 
        Konya’da eğitim gören 95 farklı ülkeden yaklaşık 4 bin öğrenci, kültürlerini tanıtmak için Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ve İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği’nin organize ettiği 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nda bir araya geldi.

Bu yıl “Dünya 5’ten Büyüktür” sloganıyla Kılıçarslan Şehir Meydanı’nda düzenlenen program, Kura’n-ı Kerim tilaveti ile başladı.

BUGÜN KONYA MEYDANI ÇOK GÜZEL VE RENKLİ

Programa katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın İstanbul’dan sonra Anadolu’da en uzun süre başkentlik yapmış şehir olduğunun altını çizerek, “800 yıl öncesinden başlayarak Anadolu’nun kalbinde hoşgörünün, bilimin, ilmin merkezi olan bir şehir. İmkân olsa 800 yıl öncesine gitsek, bu meydanda birçok farklı kültürden, ırktan insanın dolaştığına şahitlik ederiz. Hz. Mevlana’nın da ilmi yolculuğunun sonunda Konya’ya gelmesinin bir nedeni de budur. Bugün şehrimiz yine böyle güzelliklere ev sahipliği yapıyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün Konya, 95 ülkeden 4 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilerimizin burada bulunmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün Konya Meydanı hakikaten çok güzel, çok renkli. Bütün Konya’yı bugün ve yarın Kılıçarslan Şehir Meydanı’na bekliyoruz” diye konuştu.

BİRBİRİMİZİ GÖZ GÖZE YÜZ YÜZE TANIRSAK DOSTLUK KÖPRÜLERİ GÜÇLENİR

“Tanırsak kardeş olabiliriz, tanırsak paylaşabiliriz” diyen Başkan Uğur İbrahim Altay, konuşmasını şöyle tamamladı: “Birbirimizi başkalarının söylediğiyle değil de göz göze yüz yüze tanırsak aramızdaki dostluk köprüleri güçlenir ve birbirimize daha güçlü sarılırız. Dünyanın da buna ihtiyacı var. Dünya şu anda güçlüler ve güçsüzler, zenginler ve fakirler olarak ayrılmış durumda. Buna itiraz eden bir liderimiz var. Bugün de bu sloganı kullanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyoruz.”

KONYA ÇOK DAHA FAZLASINI BAĞRINA BASACAK POTANSİYELE SAHİP

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Konya’nın 800 yıldır eğitimin, ilmin ve bilimin merkezi olduğunu dile getirerek, “Bu şehirde o günün medreseleri, üniversiteleri inşa edilmiş. Bugün bu şehirde 150 bin öğrenci var. Dört üniversite vardı, 5’inci üniversitenin de kurulma kararı çıktı. Bu şehir çok daha fazlasını bağrına basacak bir potansiyele sahip. Onun için kalbimiz ve gönlümüz dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerimize açık” şeklinde konuştu.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Ali Arıkmert de hem dernek üyelerine organizasyon kabiliyeti kazandırmak hem de Konyalıları şehirlerindeki uluslararası öğrencilerin varlığından haberdar etmek amacıyla bu organizasyonu düzenlediklerini kaydetti.

İki Doğu İki Batı Derneği Başkanı Murat Aslan ise 2010 yılından beri başka ülkelerden eğitim için Konya’ya gelen yabancı öğrencilerle ilgilenip onlara ev sahipliği yaptıklarını dile getirerek, bu sayede güzel kardeşliklerin kapısını araladıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Kazak öğrenci Uatxan Eltay, 7‘den 70’e herkesin gönlüne giren Dombıra şarkısını seslendirirken; Ahıska, Çeçen ve Azeri öğrencilerin oluşturduğu karma grup Kafkas dans gösterisini sundu. Endonezyalı öğrencilerin Tari Sajojo dansı ise Konyalılardan tam not aldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz, dernek yöneticileri ve öğrenciler, organizasyonun açılış kurdelesini hep birlikte kesti.

Protokol üyeleri ve davetliler daha sonra öğrencilerin kendi kültürlerini tanıtmak için kurdukları stantları gezerek bilgi aldı. Başkan Altay, programda öğrencilerle yakından ilgilenerek sohbet etti.

Öğrenciler, iki gün boyunca 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması sayesinde kültürel eşyalar, yöresel folklor gösterileri ve mutfak kültürlerini Konyalılara tanıtma imkânı bulacak.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay Çeltik, Yunak ve Tuzlukçu’da Vatandaşla Buluştu
2 Bozkır Çarşamba Çayı Rekreasyon Projesi’nin Temeli Atıldı
3 Başkan Altay: Bozkır Cumhur İttifakı’na En Yüksek Desteği Verecektir
4 “Konya’daki Birlik ve Beraberlikle İftihar Ediyoruz”
5 “Türkiye Belediyeciliğinde Konya Bir Ekoldür”
6 Başkan Altay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür
7 Konya’ya 134 Milyonluk 11 Tesis
8 Türkiye’nin Geleceği Kaynakları ve Teknolojidir
9 Konya´dan Filistin´e Destek
10 Başkan Altay: Birlik Beraberliğimiz ile Konya Kazanacak
11Başkan Altay: Konya Dünyaya Örnek Bir Ramazan Geçiriyor
12Konya’da Bir Ramazan Güzelliği: Mahalle İftarları
13Konya İtfaiyesi Yeni Araçlarla Güçleniyor
14Bosna Hersek ve Kosova Mahallelerinde İftar Coşkusuna Ortak Olduk
15Başkan Altay: “Milletimiz Gençlerimizle Güç Kazanacaktır”
16Başkan Altay: Camilerimiz Çocuklarımızla Daha Güzel
17Başkan Altay Yapımı Devam Eden Köprülü Kavşakları İnceledi
18Konya, Ramazan’ın En Güzel Yaşandığı Şehirlerdendir
19Konya’da Ramazan Büyük Coşkuyla Başladı
20Rahmet ve Bereket Ayımız Mübarek Olsun
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır