engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Başladı  
            Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle organize edilen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması başladı. 95 ülkeden yaklaşık 4 bin öğrencinin kendi kültürlerini tanıttıkları programa katılarak öğrencilerle buluşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Tanırsak kardeş olabiliriz, tanırsak paylaşabiliriz. Birbirimizi başkalarının söylediğiyle değil de göz göze yüz yüze tanırsak aramızdaki dostluk köprüleri güçlenir ve birbirimize daha güçlü sarılırız. Dünyanın da buna ihtiyacı var” dedi. Bu yıl “Dünya 5’ten Büyüktür” sloganıyla düzenlenen organizasyon iki gün sürecek.
05.05.2018 18:23 
        Konya’da eğitim gören 95 farklı ülkeden yaklaşık 4 bin öğrenci, kültürlerini tanıtmak için Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ve İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği’nin organize ettiği 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nda bir araya geldi.

Bu yıl “Dünya 5’ten Büyüktür” sloganıyla Kılıçarslan Şehir Meydanı’nda düzenlenen program, Kura’n-ı Kerim tilaveti ile başladı.

BUGÜN KONYA MEYDANI ÇOK GÜZEL VE RENKLİ

Programa katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın İstanbul’dan sonra Anadolu’da en uzun süre başkentlik yapmış şehir olduğunun altını çizerek, “800 yıl öncesinden başlayarak Anadolu’nun kalbinde hoşgörünün, bilimin, ilmin merkezi olan bir şehir. İmkân olsa 800 yıl öncesine gitsek, bu meydanda birçok farklı kültürden, ırktan insanın dolaştığına şahitlik ederiz. Hz. Mevlana’nın da ilmi yolculuğunun sonunda Konya’ya gelmesinin bir nedeni de budur. Bugün şehrimiz yine böyle güzelliklere ev sahipliği yapıyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün Konya, 95 ülkeden 4 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilerimizin burada bulunmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün Konya Meydanı hakikaten çok güzel, çok renkli. Bütün Konya’yı bugün ve yarın Kılıçarslan Şehir Meydanı’na bekliyoruz” diye konuştu.

BİRBİRİMİZİ GÖZ GÖZE YÜZ YÜZE TANIRSAK DOSTLUK KÖPRÜLERİ GÜÇLENİR

“Tanırsak kardeş olabiliriz, tanırsak paylaşabiliriz” diyen Başkan Uğur İbrahim Altay, konuşmasını şöyle tamamladı: “Birbirimizi başkalarının söylediğiyle değil de göz göze yüz yüze tanırsak aramızdaki dostluk köprüleri güçlenir ve birbirimize daha güçlü sarılırız. Dünyanın da buna ihtiyacı var. Dünya şu anda güçlüler ve güçsüzler, zenginler ve fakirler olarak ayrılmış durumda. Buna itiraz eden bir liderimiz var. Bugün de bu sloganı kullanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyoruz.”

KONYA ÇOK DAHA FAZLASINI BAĞRINA BASACAK POTANSİYELE SAHİP

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Konya’nın 800 yıldır eğitimin, ilmin ve bilimin merkezi olduğunu dile getirerek, “Bu şehirde o günün medreseleri, üniversiteleri inşa edilmiş. Bugün bu şehirde 150 bin öğrenci var. Dört üniversite vardı, 5’inci üniversitenin de kurulma kararı çıktı. Bu şehir çok daha fazlasını bağrına basacak bir potansiyele sahip. Onun için kalbimiz ve gönlümüz dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerimize açık” şeklinde konuştu.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Ali Arıkmert de hem dernek üyelerine organizasyon kabiliyeti kazandırmak hem de Konyalıları şehirlerindeki uluslararası öğrencilerin varlığından haberdar etmek amacıyla bu organizasyonu düzenlediklerini kaydetti.

İki Doğu İki Batı Derneği Başkanı Murat Aslan ise 2010 yılından beri başka ülkelerden eğitim için Konya’ya gelen yabancı öğrencilerle ilgilenip onlara ev sahipliği yaptıklarını dile getirerek, bu sayede güzel kardeşliklerin kapısını araladıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Kazak öğrenci Uatxan Eltay, 7‘den 70’e herkesin gönlüne giren Dombıra şarkısını seslendirirken; Ahıska, Çeçen ve Azeri öğrencilerin oluşturduğu karma grup Kafkas dans gösterisini sundu. Endonezyalı öğrencilerin Tari Sajojo dansı ise Konyalılardan tam not aldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz, dernek yöneticileri ve öğrenciler, organizasyonun açılış kurdelesini hep birlikte kesti.

Protokol üyeleri ve davetliler daha sonra öğrencilerin kendi kültürlerini tanıtmak için kurdukları stantları gezerek bilgi aldı. Başkan Altay, programda öğrencilerle yakından ilgilenerek sohbet etti.

Öğrenciler, iki gün boyunca 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması sayesinde kültürel eşyalar, yöresel folklor gösterileri ve mutfak kültürlerini Konyalılara tanıtma imkânı bulacak.

Diğer Haberler
1 10. Büyükelçiler Konferansı Konya Toplantısı Yapıldı
2 Bakan Çavuşoğlu: Konya Türkiye’nin Gözbebeğidir
3 Konya’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz
4 Büyükşehir Kurban Bayramı’na Hazır
5 Güle Oynaya Camiye Gel Projesinde Bisikletler Yerli Olacak
6 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
7 15 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
8 Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
9 Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
10 “Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
11UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
12 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
13Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
14Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
15Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
16Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
17Cuma Buluşmalarımız Şehrimize Katkı Sağlıyor
18Şehir İstişareleri ile Birlikteliğimizi Pekiştiriyoruz
19Başkan Altay, Şehir İstişarelerinde Sarraflarla Buluştu
20Başkan Altay, Esnaf Odalarının Başkanlarını Ziyaret Etti
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır