engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Dereceye Giren Belediyeler Ödüllerini Aldı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulmakta olan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği tarafından düzenlenen “Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışmasında dereceye giren belediyeler ödüllerini aldı. 20 Büyükşehir Belediyesinin 29 proje ile katıldığı programda konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya’nın tarım alanında her geçen gün gelişen ve artan kapasitesi ile birçok tarım ürününün üretiminde de ilk sırada yer aldığını söyledi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 21. yüzyılın en önemli stratejik değerlerinden ve üretim unsurlarından başında tarımsal üretim ve tarım sektörü geldiğini vurguladı.
19.04.2018 15:23 
        Konya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulmakta olan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği tarafından düzenlenen Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışmasının ödül töreni düzenlendi.

KONYA BİRÇOK YÖNÜ İLE ÖN PLANDA

20 Büyükşehir Belediyesinin 29 proje ile katıldığı programda konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, tarımsal faaliyetleri yaygınlaştırmak, yenilikçi, girişimci projeler, fikir ve çözüm üretmelerini sağlamak, bu doğrultuda bilgi ve becerileri geliştirmek, teşvik etmek amacıyla organize edilen yarışmanın Konya’da düzenlenmesinin önemli olduğunu dile getirdi. Canbolat, Konya’nın tarım alanında her geçen gün gelişen ve artan kapasitesi ile birçok tarım ürününün üretiminde de ilk sırada yer aldığını söyledi.

21. YÜZYILIN EN STRATEJİK DEĞERİ TARIMSAL ÜRETİMDİR

Türkiye Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tarımın ve tarımsal üretimin öneminden söz ettiği konuşmasında, “21. yüzyılın en önemli stratejik değerlerinden ve üretim unsurlarından birincisi, tarımsal üretimdir, tarım sektörüdür, insanların beslenmesi ile ilgili sağlıklı gıdaya ulaşımı ile ilgili yatırımlardır. Yeni belediyecilik dönemi ile birlikte belediyeler bu noktada önemli misyonlar üstlenmektedirler” ifadelerine yer verdi.

BELEDİYECİLİK GÜNÜMÜZDE ANLAM DEĞİŞTİRDİ

“Belediyecilik artık günümüzde anlam değiştirdi” diyen Başkan Akyürek, belediyelerin sorumlu olmadığı hiçbir alanın kalmadığını ve belediyelerin doğumdan önce başlayan, öldükten sonra da devam eden bir hizmet alanını oluşturduğuna vurgu yaptı. Başkan Akyürek, “Bunların tamamında rol üstlenmemiz ve hiçbirinden kaçınmamamız gerekiyor. Halkımız bizden bunu bekliyor. Belediyecilik bir bütün. Sadece belediye başkanının yürüttüğü ve vaat ettiklerini yapmaktan ibaret bir disiplin veya çalışma alanından ibaret değil. Belediyecilikte, yapılan hizmetlerde belediye başkanından meclis üyelerine, diğer üst yöneticilerden daire başkanlarına, park bahçeler çalışanlarından temizlik hizmetlerinde çalışanlara, yani tabandan tavana bütün arkadaşlarımızın önemli bir katkıları var” diye konuştu.

Başkan Akyürek, Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışmasına katılan bütün belediyelere teşekkür ederek, ödül almaya hak kazanan belediyeleri tebrik etti.

İNSANLARI KIRSALDA KONUŞLANDIRMAK ÖNEMLİ

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Cumhur Çökmüş ise, geçmişte tarımın insan ve hayvan gücü ile yapıldığını, günümüzde ise artık akıl gücünün ön planda olduğuna dikkat çekti. Çökmüş, “Tarımla uğraşan insan oranını azaltıp gelir seviyesini yükselterek ve topluma yayarak daha iyi bir yol alınacağına inanıyorum. Bu güzel ve tematik etkinliği yapan Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından jüri değerlendirmesi sonucu dereceye giren belediyelere ve projelere ödülleri Konya Valisi Yakup Canbolat, Türkiye Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile protokol mensupları tarafından verildi.

“TARIMIN EN’LERİ” KATEGORİSİ

Yarışmada ilk olarak “Tarımın Enleri” kategorisinde dereceye girenlere ödülleri verildi. 2016 yılında en fazla bitkisel üretim yapan il ve 2016 yılında üretim ile ekonomiye en fazla katkı yapan il ödüllerini Antalya alırken; Konya 2016 yılında en fazla hayvansal üretim yapan il ödülünü aldı. 2014 – 2016 yılları arasında kişi başı hayvansal üretimini en fazla artıran ile ödülünü Kahramanmaraş, yine aynı yıllarda bitkisel üretimiyle kişi başına düşen milli geliri en fazla artıran il olarak Gaziantep ödüle layık görüldü.

“EN İYİ PROJE” ÖDÜLÜ KATEGORİSİ

Yarışmada “En İyi Proje” ödülü kategorisinde “Beydeğirmeni Besi Bölgesi Projesi” ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi birinci olurken, “Yarımada Projesi” ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ikinci, “Çiftçi Eğitim ve Üretim Merkezleri Projesi” ile de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi üçüncü oldu.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ KATEGORİSİ

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Seydişehir ilçesi Mesudiye Mahallesinde gerçekleştirdiği Kırsal Kalkınma Projesi ile Jüri Özel Ödülü almaya hak kazandığı yarışmadaki diğer jüri özel ödülleri şöyle: İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Okullarda Tarımsal Eğitim Projesi”, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi “Lice İlçesinde Organik Tarımın Geliştirilmesi Projesi”, Mersin Büyükşehir Belediyesi “Antepfıstığı Tomurcuğunu Mersin’de Yeniliyor Projesi”, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi “Küçükbaş Hayvancılığın Geliştirilmesi Projesi”, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de “Kanatlı Hayvancılık Gezen Tavuk Projesi”.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay Çeltik, Yunak ve Tuzlukçu’da Vatandaşla Buluştu
2 Bozkır Çarşamba Çayı Rekreasyon Projesi’nin Temeli Atıldı
3 Başkan Altay: Bozkır Cumhur İttifakı’na En Yüksek Desteği Verecektir
4 “Konya’daki Birlik ve Beraberlikle İftihar Ediyoruz”
5 “Türkiye Belediyeciliğinde Konya Bir Ekoldür”
6 Başkan Altay’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür
7 Konya’ya 134 Milyonluk 11 Tesis
8 Türkiye’nin Geleceği Kaynakları ve Teknolojidir
9 Konya´dan Filistin´e Destek
10 Başkan Altay: Birlik Beraberliğimiz ile Konya Kazanacak
11Başkan Altay: Konya Dünyaya Örnek Bir Ramazan Geçiriyor
12Konya’da Bir Ramazan Güzelliği: Mahalle İftarları
13Konya İtfaiyesi Yeni Araçlarla Güçleniyor
14Bosna Hersek ve Kosova Mahallelerinde İftar Coşkusuna Ortak Olduk
15Başkan Altay: “Milletimiz Gençlerimizle Güç Kazanacaktır”
16Başkan Altay: Camilerimiz Çocuklarımızla Daha Güzel
17Başkan Altay Yapımı Devam Eden Köprülü Kavşakları İnceledi
18Konya, Ramazan’ın En Güzel Yaşandığı Şehirlerdendir
19Konya’da Ramazan Büyük Coşkuyla Başladı
20Rahmet ve Bereket Ayımız Mübarek Olsun
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır