engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Başkan Akyürek 14 Yıllık Hizmet ve Yatırımları Anlattı  
            Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 14 yıllık görev süresi boyunca hayata geçirdikleri büyük yatırımları ve projeleri düzenlediği programda anlattı. “Büyük Düşler, Büyük İşler” başlığıyla hizmetleri etkili bir sunum eşliğinde paylaşan Başkan Akyürek, 14 yılda çok önemli yatırımları hayata geçirdiklerinin altını çizdi. Başkan Akyürek, “Önemli olan gök kubbede hoş bir sada bırakmaktır. Hamdolsun Konya olarak bu sadayı hep birlikte bırakıyoruz” diyerek yapılan hizmetlere katkı sağlayan ve destek veren herkese teşekkür etti.
13.04.2018 12:40 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi olarak 2004 yılından bu yana hayata geçirdikleri yatırım ve projeleri “Büyük Düşler, Büyük İşler” sloganıyla gerçekleşen toplantıda kamuoyu ile paylaştı.

ÖNEMLİ OLAN GÖKKUBBEDE HOŞ SADA BIRAKMAK

Konya ve belediye yatırımlarını anlatan film ile başlayan programda 14 yılda önemli birçok yatırımı hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Akyürek, “Önemli olan, gök kubbede hoş bir sada bırakmak. Hamdolsun Konya olarak bu sadayı hep birlikte bırakıyoruz. Gök kubbedeki sadada bütün teşkilat mensuplarımızın, bütün muhtarlarımızın, bütün dava arkadaşlarımızın ve hemşehrilerimizin payı var. Konya Milletvekillerimizin katkısı var. Yüz akı ile bir 14 yılı hep birlikte tamamladık. Cenabı hak nice hayırlı hizmetlerde hep birlikte olmayı bizlere nasip etsin” diye konuştu.

KONYA KENDİNE AİT HİSSETMEDİĞİNE SIRLARINI AÇMAZ

10 bin kişilik belediye kadrosu, 31 ilçe belediye başkanı ve onların çalışma arkadaşları ve meclis üyeleri adına sunumu yaptıklarına vurgu yapan Başkan Akyürek, konuşmasına şöyle devam etti: “Şehrimizde taş üstüne taş koyan, şehrimize katkı yapan bütün dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Konya mübarek bir şehir. Konya Selçuklu payitahtı, ecdadımızın başkenti. Konya, bu toprakların Türk-İslam medeniyetinin vatanı olmasında çok önemli pay sahibi olan bir şehir. Bu şehre hizmet etmeyi nasip ettiği için Cenab-ı Hakka hamd ediyoruz. Konya öyle bir şehirdir ki kendine ait hissetmediğine esrarını sırlarını açmaz. Konya’nın sırlarına Cenab-ı Hakk bizleri de vakıf kılsın.”

2014’TEN BU YANA KONYA MERKEZ VE İLÇELERE 4.5 MİLYAR TL

Büyükşehir Belediyesi olarak Yeni Büyükşehir Yasası’nın uygulanmaya başladığı 2014’ten bu yana hayata geçirdikleri yatırımları anlatan Başkan Tahir Akyürek, ilçe sayısının 3’ten 31’e yükseldiğini, hizmet sorumluluk alanlarının da 42 bin kilometrekareye yükseldiğini hatırlatarak, “Konya merkezde 2014 yerel seçimlerinden sonra açılışı yapılan ve 2014’ten sonra ihalesi yapılan ve tamamlanma aşamasındaki ihaleler tam 2,5 milyar lira oldu. 28 metropol ilçeye yaptığımız yatırım miktarı da 2 milyar lira. Kuruluş döneminde bir denge oluşturmaya gayret ettik” dedi.

2023’ÜN KONYASININ ULAŞIM MASTER PLANI YENİLENDİ

Ulaşımda Güçlü Şehir Konya başlığı ile Büyükşehir’in bugüne kadar ulaşımda hayata geçirdiği yatırımlar hakkında bilgi veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tramvayların, otobüs filolarının ve ulaşım master planının yenilendiğini açıkladı.

YERALTI KATLI OTOPARK YATIRIMLARI

“Şehirlerde yeraltı ve yerüstü katlı otopark yapmak kolay değil” diyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Bu noktada da birçok çalışmamız oldu. Zindankale Katlı Otoparkı’nı, Konevi Yeraltı Katlı Otoparkı’nı hayata geçirdik. Osmanlı Buğday Pazarı Yeraltı Katlı Otoparkı da inşallah Pazartesi günü araç kabulüne başlıyor. Meram Son Durak’ta eski Şükrü Doruk İlköğretim Okulu’nun yerinde yapmakta olduğumuz yerüstü alanı ile birlikte yaklaşık 1000 araçlık katlı otoparkımızı da kısa süre içinde faaliyete geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

ASFALT PLENTİ YATIRIMLARI

14 yılda 6 milyon ton asfalt kullanıldığını dile getiren Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi olarak 5 bölgede asfalt plentlerini hayata geçirdiklerini aktardı ve ekledi, “240 ton/saat kapasiteli asfalt plentleri sayesinde ilçelerimizin yollarının standardı daha da yükseldi” diye konuştu.

14 YILDA 92 ALT VE ÜSTGEÇİT YAPILDI

14 yılda 92 adet standardı yüksek, kaliteli alt ve üstgeçitle trafik sorununu çözmeye çalıştıklarını söyleyen Başkan Akyürek, Konya’ya 5 yeni köprülü kavşak ve yaya üst geçidi yapımına daha başladıklarını vurguladı. Konya’ya 500 kilometreyi aşan bisiklet yolları kazandırdıklarını anlatan Başkan Akyürek, hedeflerinin 1000 kilometreye bisiklet yolu olduğunu dile getirdi.

28 İLÇEDEKİ PRESTİJ CADDELER İLE ŞEHRİMİZİN KALİTESİ ARTTI

Bütün ilçelere prestij caddeler yaptıklarını da kaydeden Başkan Akyürek, “28 ilçemizde 98 cadde yaptık. Onlar da şehrimizin kalitesini arttıran çalışmalar oldu. Mahalle yolları ile ve daha birçok çalışma ile trafik ve ulaşım problemine neşter vuruyoruz” şeklinde konuştu.

KÜLTÜR, TURİZM VE TARİH ŞEHRİ KONYA

Sunumda, Kültür, Turizm ve Tarih Şehri Konya başlığı altında bugüne kadar 31 ilçede hayata geçirilen çalışmaları davetlilerle paylaşan Başkan Akyürek, kültür ve turizm yatırımlarını tarih şehri Konya’nın yapısına uygun bir şekilde sürdürdüklerinin altını çizdi. Başkan Akyürek bugüne kadar restorasyon ve düzenleme çalışmalarına toplamda 190 milyon TL’lik harcama yaptıklarına da vurgu yaptı.

28 İLÇEYE ŞEHİR KONAĞI

Gençlik, Spor ve Eğitimde Öncü Şehir Konya hedefi doğrultusunda da önemli yatırımları şehre kazandırdıklarının altını çizen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek; dünyanın en iyi 5 stadyumundan biri olan Büyükşehir Belediyesi St