engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

16. Konya Tarım Fuarı Kapılarını Açtı  
            Konya Tarım Fuarı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda davetlinin katılımı ile açıldı. Fuarın açılışında konuşan Başkan Veysel Eroğlu, Konya’nın Ramazan Bayramı’ndan itibaren yer altı suyu yerine Torosların suyunu içeceğini açıkladı.
20.03.2018 16:29 
        16. Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’nın açılışı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

Konya Ticaret Odası TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya Tarım Fuarı’nın tarımın ve ticaretin gelişmesi açısından önemli olduğunu belirterek, “Tarım deyince aklımıza Konya Ovası gelir. Konya denince tarımın başkenti akıllara gelir. Türkiye'de en büyük tarım arazisi burada. Su olmadan hiçbir şey olmaz” ifadelerini kullandı.

Hükümet olarak tarıma büyük destek verdiklerini belirten Bakan Veysel Eroğlu, “14 milyar TL çiftçilere destek verdik, yatırımlar bunun dışında. En çok yatırım yapılan yer Konya. Konya bunu hak ediyor. Bana göre az bile. Konya'da 101 milyon fidanı toprakla buluşturduk” diye konuştu.

KONYA'YA TOROSLARIN SUYU RAMAZAN AYINDA

Konya Ovası Projesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla raflardan indirildiğini hatırlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şunları söyledi: “Mavi Tünel’den 100 milyon metreküp suyu vereceğiz. Allah nasip ederse Ramazan ayı Arifesinde Torosların suyunu vereceğiz KOSKİ ile birlikte. İnşallah bunu yapacağız. Yeni projelerden iki tanesinin etütleri yapıldı. 900 milyon metreküp su Konya Ovası'na akacak. Konya yer altı suyu yerine Torosların suyunu içecek bayramdan itibaren.”

“Suyu tasarruflu kullanmak önemli” diyen Bakan Eroğlu, “Tarla içi sulamaları modern sistemlerle yapacağız. Böylece az suyla daha çok alanı sulayacağız” dedi.

15 YILDA KONYA’YA 8 MİLYAR TL’LİK TARIMSAL DESTEK VERİLDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, konuşmasına hayatını kaybeden eski bakan Hasan Celal Güzel ve vatanı için canlarını feda eden şehitlerimize rahmet dileklerini ileterek başladı. Türkiye’nin bir yandan asrın işgali 15 Temmuz ile mücadele ettiğini, bir yandan içerde ve dışarda terörle mücadele ettiğini dile getiren Ahmet Sorgun, “Şu anda yeni hükümet sistemlerinin çalışmalarını mecliste yürütüyoruz, bir bakıyorsunuz Türkiye dünyada üçüncü çeyrekte en çok büyüyen ülkelerden biri oluyor. İhracatta rekorlar kırılıyor, 1 milyon işsizimize istihdam sağlanıyor. İşte bütün bunlar sırtımızı Allah’a ve millete dayamakla oluyor. 15 yılda doğrudan tarım desteği olarak 8 milyar TL Konya’ya yapıldı. Orman ve Su İşlerimizin Konya’ya yaptığı yatırım ise tam 5 katı yani 40 milyar TL” dedi.

16. Konya Tarım Fuarı’nın hayırlı olmasını dileyen Konya Valisi Yakup Canbolat, tarımın artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarını karşılaması için stratejik, hayati ve vazgeçilmez bir nitelikte olduğunu dile getirdi. Vali Canbolat, Konya’nın da sahip olduğu 4 üniversitesi, araştırma enstitüleri, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi kapasitesinin ülkemizde önemli bir konuma sahip olduğunu kaydetti.

KONYA KABUĞUN YIRTAN BİR ŞEHİR

Fuarın hayırlar getirmesini dileyen TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu da, “Konya kabuğunu yırtan bir şehir. Özellikle son yıllarda sadece ulusal değil uluslararası anlamda da birçok organizasyona imza atması ile her an kendini hissettiren ve ben buradayım diyen bir olma yolunda epey mesafe kaydetti” dedi.

KONYA TARIM FUARI KONYA’NIN GELİŞİMİNİN BİR GÖSTERGESİ

Konya Tarım Fuarı’nın Konya ve Konyalılar için bir gurur vesilesi olduğunun altını çizen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Büyük bir katılım büyük bir coşku var. Fuar yapılan dönemlerde bilhassa içinde bulunduğumuz şu alanda Tarım Fuarı’nda şehrimizin her bölgesinden, Konya dışından gelenleri görüyoruz. Mevlana Türbesi’nde, Mevlana Kültür Merkezi’nde, ticaret merkezlerinde oteller ve lokantalarda şehrimiz güzel bir hareketlilik yaşıyor. Bundan şehrimiz kazançlı çıkıyor. Geçmişe döndüğümüzde Konya’da yine birkaç fuar yapılırdı ama bir sergi mahiyetindeydi. Bin 500 metrekarelik bir sergi alanında fuarlar yapılırdı. Şimdi 70-80 bin metrekarelerin yetmediği bir sürece girdik. Bu Konya gelişiminin de bir göstergesi. Bu gelişimde pay sahibi olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

KONYA’NIN 100 YILLIK HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu Konya’nın bir bakanı olarak gördüklerini kaydeden Başkan Akyürek, konuşmasını şöyle tamamladı: “100 yıllık hayallerimizin gerçekleşmesinde, Konya Ovası Sulama Projeleri’nin, küçüklü büyüklü yüzlerce sulama yatırımı ile yine Mavi Tünel’den elde edilecek olan enerjinin Büyükşehir Belediyemize tahsisi ile ayrıca Konya’nın içme suyu ihtiyacının en az 50 yıllık bir süre ile karşılanacak olması, gelecek kuşaklar açısından da çözülmesi vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza ve kıymetli Konya milletvekillerimize de hasseten teşekkür ediyorum.”

Konuşmalarının ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile diğer protokol üyeleri hep birlikte fuarın açılışını kurdele keserek Konya Tarım Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda davetlinin katıldığı açılışın ardından fuar alanı gezildi. Fuar, 25 Mart’a kadar ziyarete açık olacak.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay: Bayrağımız Gazilerimiz Sayesinde Gururla Dalgalanıyor
2 Yerli Üretelim, Yerli Tüketelim
3 Ahilik Çalıştayı Gerçekleştirildi
4 Tacikistan Büyükelçisi Rajabiyon Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
5 Başkan Altay: Gazilerimiz Sayesinde Geleceğe Güvenle Bakıyoruz
6 Esnaf Odalarından Ahilik Haftası’nda Başkan Altay’a Ziyaret
7 Konyaspor Taraftarından Örnek Davranış
8 Yeni Eğitim Öğretim Yılı Hayırlı Olsun
9 Miryokefalon Zaferi’nin 842. Yıldönümü Konya’da Kutlandı
10 Başkan Altay, Bayırbucak Türkmenlerinin Yetim Çocuklarıyla Buluştu
11Büyükşehir’den Üretime ve İstihdama Katkı
12Konya Bölge Adliye Mahkemesi Açıldı
13Konya Merkezde Bisiklet Dağıtımı Başladı
14Hicri Yeni Yılımız Mübarek Olsun
15Büyükşehir’den 26 Noktaya Bisiklet Tamir İstasyonu
16KOMEK ve ASEM’de Yeni Dönem Kayıtları Başladı
17Bu Yaz 52 Bin Çocuk Hem Yüzme Öğrendi Hem Eğlendi
183. Alâeddin Keykubat’ın Temsili Beratı Söğüt’e Gönderildi
19Başkan Altay: “Konya’nın Huzur Şehri Olmasında Zabıtanın Katkısı Var.”
20Bisikletlerin Dağıtım Takvimi Belli Oldu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır