engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

“Şehit Anaları Kadar Fedakâr İnsan Bulmak Mümkün Değil”  
            Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Konya’daki şehit ve gazi aileleri ile bir araya geldi. Millet olarak şehit annelerinin borcunu hiçbir zaman ödeyemeyeceğimizi belirten Başkan Akyürek, “Yeryüzünde Türkiye kadar, Türk insanı kadar, şehit anası kadar fedakâr ve kahramanlık duygusuyla dolu insan bulmak mümkün değil” dedi.
08.03.2018 11:37 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’daki şehit ve gazi aileleri ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir araya geldi.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İNSANLIĞIN ÖZRÜDÜR

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü insanların yapamadığı ya da eksik bıraktığı konuların bir telafisi olarak değerlendirdiğini dile getiren Başkan Tahir Akyürek, “Adeta insanlığın bir özrü gibi oluyor bu günler. Dünya Kadınlar Günü’nde dünyadaki kadınlarla ilgili tabloya baktığımızda ve dünyayı bir bütün olarak düşündüğümüzde kadınlarımız açısından en önemli problemin adalet, eğitim yetersizliği, kendini güvende hissetmeme konusu ve kadına yönelik şiddet olduğunu görüyorsunuz. Türk-İslam Medeniyeti’nin birikimini temsil eden bizim insanımızla bile onlarca kadınımızın zulüm gördüğünü, cinayete kurban gittiğini, mazlum bir şekilde hayatını kaybettiğini görüyorsunuz. Gönül istiyor ki, kadınlarımız inancımızdaki hak ettiği değere kavuşsun, cennet anaların ayağının altındadır ifadesinin karşılığını görsün” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE OLARAK ÇALIŞTIĞIMIZ KADIN SAYISI 500 BİNİ GEÇTİ

Ülkemizde, özellikle de Konya’da kadına yönelik şiddet ve aile içi problemlerin en aza inmesini dileyen Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda gayret gösterdiklerini aktardı. Akyürek, şunları söyledi: “Özellikle meslek edindirme kurslarımız, Aile Sanat ve Eğitim Merkezlerimiz, Aile Destek Merkezimiz ve diğer eğitim çalışmalarımızla kadınımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar Büyükşehir Belediyesi olarak doğrudan ulaştığımız ve birlikte çalıştığımız kadınlarımızın sayısı 500 bini geçmiş durumda. Konya, birçok alanda olduğu gibi bu alanda da Türkiye’ye örnek olmalıdır. Bizler de onun için gayret gösteriyoruz.”

ŞEHİT ANNELERİMİZE BORCUMUZU ASLA ÖDEYEMEYİZ

“Kadınlarımıza karşı borcumuzu ödeyemeyiz” diyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehit annesi, yakını veya kardeşlerine olan borcun asla ödenemeyeceğinin altını çizdi. Başkan Akyürek; “Şehitlerimiz vatanımız için kanlarını ve canlarını verdiler. Bu vesileyle şu anda vatanımızın, milletimizin bölünmez bütünlüğü için, ülkemize karşı kurulan komploların bertaraf edilmesi için sınırlarımızda, Afrin ve diğer yerlerde savaşan, nöbet tutan askerlerimizi, gazilerimizi minnetle, şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi.

YERYÜZÜNDE ŞEHİT ANASI GİBİ FEDAKÂR İNSAN BULMAK MÜMKÜN DEĞİL

Şehit anaları gibi kahramanlık duygusu ile dolu insanın yeryüzünde hiçbir yerde bulunamayacağını ifade eden Akyürek, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Türkiye kadar, Türk insanı kadar, şehit anası kadar fedakâr, vefakar, kahramanlık duygusuyla dolu insanları bulmak mümkün değil. Askerimiz şehit olmaya giderken bile vatanımız, milletimiz için gözünü bile kırpmadan bu fedakârlığı yapmaktan çekinmeyeceğini ifade ediyor. Dünya Kadınlar Günü’nü bu duygularla kutlarken; özellikle şehit analarımız, şehit yakınlarımıza hepimizin borcu olduğunu, bu borcun da ödenemeyeceğini bir kez daha ifade ediyorum. Bugün vesilesiyle kadına, kadın emeğine saygı; aile içi şiddete, kadına yönelik taciz, baskı ve olumsuz olaylara bir defa daha hayır diyorum.”

SİZLER BİZİM İÇİN BİR LİMANSINIZ

Program dolayısıyla Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür eden Konya Şehit Aileleri Derneği Başkanı Recep Bekdemir, “Siz, bizler için, özellikle şehit aileleri için bir limansınız. Biz, sizi Allah için seviyoruz. Bugün Dünya Kadınlar Günü. Ana, bacı, sizler bizim başımızın tacısınız. Bizler, şehit ailesi olmaktan mutluyuz, gururluyuz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in eşi Fatma Akyürek’in de katıldığı programın sonunda şehit ve gazi ailelerine çiçek hediye edildi.

Diğer Haberler
1 Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
2 Başkan Altay: Eski Stadyumun Millet Bahçesine Dönüşmesi Büyük Bir Vizyon
3 Birlik ve Beraberliğimiz Bir Başarı Hikayesine Dönüşüyor
4 Başkan Altay Sağlıklı Yaşam İçin Çocuklarla Birlikte Pedal Çevirdi
5 Başkan Altay: İlçelerin Standardını Yükseltmek İçin Çalışıyoruz
6 Başkan Altay: Yeni Büyükşehir Yasası ile İlçelerimiz Gelişiyor
7 Başkan Altay Kadınhanı ve Ilgın’da Vatandaşlarla Buluştu
8 Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Birçok Ülkeden Nitelikli Eserler Katılıyor
9 Başkan Altay, Bisiklet Kazanan Çocukların Mutluluğuna Ortak Oldu
10 Başkan Altay: Bayrağımız Gazilerimiz Sayesinde Gururla Dalgalanıyor
11Yerli Üretelim, Yerli Tüketelim
12Ahilik Çalıştayı Gerçekleştirildi
13Tacikistan Büyükelçisi Rajabiyon Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
14Başkan Altay: Gazilerimiz Sayesinde Geleceğe Güvenle Bakıyoruz
15Esnaf Odalarından Ahilik Haftası’nda Başkan Altay’a Ziyaret
16Konyaspor Taraftarından Örnek Davranış
17Yeni Eğitim Öğretim Yılı Hayırlı Olsun
18Miryokefalon Zaferi’nin 842. Yıldönümü Konya’da Kutlandı
19Başkan Altay, Bayırbucak Türkmenlerinin Yetim Çocuklarıyla Buluştu
20Büyükşehir’den Üretime ve İstihdama Katkı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır