• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:Katı Atıkların Yerinde Kazanımı (KAYK) Başlıyor  
            Yeni Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kaynağından Ayrı Toplanması Yönetmeliği Konya?da KAYK Projesi ile hayata geçiriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, halkın desteği ile KAYK projesinin başarıya ulaşacağına inandığını söyledi.
27.12.2004 13:12 
        Katı Atıkların Yerinde Kazanımı (KAYK) projesinin başlatılması dolayısıyla pilot bölge temsilcilerine yönelik Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda bir program düzenlendi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İl Çevre ve Orman Müdürü Nuri Kunt, ilçe Belediye temsilcileri ve pilot bölge sorumluları katıldı.

Proje ile artık ambalajlar geri kazanıma yönelik üretilecek ve tüketilen ürün ambalajları son olarak tüketici eliyle ayrı toplanacak. Ambalaj atıklarının kaynağından toplanması işi koordinatör yükümlülüğünü alan Büyükşehir Belediyesi yeni yönetmeliğin Konya'da sağlıklı uygulamasını sağlamak için Katı Atıkların Yerinde Kazanımı ( KAYK ) projesini hayata geçirdi. Proje ilk etapta pilot bölge olarak seçilen alanlarda uygulanarak ambalajların geri dönüşümü sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nca yürütülen çalışmalar 01.01.2005 tarihi itibariyle hayata geçirilecek.

Programın açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Ceylani Kılıç, geri dönüşümle yıllık 7 trilyon liralık tasarruf sağlamayı hedeflediklerini belirterek Konya'da günde 100 ton geri dönüşüm imkanı olan çöp tonladığını, bir ton çöpün 17 yetişmiş ağaç veya 100 litre sıvı yakıta tekabül ettiğini bildirdi. Kılıç, uygulamanın belirledikleri eylem planı çerçevesinde sırasıyla tüm şehirde yaygınlaştırılacağını ve uygulamanın sağlıklı gelişimi için sürekli toplantılar düzenleyeceklerini bildirdi.

İl Çevre ve Orman Müdürü Nuri Kunt ve Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ise konuşmalarında uygulamanın başarıya ulaşması için elerliden gelen gayreti göstereceklerini bildirerek herkesi uygulamaya katılmaya çağırdı.

Konya'nın Türkiye'ni vitrini olduğunu söyleyen Başkan Tahir Akyürek, ' Seçim yılı olmasına rağmen bir çok çalışmaya imza atarak başarılı bir şekilde yürütülmesini sağladık. Dönem başında Atıksu Tesisleri'nin temelini attık. Atıksu Tesisleri 3 yılda bitirilerek hizmete sunulacaktır. Yine çok kısa bir süre önce yapım işini devir aldığımız Uluslararası Mevlâna Kültür Merkezi'ni tamamlayarak hizmete sunduk. Merkezin hizmete girmesiyle birlikte şehrimize gelen ziyaretçi sayısında yüzde 30'luk bir artış yaşanmıştır. Yine hızla gelişen şehrimizin gelecekte trafik yoğunluğu yaşaması için bir dizi tedbir aldık. Öncelikle şehir merkezinde bulunan çevre yollarının şehir dışına taşınması için başlattığımız proje çalışmaları devam etmektedir. Yine trafiğin rahat akışının sürdürülebilmesi için şehir merkezinde 7 yeni arter oluşturulacak ve ihtiyaç duyulan bölgelerde 2005 yılında katlı kavşakların temelleri atılarak kısa sürede bitilmeleri sağlanacaktır. Yeşillendirme çalışmalarında da planı ve programlı çalışmalara imza atıyoruz. Çok kısa sürede şehrimizin yeşil dokusunu ikiye katlayacak oranda yeşillendirme çalışması gerçekleştirdik. Sadece KOSKİ Genel Müdürlüğümüz şehrimize 500 bin ağaç kazandıracak projesini hayata geçirmiştir. Önümüzdeki günlerde düzenleyeceğimiz programlarla kamuoyuna sunacağımız yeşillendirme atağımızla AB standartlarını da geride bırakacağımızı belirtmek isterim. Fiziki belediyeciliğin yanı sıra sosyal belediyecilikte de önemli hizmetlere imza atıyoruz. Ana hedefimiz şehrimizde hizmet kalitesini ve yaşam kalitesini yükseltmektir. Kalitenin yükseltilmesi bizim için büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamada göreve geldiğimiz ilk günlerde hayata geçirdiğimiz kentlilik bilincinin artırılması yönündeki projemizde 5 yıl boyunca çeşitli etkinlik ve programlarla uygulanarak hedefini yakalanması sağlanacaktır. Konya; İstanbul'dan sonra en büyük yerleşim alanına sahip ildir. Yüklendiğimiz sorumluğun bilincinde olarak hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Özellikle katı atıkların ve ambalajların geri dönüşümü ile ilgili başlattığımız KAYK projesinin başarıya ulaşması ancak halkımızın tam desteği ile mümkündür. Tüm hemşerilerimi daha temiz bir şehir için işbirliğine davet ediyorum.'dedi.

Konuşmaların ardından İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Çevre Koruma Daire Başkanlığı personeli pilot bölge sorumlularına uygulama ve uygulamanın şekli ile ilgili ayrıntılı bilgi sundu.

KAYK Projesi ilk etapta Karatay İlçesi'nde Karşehir konutları, Meram ilçesinde Müsiad konutları ve Sültem siteleri, Selçuk ilçesinde Yeni Kent konutlarında olmak üzere toplam 1546 konut ile otogar, askeri kurumlar,oteller, alışveriş merkezleri, restaurant ve kafeler olmak üzere anlaşmalı 30 kurum ve ticari işletmede gerçekleştirilecek.

Diğer Haberler
1 Büyük Cuma Buluşmasına Bütün Konyalılar Davetli
2 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
3 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
4 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
5 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
6 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
7 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
8 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
9 Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
10 Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
11Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
12Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
13Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
14İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
15Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
16Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
17Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
18Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
19Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir’e Ödül
20Büyükşehir Tarihi Mekanları Şehre Kazandırıyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır