• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Sitemiz günlük ortalama
129.121
Mobil uygulamamız günlük ortalama
265.112
Kez ziyaret edilmektedir.
Katı Atıkların Yerinde Kazanımı (KAYK) Başlıyor  
            Yeni Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kaynağından Ayrı Toplanması Yönetmeliği Konya?da KAYK Projesi ile hayata geçiriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, halkın desteği ile KAYK projesinin başarıya ulaşacağına inandığını söyledi.
27.12.2004 13:12 
        Katı Atıkların Yerinde Kazanımı (KAYK) projesinin başlatılması dolayısıyla pilot bölge temsilcilerine yönelik Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda bir program düzenlendi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, İl Çevre ve Orman Müdürü Nuri Kunt, ilçe Belediye temsilcileri ve pilot bölge sorumluları katıldı.

Proje ile artık ambalajlar geri kazanıma yönelik üretilecek ve tüketilen ürün ambalajları son olarak tüketici eliyle ayrı toplanacak. Ambalaj atıklarının kaynağından toplanması işi koordinatör yükümlülüğünü alan Büyükşehir Belediyesi yeni yönetmeliğin Konya'da sağlıklı uygulamasını sağlamak için Katı Atıkların Yerinde Kazanımı ( KAYK ) projesini hayata geçirdi. Proje ilk etapta pilot bölge olarak seçilen alanlarda uygulanarak ambalajların geri dönüşümü sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nca yürütülen çalışmalar 01.01.2005 tarihi itibariyle hayata geçirilecek.

Programın açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Ceylani Kılıç, geri dönüşümle yıllık 7 trilyon liralık tasarruf sağlamayı hedeflediklerini belirterek Konya'da günde 100 ton geri dönüşüm imkanı olan çöp tonladığını, bir ton çöpün 17 yetişmiş ağaç veya 100 litre sıvı yakıta tekabül ettiğini bildirdi. Kılıç, uygulamanın belirledikleri eylem planı çerçevesinde sırasıyla tüm şehirde yaygınlaştırılacağını ve uygulamanın sağlıklı gelişimi için sürekli toplantılar düzenleyeceklerini bildirdi.

İl Çevre ve Orman Müdürü Nuri Kunt ve Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ise konuşmalarında uygulamanın başarıya ulaşması için elerliden gelen gayreti göstereceklerini bildirerek herkesi uygulamaya katılmaya çağırdı.

Konya'nın Türkiye'ni vitrini olduğunu söyleyen Başkan Tahir Akyürek, ' Seçim yılı olmasına rağmen bir çok çalışmaya imza atarak başarılı bir şekilde yürütülmesini sağladık. Dönem başında Atıksu Tesisleri'nin temelini attık. Atıksu Tesisleri 3 yılda bitirilerek hizmete sunulacaktır. Yine çok kısa bir süre önce yapım işini devir aldığımız Uluslararası Mevlâna Kültür Merkezi'ni tamamlayarak hizmete sunduk. Merkezin hizmete girmesiyle birlikte şehrimize gelen ziyaretçi sayısında yüzde 30'luk bir artış yaşanmıştır. Yine hızla gelişen şehrimizin gelecekte trafik yoğunluğu yaşaması için bir dizi tedbir aldık. Öncelikle şehir merkezinde bulunan çevre yollarının şehir dışına taşınması için başlattığımız proje çalışmaları devam etmektedir. Yine trafiğin rahat akışının sürdürülebilmesi için şehir merkezinde 7 yeni arter oluşturulacak ve ihtiyaç duyulan bölgelerde 2005 yılında katlı kavşakların temelleri atılarak kısa sürede bitilmeleri sağlanacaktır. Yeşillendirme çalışmalarında da planı ve programlı çalışmalara imza atıyoruz. Çok kısa sürede şehrimizin yeşil dokusunu ikiye katlayacak oranda yeşillendirme çalışması gerçekleştirdik. Sadece KOSKİ Genel Müdürlüğümüz şehrimize 500 bin ağaç kazandıracak projesini hayata geçirmiştir. Önümüzdeki günlerde düzenleyeceğimiz programlarla kamuoyuna sunacağımız yeşillendirme atağımızla AB standartlarını da geride bırakacağımızı belirtmek isterim. Fiziki belediyeciliğin yanı sıra sosyal belediyecilikte de önemli hizmetlere imza atıyoruz. Ana hedefimiz şehrimizde hizmet kalitesini ve yaşam kalitesini yükseltmektir. Kalitenin yükseltilmesi bizim için büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamada göreve geldiğimiz ilk günlerde hayata geçirdiğimiz kentlilik bilincinin artırılması yönündeki projemizde 5 yıl boyunca çeşitli etkinlik ve programlarla uygulanarak hedefini yakalanması sağlanacaktır. Konya; İstanbul'dan sonra en büyük yerleşim alanına sahip ildir. Yüklendiğimiz sorumluğun bilincinde olarak hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Özellikle katı atıkların ve ambalajların geri dönüşümü ile ilgili başlattığımız KAYK projesinin başarıya ulaşması ancak halkımızın tam desteği ile mümkündür. Tüm hemşerilerimi daha temiz bir şehir için işbirliğine davet ediyorum.'dedi.

Konuşmaların ardından İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Çevre Koruma Daire Başkanlığı personeli pilot bölge sorumlularına uygulama ve uygulamanın şekli ile ilgili ayrıntılı bilgi sundu.

KAYK Projesi ilk etapta Karatay İlçesi'nde Karşehir konutları, Meram ilçesinde Müsiad konutları ve Sültem siteleri, Selçuk ilçesinde Yeni Kent konutlarında olmak üzere toplam 1546 konut ile otogar, askeri kurumlar,oteller, alışveriş merkezleri, restaurant ve kafeler olmak üzere anlaşmalı 30 kurum ve ticari işletmede gerçekleştirilecek.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay İslam Sanatları Sergisi’ni İnceledi
2 Başkan Altay’dan Taziye Mesajı
3 Başkan Altay “Direnişten Şahlanışa 2023” Programında Gençlerle Buluştu
4 Adıgey Özerk Cumhuriyeti’nden Başkan Altay’a Ziyaret
5 Kamuoyuna Duyuru!
6 İslam Sanatları Yarışması’nda Dereceye Giren Eserler Konyanüma’da Sergileniyor
7 Büyükşehir’den Hz. Mevlana’nın Misafirlerine Mesnevi Sohbeti
8 Konya'dan Dünyaya "Selam Vakti"
9 2. Uluslararası İslam Sanatları Yarışmasının Ödülleri Verildi
10 Dünya Konya’da Buluşuyor
11Uluslararası Yarışmanın Ödülleri Bakan Murat Kurum’un Katılımı ile Verilecek
12Başkan Altay: Konya Bir Gönüllüler Şehri
13Başkan Altay 3 Aralık’ta Engelliler ve Aileleriyle Buluştu
14Başkan Altay: Bizim Vizyonumuz Gönüllere Girmektir
153 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun
16Restorasyonu Devam Eden Şems-i Tebrizi Mescidi ve Türbesi Şeb-i Arus Haftasında Ziyaret Edilebilecek
17Tarım Bakanı Pakdemirli Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
18Büyükşehir’den Akyokuş’a Dev Türk Bayrağı
19Moritanyalı Belediye Başkanı’ndan Başkan Altay’a Ziyaret
20Hz. Mevlana Bu Yıl “Selam Vakti” ile Anılacak
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır