engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

SADREDDİN-İ KONEVİ ANILDI  
            Konya Büyükşehir Belediyesi büyük İslam alimi ve mutasavvıf Sadreddin-i Konevi?yi Konevi Kültür Merkezinde düzenlediği bir programda andı. Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri ve Belediye birim amirleri katıldı.
27.11.2004 15:54 
        Sadreddin-i Konevi düzenlenen bir sempozyumla anıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi büyük İslam alimi ve mutasavvıf Sadreddin-i Konevi'yi Konevi Kültür Merkezinde düzenlediği bir programda andı. Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri ve Belediye birim amirleri katıldı.

Programda ilk protokol konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Diken, Konya'nın Hz Mevlana'nın verdiği önemi büyük İslam alimi Sadreddin-i Konevi'ye de vermesi gerektiğini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ilki gerçekleştirilen Sadreddin-i Konevi konulu sempozyumun her yıl geleneksel hale getirilerek gençlerin bilgilendirileceğini kaydeden Diken, İbni Arabi'nın Konya'daki temsilcisi olan Sadreddin-i Konevi'nin eserlerinin tüm dünyaya duyurulması gerektiğini kaydetti.

Sadreddin-i Konevi konulu sempozyumu organize eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve ekibine teşekkür eden, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu'da, Konya'nın değerine değer katan Sadreddin-i Konevi'nin anma programlarının sıklaştırılarak hayatı ve yaşayış şekli hakkında daha da bilgilendirilmesi gerektiğinin belirtti. Başkan Tuzcuoğlu, 'Muhiddin-i Arabi Türk İslam Alimi'nde en çok tartışılan kişi. Muhiddin-i Arabi'nin hayatını araştıran herkesin yoluna Sadreddin-i Konevi'nin düşünce tarzı ve eserlerinin çıkmaktadır. Böyle bir zatın Konya'da olması bize ayrı bir onur vermektedir' dedi.

Konevi Kültür Merkezinde böyle bir anlamlı programda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sadreddin-i Konevi'nin ismini salona vererek ismini yaşatan geçmiş dönem belediye başkanlarına ve yöneticilerine teşekkür etti. Kültürel zenginliği ile tüm dünya'da öne çıkan Konya'nın İslam düşüncesine katkı sağlayan açılımlarda yer aldığını bildiren Başkan Akyürek, Hz Mevlana, Şems Tebriz-i, Sadreddin-i Konevi gibi bir çok İslam Alimi'nin kentimizde yeterince tanıtılamadığına dikkat çekti. 20'nin üzerinde eserinin olduğu açıklanan Sadreddin-i Konevi'nin eserlerinin ve yaşam tarzının incelenerek tanıtımının yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Akyürek, batıda bir çok insanı düşünceleri ve verdiği mesajlarla etkileyen İbn-i Arabi'nin Sadreddin-i Konevi'nin kişiliğinde ve eserlerinde de olduğunu kaydetti. 13. asırda Anadolu'nun iki güzide şahsiyet olarak dikkat çeken Hz Mevlana ve Sadreddin-i Konevi'nin eserlerini Konya'da yapmalarının şehrimize ayrı bir zenginlik kattığını ifade eden Başkan Akyürek, Konya'nın veliler şehri, medeniyet ve Kültürün Başkenti olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Prof. Dr. Şerafettin Gölcük'ün Başkanlığını yaptığı sempozyumda Dr. Ekrem Demirci, Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve Doç. Dr. Dilaver Gürer, Sadreddin Konevi'nin yaşam tarzı ve Allah anlayışı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Diğer Haberler
1 Bayramın Sorunsuz Geçmesi İçin Tüm Tedbirleri Aldık
2 Kurban Bayramı Hayırlara Vesile Olsun
3 Yeni Köprülü Kavşaklar Şehrimize Hayırlı Olsun
4 Başkan Altay: Çocuklarımız Geleceğin Türkiye’sini İnşa Edecek
5 10. Büyükelçiler Konferansı Konya Toplantısı Yapıldı
6 Bakan Çavuşoğlu: Konya Türkiye’nin Gözbebeğidir
7 Konya’nın Geleceğine Yatırım Yapıyoruz
8 Büyükşehir Kurban Bayramı’na Hazır
9 Güle Oynaya Camiye Gel Projesinde Bisikletler Yerli Olacak
10 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
1115 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
12Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
13Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
14“Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
15UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
16 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
17Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
18Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
19Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
20Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır