engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:SADREDDİN-İ KONEVİ ANILDI  
            Konya Büyükşehir Belediyesi büyük İslam alimi ve mutasavvıf Sadreddin-i Konevi?yi Konevi Kültür Merkezinde düzenlediği bir programda andı. Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri ve Belediye birim amirleri katıldı.
27.11.2004 15:54 
        Sadreddin-i Konevi düzenlenen bir sempozyumla anıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi büyük İslam alimi ve mutasavvıf Sadreddin-i Konevi'yi Konevi Kültür Merkezinde düzenlediği bir programda andı. Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri ve Belediye birim amirleri katıldı.

Programda ilk protokol konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Diken, Konya'nın Hz Mevlana'nın verdiği önemi büyük İslam alimi Sadreddin-i Konevi'ye de vermesi gerektiğini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ilki gerçekleştirilen Sadreddin-i Konevi konulu sempozyumun her yıl geleneksel hale getirilerek gençlerin bilgilendirileceğini kaydeden Diken, İbni Arabi'nın Konya'daki temsilcisi olan Sadreddin-i Konevi'nin eserlerinin tüm dünyaya duyurulması gerektiğini kaydetti.

Sadreddin-i Konevi konulu sempozyumu organize eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve ekibine teşekkür eden, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu'da, Konya'nın değerine değer katan Sadreddin-i Konevi'nin anma programlarının sıklaştırılarak hayatı ve yaşayış şekli hakkında daha da bilgilendirilmesi gerektiğinin belirtti. Başkan Tuzcuoğlu, 'Muhiddin-i Arabi Türk İslam Alimi'nde en çok tartışılan kişi. Muhiddin-i Arabi'nin hayatını araştıran herkesin yoluna Sadreddin-i Konevi'nin düşünce tarzı ve eserlerinin çıkmaktadır. Böyle bir zatın Konya'da olması bize ayrı bir onur vermektedir' dedi.

Konevi Kültür Merkezinde böyle bir anlamlı programda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sadreddin-i Konevi'nin ismini salona vererek ismini yaşatan geçmiş dönem belediye başkanlarına ve yöneticilerine teşekkür etti. Kültürel zenginliği ile tüm dünya'da öne çıkan Konya'nın İslam düşüncesine katkı sağlayan açılımlarda yer aldığını bildiren Başkan Akyürek, Hz Mevlana, Şems Tebriz-i, Sadreddin-i Konevi gibi bir çok İslam Alimi'nin kentimizde yeterince tanıtılamadığına dikkat çekti. 20'nin üzerinde eserinin olduğu açıklanan Sadreddin-i Konevi'nin eserlerinin ve yaşam tarzının incelenerek tanıtımının yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Akyürek, batıda bir çok insanı düşünceleri ve verdiği mesajlarla etkileyen İbn-i Arabi'nin Sadreddin-i Konevi'nin kişiliğinde ve eserlerinde de olduğunu kaydetti. 13. asırda Anadolu'nun iki güzide şahsiyet olarak dikkat çeken Hz Mevlana ve Sadreddin-i Konevi'nin eserlerini Konya'da yapmalarının şehrimize ayrı bir zenginlik kattığını ifade eden Başkan Akyürek, Konya'nın veliler şehri, medeniyet ve Kültürün Başkenti olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Prof. Dr. Şerafettin Gölcük'ün Başkanlığını yaptığı sempozyumda Dr. Ekrem Demirci, Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve Doç. Dr. Dilaver Gürer, Sadreddin Konevi'nin yaşam tarzı ve Allah anlayışı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Diğer Haberler
1Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
2Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
3Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
4Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
5“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
6Filistin'in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
7Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
8Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
9Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
10Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
11UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
12Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
13Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
14Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
15Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
16Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
17Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
18Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
19Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
20Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır