engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

SADREDDİN-İ KONEVİ ANILDI  
            Konya Büyükşehir Belediyesi büyük İslam alimi ve mutasavvıf Sadreddin-i Konevi?yi Konevi Kültür Merkezinde düzenlediği bir programda andı. Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri ve Belediye birim amirleri katıldı.
27.11.2004 15:54 
        Sadreddin-i Konevi düzenlenen bir sempozyumla anıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi büyük İslam alimi ve mutasavvıf Sadreddin-i Konevi'yi Konevi Kültür Merkezinde düzenlediği bir programda andı. Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri ve Belediye birim amirleri katıldı.

Programda ilk protokol konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Diken, Konya'nın Hz Mevlana'nın verdiği önemi büyük İslam alimi Sadreddin-i Konevi'ye de vermesi gerektiğini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ilki gerçekleştirilen Sadreddin-i Konevi konulu sempozyumun her yıl geleneksel hale getirilerek gençlerin bilgilendirileceğini kaydeden Diken, İbni Arabi'nın Konya'daki temsilcisi olan Sadreddin-i Konevi'nin eserlerinin tüm dünyaya duyurulması gerektiğini kaydetti.

Sadreddin-i Konevi konulu sempozyumu organize eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve ekibine teşekkür eden, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu'da, Konya'nın değerine değer katan Sadreddin-i Konevi'nin anma programlarının sıklaştırılarak hayatı ve yaşayış şekli hakkında daha da bilgilendirilmesi gerektiğinin belirtti. Başkan Tuzcuoğlu, 'Muhiddin-i Arabi Türk İslam Alimi'nde en çok tartışılan kişi. Muhiddin-i Arabi'nin hayatını araştıran herkesin yoluna Sadreddin-i Konevi'nin düşünce tarzı ve eserlerinin çıkmaktadır. Böyle bir zatın Konya'da olması bize ayrı bir onur vermektedir' dedi.

Konevi Kültür Merkezinde böyle bir anlamlı programda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sadreddin-i Konevi'nin ismini salona vererek ismini yaşatan geçmiş dönem belediye başkanlarına ve yöneticilerine teşekkür etti. Kültürel zenginliği ile tüm dünya'da öne çıkan Konya'nın İslam düşüncesine katkı sağlayan açılımlarda yer aldığını bildiren Başkan Akyürek, Hz Mevlana, Şems Tebriz-i, Sadreddin-i Konevi gibi bir çok İslam Alimi'nin kentimizde yeterince tanıtılamadığına dikkat çekti. 20'nin üzerinde eserinin olduğu açıklanan Sadreddin-i Konevi'nin eserlerinin ve yaşam tarzının incelenerek tanıtımının yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Akyürek, batıda bir çok insanı düşünceleri ve verdiği mesajlarla etkileyen İbn-i Arabi'nin Sadreddin-i Konevi'nin kişiliğinde ve eserlerinde de olduğunu kaydetti. 13. asırda Anadolu'nun iki güzide şahsiyet olarak dikkat çeken Hz Mevlana ve Sadreddin-i Konevi'nin eserlerini Konya'da yapmalarının şehrimize ayrı bir zenginlik kattığını ifade eden Başkan Akyürek, Konya'nın veliler şehri, medeniyet ve Kültürün Başkenti olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Prof. Dr. Şerafettin Gölcük'ün Başkanlığını yaptığı sempozyumda Dr. Ekrem Demirci, Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve Doç. Dr. Dilaver Gürer, Sadreddin Konevi'nin yaşam tarzı ve Allah anlayışı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek Sektör Temsilcilerini Eş Zamanlı Açılan 4 Fuara Davet Etti
2 Başkan Akyürek 300 Adıyamanlı Öğrenci ile Buluştu
3 “Dünya Kültür Pilot Şehri Konya” Toplantısı Yapıldı
4 Şehrim 2023 Projesi’nin Final Programı Gerçekleştirildi
5 Konya Eş Zamanlı Olarak 4 Fuara Birden Ev Sahipliği Yapıyor
6 Haydi Bil Bakalım Bilgi Yarışması’nda Kazanan Okullar Ödüllerini Aldı
7 Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışması’nda Dereceye Giren Belediyeler Ödüllerini Aldı
8 Şehrim 2023 Projesi Çalıştayı Yapıldı
9 Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyesi Başkanlardan Konya Büyükşehir’e Ziyaret
10 Tarihi Osmanlı Buğday Pazarı Yeraltı Katlı Otoparkı Bedesten Bölgesine Nefes Aldırdı
11“Altınbaşak” Tarım Şehirleri Yarışması Ödülleri Veriliyor
12Meram Gümüştepe’ye Seyir Terası ve Kır Kahvesi Yapılıyor
13Konya Kültürümüzü ve Değerlerimizi Tanıtan Önemli Bir Şehir
14Başkan Akyürek: Şehirlerimizin 2023’e Güçlü Bir Şekilde Hazırlanması Gerekiyor
15Müslüman Ülkelere Su Ve Atıksu Yönetimi Eğitimleri Veriliyor
16Konya’da Sakura Zamanı
17Türk Yıldızları ve Solo Türk’ten Muhteşem Gösteri
18Büyükşehir Meclisi Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Takımını Ödüllendirdi
19Okçular Kalehan Ecdat Bahçesi’nde Hünerlerini Sergiliyor
20Başkan Akyürek 14 Yıllık Hizmet ve Yatırımları Anlattı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır