engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:SADREDDİN-İ KONEVİ ANILDI  
            Konya Büyükşehir Belediyesi büyük İslam alimi ve mutasavvıf Sadreddin-i Konevi?yi Konevi Kültür Merkezinde düzenlediği bir programda andı. Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri ve Belediye birim amirleri katıldı.
27.11.2004 15:54 
        Sadreddin-i Konevi düzenlenen bir sempozyumla anıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi büyük İslam alimi ve mutasavvıf Sadreddin-i Konevi'yi Konevi Kültür Merkezinde düzenlediği bir programda andı. Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri ve Belediye birim amirleri katıldı.

Programda ilk protokol konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Diken, Konya'nın Hz Mevlana'nın verdiği önemi büyük İslam alimi Sadreddin-i Konevi'ye de vermesi gerektiğini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ilki gerçekleştirilen Sadreddin-i Konevi konulu sempozyumun her yıl geleneksel hale getirilerek gençlerin bilgilendirileceğini kaydeden Diken, İbni Arabi'nın Konya'daki temsilcisi olan Sadreddin-i Konevi'nin eserlerinin tüm dünyaya duyurulması gerektiğini kaydetti.

Sadreddin-i Konevi konulu sempozyumu organize eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve ekibine teşekkür eden, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu'da, Konya'nın değerine değer katan Sadreddin-i Konevi'nin anma programlarının sıklaştırılarak hayatı ve yaşayış şekli hakkında daha da bilgilendirilmesi gerektiğinin belirtti. Başkan Tuzcuoğlu, 'Muhiddin-i Arabi Türk İslam Alimi'nde en çok tartışılan kişi. Muhiddin-i Arabi'nin hayatını araştıran herkesin yoluna Sadreddin-i Konevi'nin düşünce tarzı ve eserlerinin çıkmaktadır. Böyle bir zatın Konya'da olması bize ayrı bir onur vermektedir' dedi.

Konevi Kültür Merkezinde böyle bir anlamlı programda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sadreddin-i Konevi'nin ismini salona vererek ismini yaşatan geçmiş dönem belediye başkanlarına ve yöneticilerine teşekkür etti. Kültürel zenginliği ile tüm dünya'da öne çıkan Konya'nın İslam düşüncesine katkı sağlayan açılımlarda yer aldığını bildiren Başkan Akyürek, Hz Mevlana, Şems Tebriz-i, Sadreddin-i Konevi gibi bir çok İslam Alimi'nin kentimizde yeterince tanıtılamadığına dikkat çekti. 20'nin üzerinde eserinin olduğu açıklanan Sadreddin-i Konevi'nin eserlerinin ve yaşam tarzının incelenerek tanıtımının yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Akyürek, batıda bir çok insanı düşünceleri ve verdiği mesajlarla etkileyen İbn-i Arabi'nin Sadreddin-i Konevi'nin kişiliğinde ve eserlerinde de olduğunu kaydetti. 13. asırda Anadolu'nun iki güzide şahsiyet olarak dikkat çeken Hz Mevlana ve Sadreddin-i Konevi'nin eserlerini Konya'da yapmalarının şehrimize ayrı bir zenginlik kattığını ifade eden Başkan Akyürek, Konya'nın veliler şehri, medeniyet ve Kültürün Başkenti olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Prof. Dr. Şerafettin Gölcük'ün Başkanlığını yaptığı sempozyumda Dr. Ekrem Demirci, Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve Doç. Dr. Dilaver Gürer, Sadreddin Konevi'nin yaşam tarzı ve Allah anlayışı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek’ten Yarıyıl Tatili Mesajı
2 Büyükşehir’in Sosyal Projeleri Hayat Veriyor
3 Şehitlerimizin Aziz Hatıraları Yaşatılıyor
4 3,5 Yılda 129 Gölet ve Sulama Yatırımı Hayata Geçirildi
5 Emiray Çizgi Dizisinin Galası Yapıldı
6 KOMEK ve ASEM’den Rekor, Bir Yılda 100 Bin 611 Kursiyere Eğitim Verildi
7 “Dürüst ve Çalışkan Olanın Yolu Açıktır”
8 Hayırsever İşadamı Dr. Ahmet Keleşoğlu Mezarı Başında Anıldı
9 Aile Yapısının Korunmasına Katkı Sağlıyoruz
10 Çocuklarımızın Milli ve Manevi Değerlere Bağlı Yetişmesi İçin Çalışıyoruz
11Büyükşehir, Konya’daki Basın-Yayın Çalışanlarını Buluşturdu
12Başkan Akyürek, Restorasyonu Tamamlanan Camiyi İnceledi: “Ecdat Yadigarı Eserleri Koruyalım”
13Taşeron Yasası Hakkında Çalışanlar Bilgilendiriliyor
14Basın Halkın Gözü, Kulağı ve Sesidir
15Büyükşehir’den Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’na Destek
162017’de Metan Gazından 44 Milyon Kilovatsaat Elektrik Üretildi
17Büyükşehir’den Yunak’ta Yatırım Hamlesi
18Başkan Akyürek Çeltik’te Yatırımları İnceledi, Halkla Buluştu
19Konya Leke Kaldırmaz, Leke Kabul Etmez
20İşçilerimiz Adına Cumhurbaşkanımıza ve Hükümetimize Teşekkür Ediyoruz
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır