engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Ankarayolu Yeşillendiriliyor  
            Konya Büyükşehir Belediyesi Park-Bahçeler Şube Müdürlüğü?nce Ankara Yolu?nda yürütülen çalışmalar devam ediyor. Konya tarihinin en büyük yeşillendirme projesi kapsamında Ankara yolunda ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor. Ankara yoluna ağırlıklı olarak Toros Sedir ağaçlarının dikileceği bildirildi.
22.11.2004 11:50 
        Ankara yolunda yürütülen çalışmalar şehirleşmenin ve sanayileşmenin büyük oranda tamamlandığı Hava Lojmanları mevkiinde başlıyor; Konya'nın çıkışı olarak ifade edilen ve şehir merkezinden 30 dakika uzaklıktaki Karaömerler Köyü'ne kadar devam ediyor.

Yolun orta bölümünde yapılan çalışma, şehrin dışında da yürütülmesi bakımından Türkiye'de bir ilk olarak gösteriliyor. Yol boyunca 1,5-2 metre derinliği bulunan orta bölüm tamamen toprak dolguyla kapatılarak ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışması için hazır hale getirildi. Çalışma yapılırken yolda her hangi bir daraltma yapılmadığı, sadece mevcut orta bölümde düzenlemelere gidildiği bildirildi.

Park-Bahçeler Şube Müdürü Ayhan Tangur'un konuyla ilgili açıklaması şöyle :

'Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, şehrin yeşil dokusunun korunması ve zenginleştirilmesi için başlatmış olduğu yeşillendirme atağı hızla devam ediyor. Bu kapsamda Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların başında Ankara çevre yolu orta bölümü çevre düzenleme çalışması gelmektedir.

Ankara çevre yolunun Konya için önemi büyüktür. Konya'ya gelen ziyaretçilerin şehrin girişinde yeşil dokuyla karşılanmaları bizim için gurur kaynağı olacaktır.

Bu nedenle Ankara yolunda 01/07/2004 tarihinde çalışmalara başlanılmış olup, Trafik Muayene İstasyonu ile Aksaray Yol kavşağı arası orta bölümde 80.000 metre karelik bir alanda fidan dikim ve çim ekim çalışmaları devam etmektedir. Bu yeni ekilen çim ise otomatik sulama tesisatı ile sulanmaktadır.

Kayacık Koruluğundan Karaömerler Köyü'ne kadarki 13 km'lik 260.000 metre karelik kısımda alt yapı (otomatik sulama tesisatı kurulumu, toprak dolgusu ve tesviyesi) çalışmalarına devam edilmektedir. Hava şartlarının elverişli gitmesi halinde sene sonuna kadar çalışmaların bitirilmesi planlanmaktadır.

Ankara yolu orta bölümü çevre düzenleme çalışmaları bittiği takdirde Konya'mıza 340.000 metre kare yeşil alan kazandırılmış olacaktır'

Yeşil dokuya yönelik yapılan bu dev çalışma halkın da takdirini kazanıyor. Özellikle şehir dışından gelen ve buradaki hummalı çalışmayı gören ziyaretçiler, yeşillendirmeye yönelik yapılan düzenlemenin takdire şayan olduğunu dile getiriyorlar. Tutup Mevkii olarak bilinen bölgedeki kum ocaklarından itibaren adeta bir vahayı andıracak yeşillendirme çalışması ilk girişte şehri ziyarete gelenlere Konya'nın anlatıldığı gibi kurak değil, yeşil içinde bir şehir olduğunu gösterecek.

Diğer Haberler
1 15 Temmuz’un İkinci Yılında On Binlerce Konyalı Nöbette Buluştu
2 Konya’da 15 Temmuz Anma Programları Başladı
3 Sabah Namazına Ellerinde Bayrak Dillerinde Dua ile Geldiler
4 15 Temmuz Bağımsızlık Mücadelemizin Aynasıdır
5 Başkan Altay: Gönül Belediyeciliği Yapıyoruz
6 Cuma Buluşmalarımız Hizmet Bereketimizi Artırıyor
7 Özbek Heyetten Başkan Altay’a Ziyaret
8 Diyanet İşleri’nden Başkan Altay’a Ziyaret
9 Başkan Altay, Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
10 Kudüs Direnişinin Sembol İsmi Cüneydi Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
1155 Havuz ve Aquapark Konyalı Çocukları Bekliyor
1215 Temmuz’da Konya’da Toplu Ulaşım Ücretsiz
13Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Yoğun İlgi
14Haydi Çocuklar Hem Eğlenin Hem Yüzme Öğrenin
15Türkiye’nin En Modern Hayvan Barınaklarından Biri Konya’da
16Büyükşehir Tarımsal Destekleme Kayıtları Başladı
17Büyükşehir Tarım Arazilerini Suya Kavuşturuyor
18Konya’da Her Gün 61 Bin Çocuk Sabah Namazında Buluşuyor
19Konya, 8. Mevlana Şiir Şöleni’nde Şiire Doydu
20Başkan Altay Gazze Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır