engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Şeb-i Arus’ta On Binler Konya’dan Birlik Mesajı Verdi  
            Birlik Vakti temasıyla gerçekleştirilen Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, “Şeb-i Arus” ile tamamlandı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ülkemizde ekilmeye çalışılan bölücülük tohumlarının asla vücut bulamayacağını belirterek, törenler kapsamında on binlerce misafirin Konya’da sevginin, aşkın çemberini oluşturduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, terör saldırılarına verilebilecek en güzel cevabın birlik ve beraberlik içinde iyi, güzel ve doğru işler yapmaya devam etmek olduğunu ifade etti. 26. Hükümetin Başbakanı, AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, “Ayağımıza batan bu dikenler aslında aradığımız gülün habercisidir. Bu dikenleri bu topraklara ekmeye çalışanlara ve arkasındaki güçlere hesap soracak, bu aziz ülkeyi mutlaka güllerle buluşturacağız” diye konuştu.
18.12.2016 12:09 
        Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin son günü olan “Şeb-i Arus”, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde icra edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasıyla başlayan programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kayseri’deki terör saldırısında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diledi. Ülkemizde ekilmeye çalışılan bölücülük tohumlarının asla bu topraklarda vücut bulamayacağını kaydeden Başkan Akyürek, törenler vesilesiyle sevginin yer yüzüne hakim olmasını diledi.

Gündem yoğunluğu nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın törenlere katılamadığını belirten Başkan Akyürek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Şeb-i Arus törenlerinin, vuslat yıldönümü programlarının bir dünya markası haline gelmesi, uluslararası boyuta taşınması için çok büyük hizmetlerde ve katkılarda bulundu. Vuslat yıldönümü programlarımızı bugün biraz buruk ve hüzünlü bir şekilde idrak ediyoruz. On gün devam eden törenler kapsamında on binlerce misafirimiz sevginin, aşkın çemberini oluşturdu ve güzel buluşmalara vesile oldu” dedi.

BU VATANA SAHİP ÇIKMA KARARLILIĞIMIZI GÖSTERMEK İÇİN BİRLİKTEYİZ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kayseri’deki terör saldırısında şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında, bu ve benzeri terör saldırılarına verilebilecek en güzel cevabın birlik ve beraberlik içinde iyi, güzel ve doğru işler yapmaya devam etmek olduğunu söyledi. Bakan Avcı, “Biz bu gece sadece Şeb-i Arus için değil aynı zamanda tüm dünyaya bu mesajı vermek için toplanmış bulunuyoruz. Zaten Hz. Mevlana’nın öğretisinin özü, özeti, ruhu da bu. Bu vatana sahip çıkma kararlılığımızı göstermek için birlikteyiz” dedi.

SEMA, USULÜNE UYGUN YAPILMALIDIR

Konuşmasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2008 yılında ve bu yılın Haziran ayında iki genelge yayınladığını hatırlatan Bakan Avcı, “Uygun yer ve şartlarda, ehliyet ve liyakatli kişiler tarafından icra edilmesi gereken ayin-i şerifin, ehliyetsiz, liyakatsiz, özensiz bir takım kişi ve kuruluşlar tarafından adeta mistik bir gösteri gibi sergilendiğine şahit oluyoruz. Bu doğru ve yasal değildir. Bakanlık olarak diğer somut olmayan kültürel miraslarımız gibi Mevlevi Ayin-i Şerifinin de uygun yer ve zamanlarda, ehliyetli ve liyakatli kişiler tarafından, usulüne, esasına uygun yapılması konusundaki hassasiyetimizi, denetimlerimizi artırarak sürdüreceğimizi bir kere daha buradan hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

ÇOK BÜYÜK ACILAR YAŞADIK

26. Hükümetin Başbakanı, AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ise, her Şeb-i Arus'un o günün anlamıyla ilgili manevi mesajlar verdiğini dile getirdi. Bu yıl Şeb-i Arus'un hüzün ikliminde idrak edildiğini işaret eden Davutoğlu, "Geçen Şeb-i Arus'tan bu yana çok büyük acılar yaşadık. 15 Temmuz'da bir ülkenin görebileceği en büyük ihaneti, zulmü ve barbarlığı gördük. Son bir hafta içerisinde yaşadıklarımız bize Şeb-i Arus'un anlamını hatırlatan gelişmelerdi. İstanbul’daki terör saldırısından sonra bugün Kayseri'de canlarımızı vuslatla buluşturan bir terör saldırısı yaşadık. Yine Halep'te bir şehrin barbarlar tarafından nasıl yerle bir edildiğine şahit olduk" diye konuştu.

Konuşmasının sonunda tüm dünyaya seslenen Davutoğlu, “Ayağımıza batan bu dikenler aslında aradığımız gülün habercisidir. Bu dikenleri bu topraklara ekmeye çalışanlara ve arkasındaki güçlere hesap soracak, bu aziz ülkeyi mutlaka güllerle buluşturacağız. Allah kardeşliğimizi daim eylesin” dedi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu ve sanatçı Ahmet Özhan tarafından Türk Tasavvuf Müziği konseri verildi. Daha sonra araştırmacı Ömer Tuğrul İnançer, Mesnevi'den seçmeler sundu. Genel sanat yönetmenliğini Yusuf Kayya'nın yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri, sema ayin-i şerifi icra etti.

Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Konya Valisi Yakup Canbolat, milletvekilleri, büyükelçiler, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek Ilgın’da Yatırımları İnceledi Vatandaşlarla Buluştu
2 Kadınhanı’nda Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
3 Konya ve Kahramanmaraş Medeniyetimizin Temel Şehirleridir
4 Binlerce Öğrenci Tarihi ve Kültürel Değerlerimizi Yakından Tanıyor
5 AK Parti İl Danışma Meclisi ve Vefa Programı Düzenlendi
6 Her Hafta Sonu “Sema”da Buluşalım
7 MUBİS Muhtarlara Büyük Kolaylık Sağlıyor
8 Medeniyetimize ve Mirasımıza Çok İyi Sahip Çıkmalıyız
9 Dualarımız Kahraman Mehmetçik İçin
10 Yeni Dönemde Şehir Kimliği ve Estetiği Ön Planda Olacak
11Alo 153 ile Kapımız Her Zaman Açık
12Büyükşehir’in Canlı Yayın Kameralarına Büyük İlgi
13Ankara’da Konyalılar Buluşması Yapıldı
14Tarihi Eserler Büyükşehir Koruması Altında
15Büyükşehir’den Hafızlar İçin Daru’l Huffaz
16Konya’nın Tarihi Dokusu Belediye Başkanlarını Etkiledi
172002’den Bugüne Ülkenin Tarihini Değiştirdik
18AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya: Konya Planlamada Örnek Şehir
19AK Parti Yerel Yönetimler İç Anadolu Bölge Toplantısı Konya’da “Millete Hizmet Sevdamız Bizi Her Zaman Diri Tutuyor”
20Tarihi Alaaddin Camii’nin Restorasyonu Tamamlanan Doğu Bölümü İbadete Açıldı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır