engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Şeb-i Arus’ta On Binler Konya’dan Birlik Mesajı Verdi  
            Birlik Vakti temasıyla gerçekleştirilen Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, “Şeb-i Arus” ile tamamlandı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ülkemizde ekilmeye çalışılan bölücülük tohumlarının asla vücut bulamayacağını belirterek, törenler kapsamında on binlerce misafirin Konya’da sevginin, aşkın çemberini oluşturduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, terör saldırılarına verilebilecek en güzel cevabın birlik ve beraberlik içinde iyi, güzel ve doğru işler yapmaya devam etmek olduğunu ifade etti. 26. Hükümetin Başbakanı, AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, “Ayağımıza batan bu dikenler aslında aradığımız gülün habercisidir. Bu dikenleri bu topraklara ekmeye çalışanlara ve arkasındaki güçlere hesap soracak, bu aziz ülkeyi mutlaka güllerle buluşturacağız” diye konuştu.
18.12.2016 12:09 
        Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin son günü olan “Şeb-i Arus”, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde icra edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasıyla başlayan programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kayseri’deki terör saldırısında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diledi. Ülkemizde ekilmeye çalışılan bölücülük tohumlarının asla bu topraklarda vücut bulamayacağını kaydeden Başkan Akyürek, törenler vesilesiyle sevginin yer yüzüne hakim olmasını diledi.

Gündem yoğunluğu nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın törenlere katılamadığını belirten Başkan Akyürek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Şeb-i Arus törenlerinin, vuslat yıldönümü programlarının bir dünya markası haline gelmesi, uluslararası boyuta taşınması için çok büyük hizmetlerde ve katkılarda bulundu. Vuslat yıldönümü programlarımızı bugün biraz buruk ve hüzünlü bir şekilde idrak ediyoruz. On gün devam eden törenler kapsamında on binlerce misafirimiz sevginin, aşkın çemberini oluşturdu ve güzel buluşmalara vesile oldu” dedi.

BU VATANA SAHİP ÇIKMA KARARLILIĞIMIZI GÖSTERMEK İÇİN BİRLİKTEYİZ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kayseri’deki terör saldırısında şehit olanlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında, bu ve benzeri terör saldırılarına verilebilecek en güzel cevabın birlik ve beraberlik içinde iyi, güzel ve doğru işler yapmaya devam etmek olduğunu söyledi. Bakan Avcı, “Biz bu gece sadece Şeb-i Arus için değil aynı zamanda tüm dünyaya bu mesajı vermek için toplanmış bulunuyoruz. Zaten Hz. Mevlana’nın öğretisinin özü, özeti, ruhu da bu. Bu vatana sahip çıkma kararlılığımızı göstermek için birlikteyiz” dedi.

SEMA, USULÜNE UYGUN YAPILMALIDIR

Konuşmasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2008 yılında ve bu yılın Haziran ayında iki genelge yayınladığını hatırlatan Bakan Avcı, “Uygun yer ve şartlarda, ehliyet ve liyakatli kişiler tarafından icra edilmesi gereken ayin-i şerifin, ehliyetsiz, liyakatsiz, özensiz bir takım kişi ve kuruluşlar tarafından adeta mistik bir gösteri gibi sergilendiğine şahit oluyoruz. Bu doğru ve yasal değildir. Bakanlık olarak diğer somut olmayan kültürel miraslarımız gibi Mevlevi Ayin-i Şerifinin de uygun yer ve zamanlarda, ehliyetli ve liyakatli kişiler tarafından, usulüne, esasına uygun yapılması konusundaki hassasiyetimizi, denetimlerimizi artırarak sürdüreceğimizi bir kere daha buradan hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

ÇOK BÜYÜK ACILAR YAŞADIK

26. Hükümetin Başbakanı, AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ise, her Şeb-i Arus'un o günün anlamıyla ilgili manevi mesajlar verdiğini dile getirdi. Bu yıl Şeb-i Arus'un hüzün ikliminde idrak edildiğini işaret eden Davutoğlu, "Geçen Şeb-i Arus'tan bu yana çok büyük acılar yaşadık. 15 Temmuz'da bir ülkenin görebileceği en büyük ihaneti, zulmü ve barbarlığı gördük. Son bir hafta içerisinde yaşadıklarımız bize Şeb-i Arus'un anlamını hatırlatan gelişmelerdi. İstanbul’daki terör saldırısından sonra bugün Kayseri'de canlarımızı vuslatla buluşturan bir terör saldırısı yaşadık. Yine Halep'te bir şehrin barbarlar tarafından nasıl yerle bir edildiğine şahit olduk" diye konuştu.

Konuşmasının sonunda tüm dünyaya seslenen Davutoğlu, “Ayağımıza batan bu dikenler aslında aradığımız gülün habercisidir. Bu dikenleri bu topraklara ekmeye çalışanlara ve arkasındaki güçlere hesap soracak, bu aziz ülkeyi mutlaka güllerle buluşturacağız. Allah kardeşliğimizi daim eylesin” dedi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu ve sanatçı Ahmet Özhan tarafından Türk Tasavvuf Müziği konseri verildi. Daha sonra araştırmacı Ömer Tuğrul İnançer, Mesnevi'den seçmeler sundu. Genel sanat yönetmenliğini Yusuf Kayya'nın yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri, sema ayin-i şerifi icra etti.

Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Konya Valisi Yakup Canbolat, milletvekilleri, büyükelçiler, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Diğer Haberler
1Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
2Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
3Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
4Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
5“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
6Filistin'in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
7Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
8Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
9Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
10Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
11UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
12Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
13Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
14Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
15Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
16Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
17Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
18Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
19Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
20Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır