KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası Konya’da Yapıldı

20.09.2016 16:55
İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası\'nın 24. Yönetim Kurulu Toplantısı Konya\'nın ev sahipliğinde yapıldı. Programa katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İslam ile terörün asla yan yana getirilemeyeceğini dile getirdi. Bakan Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkenin finansal kurumlarıyla, borsasıyla, bütün ekonomik unsurlarıyla faaliyetlerine devam ettiğini, ekonominin beklenmedik gelişmeler karşısında dayanıklılığını ve gücünü bir kez daha kanıtladığını dile getirdi.

İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası'nın (ICCIA) 24. Yönetim Kurulu Toplantısı Konya'da yapıldı.

Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ICCIA Başkanı Şeyh Salih Kamil, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik ile 15 ülkeden yaklaşık 100 iş adamı katıldı.

Toplantıda konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, İslam dünyası için önemli bir unvana sahip olan Konya’da düzenlenen organizasyonda kardeş ülkelerin temsilcileriyle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye ekonomisi dünyanın en güçlü ekonomilerden biri olduğunu bir kez daha ispat etti. 16,5 trilyon dolarlık İslam ekonomilerinin özel sektör temsilcilerine, Konya'nın potansiyelini göstermek istedik” dedi. Hisarcıklıoğlu ayrıca, İslam ülkeleri arasında ticareti artıracak olan Tercihli Ticaret Anlaşması'nın hayata geçirilmesini ve vizelerin karşılıklı kaldırılması da talep etti. Hisarcıklıoğlu, konuşmasında İslam ülkeleri arasında ticari sorunların çözümü için tahkim merkezi kurulmasını da önerdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın kadim Selçuklu başkenti olarak 12. yüzyılda özellikle Kudüs’ün ve kutsal toprakların müdafi olarak, İslam dünyasında önemli bir misyon üstlendiğini hatırlattı. Bugün de Konya'nın Türkiye’nin parlayan yıldızı olarak, Anadolu’nun lokomotif şehirlerinden birisi olarak aynı misyonu üstlenme çabası içinde olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “2016 İslam Turizm Başkenti olarak Kudüs’ten sonra Konya’nın seçilmesi 12. yüzyıldaki dayanışmanın ve kardeşlik duygusunun yüzyıllar sonrasına yansımasıdır. 2016 İslam Turizm Başkenti sıfatını 2017 yılında Medine’ye devredecek olmamız da Konya’nın, Medine’nin, Kudüs’ün, Mekke’nin ve İslam başkentlerinin kardeş şehri olarak çok anlamlıdır. Konya aynı zamanda merkezi Mekke’de bulunan İslam Başkentleri ve Şehirleri Birliği’nin yönetim kurulu üyesi olarak da İslam başkentleri ile gerek belediyecilik, gerek sosyal ve kültürel alanlarda önemli işbirliği çalışmaları içinde bulunmaktadır. Birçok faaliyette müşterek çalışmalar yapmaktayız. Bunu ticaret ve sanayiyle de geliştirmek ve kardeşlik ilişkisini pekiştirmek için gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

ICCIA Başkanı Şeyh Salih Kamil de, Türk halkının 15 Temmuz'da demokrasiyi pekiştirmek için gösterdiği çabayı ve elde ettiği zaferi kutlamak istediğini belirterek, şunları söyledi: “Türk halkının sokaklara inip, demokrasinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bu komplo artık bitmiştir. Sizi kutluyorum. Çünkü Türkiye dünyadaki güçler tarafından hedefti. Türkiye'nin İslam aleminin lideri olmasını istemiyorlardı. Son yıllara baktığımızda Türkiye'deki gelişmeler düşmanlarımızı üzmüştür.”

İSLAM İLE TERÖR ASLA VE ASLA YAN YANA GETİRİLEMEZ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Müslümanların dünya nüfusuna oranının yüzde 22 olduğunu anımsatarak, dünyada sıcak savaş yaşanan coğrafyaların yüzde 99’unun da İslam ülkelerinde olduğunu ifade etti. Bakan Tüfenkci, “İslamafobik yaklaşımlarla Müslümanlar ve sivilleri katleden, kafa kesen teröristler olarak gösterilmektedir. Oysa İslam barış dinidir. İslam ile terör asla ve asla yan yana getirilemez. Bunu tüm dünyaya anlatmak boynumuzun borcudur. İslam ülkeleri olarak yaptığımız her işte Müslüman kimliğimizle hareket etmeliyiz. Terörle mücadelede ve mazlumlara yardımda ortak duruş sergilemeliyiz" dedi.

Dünya ekonomisindeki gelişmelerin herkesi yakından ilgilendirdiğini kaydeden Bakan Tüfenkci, "Tüm küresel dengesizlikler içerisinde ülkemiz 15 Temmuz hainliğini yaşadı. Bu süreçte halkımız demokrasiye sahip çıktığı gibi ekonomisine de sahip çıktı. 15 Temmuz akşamı hain girişime karşı göğsünü kurşunlara siper eden halk, 16 Temmuz sabahı dükkanını, fabrikalarını açtı. Bütün finansal kurumlarıyla, borsasıyla, bütün ekonomik unsurlarıyla faaliyetlerine devam etti. Bu, Türk milletinin aynı zamanda kendi ekonomisine sahip çıktığını gösteriyor. Hain darbe girişiminin üstünden bir ay bile geçmeden tüm piyasa göstergeleri normale döndü. Ekonomimiz beklenmedik gelişmeler karşısında dayanıklılığını ve gücünü bir kez daha kanıtladı. Güçlenen milli birlik ve beraberliğimiz geleceğe yönelik olumlu beklentilerimizi de güçlendirdi" şeklinde konuştu.

Toplantının sonunda Bakan Bülent Tüfenkci, ICCIA Başkanı Şeyh Salih Kamil ve katılımcılara günün anısına tablo takdim edildi.