engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Bilim Merkezi’nde Bilimsel Projeler Yarıştı  
            Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi, TÜBİTAK’ın ortaöğretim öğrencileri arasında yaptığı proje yarışmasına ev sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye’nin ilk ve en büyük Bilim Merkezi’nin bilimsel alanda yapılacak çalışmalara katkı yapmaya devam edeceğini söyledi.
25.03.2016 14:35 
        TÜBİTAK tarafından ortaöğretim öğrencilerine yönelik Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Teknolojik Tasarım ve Tarih alanlarında düzenlenen yarışmada Konya bölgesinde derece giren projeler ödüllendirildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nce yaptırılan Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan projenin Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Ecir Yılmaz, bu yıl 47. kez düzenlenen yarışmanın 12 ayrı bölgede düzenlendiğini belirterek, ülkenin gelişimine katkıda bulunmak için gençlerin bilime olan merakını güçlendirmesini istedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, projelerde yer alan tüm öğrenci ve öğretmenleri tebrik ederek, her okulun mutlaka bir yerel, bir ulusal ve bir de uluslararası projeye katılması gerektiğini ifade etti.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, proje yarışmasının bilim insanı kaynağının genişletilmesi için önemli olduğunu vurgulayarak, “Muasır medeniyet seviyesini yakalamak ve ülkemizi 2023 hedefleriyle buluşturmak için bilimsel yarışmalarda ortaya çıkacak orijinal fikirlere ihtiyaç var” dedi.

BAŞKAN AKYÜREK ÖĞRENCİLERİ TEBRİK ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yarışmaya katılan tüm öğrencilere teşekkür ederek, dereceye giren öğrencileri tebrik etti. Küçük yaşlarda böyle programlarda projesiyle kendini ortaya koymanın bir ayrıcalık olduğunu belirten Başkan Akyürek, “Sizler mutlaka geleceğin fikir insanları, kanaat önderleri, topluma yön verecek bilim insanları olacaksınız. Hepinizi bu açıdan da tebrik ediyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk ve en büyük Bilim Merkezi’nin bilimsel alanda yapılacak çalışmalara katkı yapmaya devam edeceğini kaydeden Başkan Akyürek, Bilim Merkezi’nin kurumsallaşıp güçleneceğini ve Türkiye’ye hizmet etmeye devam edeceğini ifade etti.

DERECEYE GİREN 42 PROJE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Konuşmaların ardından dereceye giren projeler ödüllendirildi. Proje sahibi öğrencilere ödülleri Konya Valisi Muammer Erol, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümg. Haluk Şahar, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ile protokol mensupları tarafından verildi.

Öğrencilerin bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada 901 proje arasında Konya ile birlikte Antalya, Burdur, Denizli ve Isparta’dan ilk 100’e girenler Konya Bilim Merkezi’nde 3 gün sergilendi. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda 42 proje ödüle layık görüldü.

Diğer Haberler
1 Başkan Akyürek’ten Yarıyıl Tatili Mesajı
2 Büyükşehir’in Sosyal Projeleri Hayat Veriyor
3 Şehitlerimizin Aziz Hatıraları Yaşatılıyor
4 3,5 Yılda 129 Gölet ve Sulama Yatırımı Hayata Geçirildi
5 Emiray Çizgi Dizisinin Galası Yapıldı
6 KOMEK ve ASEM’den Rekor, Bir Yılda 100 Bin 611 Kursiyere Eğitim Verildi
7 “Dürüst ve Çalışkan Olanın Yolu Açıktır”
8 Hayırsever İşadamı Dr. Ahmet Keleşoğlu Mezarı Başında Anıldı
9 Aile Yapısının Korunmasına Katkı Sağlıyoruz
10 Çocuklarımızın Milli ve Manevi Değerlere Bağlı Yetişmesi İçin Çalışıyoruz
11Büyükşehir, Konya’daki Basın-Yayın Çalışanlarını Buluşturdu
12Başkan Akyürek, Restorasyonu Tamamlanan Camiyi İnceledi: “Ecdat Yadigarı Eserleri Koruyalım”
13Taşeron Yasası Hakkında Çalışanlar Bilgilendiriliyor
14Basın Halkın Gözü, Kulağı ve Sesidir
15Büyükşehir’den Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’na Destek
162017’de Metan Gazından 44 Milyon Kilovatsaat Elektrik Üretildi
17Büyükşehir’den Yunak’ta Yatırım Hamlesi
18Başkan Akyürek Çeltik’te Yatırımları İnceledi, Halkla Buluştu
19Konya Leke Kaldırmaz, Leke Kabul Etmez
20İşçilerimiz Adına Cumhurbaşkanımıza ve Hükümetimize Teşekkür Ediyoruz
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır