• Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
      
İsim:
E-Posta:Yeni Türkiye’nin Lokomotif Şehri Konya  
            Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Alaaddin-Adliye Raylı Sistem Hattı ile 72 yeni tramvayın açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’nın Yeni Türkiye’nin her alanda lokomotif şehirlerinden biri olacağını söyledi. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Konya’nın yanında olmayı sürdüreceklerini belirten Erdoğan, “Konya; birliğimizin, dirliğimizin, istiklalimizin ve istikbalimizin sembolü olarak kalmayı başarmış, tarihin hiçbir döneminde başkentlik asaletini, vakarını, duruşunu kaybetmeyen bir şehir olmuştur” dedi.
17.12.2015 16:25 
         Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı Alaaddin-Adliye Raylı Sistem Hattı ile 72 yeni tramvayın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarafından yapıldı.

Mevlana Meydanı’nda on binlerce Konyalının katılımı ile düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 12 yıldır Şeb-i Arus törenlerine iştirak ettiği ve yatırımların açılışlarını yaptığı için Konya halkı adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Konya’yı geçmişi kadar büyük ve görkemli bir geleceğe hazırlamak için tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde çalıştıklarını kaydeden Başkan Akyürek, teknoloji olarak Türkiye’de bir ilk olan katanersiz raylı sistem hattının ve 72 yeni tramvayın hayırlı olmasını diledi.

Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediyesi’nin Konya merkezde ve yeni yasa kapsamında şehrin tamamında çalışmalarını başarı ve özveriyle sürdürdüğünü belirterek, hizmetlerin daha iyi ve hızlı yapılabilmesi için el ele, gönül gönüle çalıştıklarını dile getirdi.

METRONUN PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da, dostluğun, kardeşliğin timsali olan Konya’yı hızlı trenle Ankara’ya bağladıklarını, şimdi de Konya’dan Karaman’a hızlı tren çalışmalarının süratle devam ettiğini ifade etti. Konya’ya 45 kilometrelik metro hattının proje çalışmalarına başlandığını, yolcu talebinin en fazla olduğu noktadan çalışmalara başlayacaklarını vurgulayan Yıldırım, “Büyükşehir Belediyemizin bugün açılışını yapacağı raylı sistem Türkiye’de bir ilk. İlk defa bataryalı sistemle yeni tren setleri devreye sokuldu. Büyükşehir Belediye Başkanımızı kutluyor, tebrik ediyorum” dedi.

KONYA ÖRNEK BİR ŞEHİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, toplamda 500 milyon liralık yatırımı Konya’ya kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve emeği geçenleri tebrik ederek, Konya’nın genel olarak şehircilik; özellikle de toplu taşıma, toplu konut, çevre düzenlemesi, tarihi eserlerin korunması ve kültürel çalışmalar açısından örnek şehirlerden olduğunu dile getirdi.

ULAŞIMDA EN GELİŞMİŞ ŞEHİRLERDEN BİRİ

Konya-Ankara ve Konya-İstanbul arası yüksek hızlı tren seferlerinin ardından şimdi de Konya’dan Karamana, oradan Mersin’e, oradan da Mardin’e kadar uzanacak yeni bir hızlı tren hattı inşa edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hattın bir kısmının inşasının başladı, bir kısmı ile ilgili proje ve ihale çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Antalya’yı Konya’ya bağlayacak, buradan da Aksaray ve Nevşehir üzerinden Kayseri’ye uzanacak hızlı tren projesinin ihale ve sözleşme sürecinin devam ettiğini anımsatan Erdoğan, hattın inşasına 2017 yılında başlamayı planladıklarını dile getirdi.

Şehir merkezindeki raylı sistemleri de yenileyip genişlettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehir merkezi ile Selçuk Üniversitesi arasındaki mevcut tramvay hattının yerine modern bir metro sistemi yapılarak ulaşım yer altına alınacak. Necmettin Erbakan Üniversitesi ile belediye arasında bir başka metro hattı daha kurulacak. Konya, iki etapta 27 istasyonu olan günde 500 bin yolcu taşıyacak bir metroya sahip olacak. Bu projenin altyapı çalışmalarına inşallah yılbaşından sonra başlanıyor. Metronun şimdiden Konyalı kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bölünmüş yollar konusunda da Konya’nın geçtiğimiz 13 yılda adeta bir devrim yaşadığını, 167 kilometrelik bölünmüş yol ağına 800 kilometre daha bölünmüş yol ilave ettiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’nın tramvayıyla, metrosuyla, hızlı treniyle, bölünmüş yollarıyla ulaşım alanında ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biri haline geldiğini söyledi.

YENİ TÜRKİYE’NİN LOKOMOTİFİ

Konya’nın Yeni Türkiye’nin her alanda lokomotif şehirlerinden biri olacağını kaydeden Erdoğan, “Geçmişte başkentlik yapmış, kültürün ve medeniyetin başkentliğini yapmış Konya, bugün de Başbakan çıkararak o şanlı günlerin ruhunu hala bünyesinde yaşattığını göstermiştir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da değerli Başbakanımızla birlikte Konya’nın, Konyalı kardeşlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Anadolu’daki ilk devletimizin başkenti olan Konya, bu coğrafyada yaşadığımız tüm zaferlerin, tüm hüzünlerin en yakın şahitlerinden biridir. Milletimizin bir taraftan Haçlı saldırılarıyla, diğer taraftan Moğol istilalarıyla boğulduğu bir dönemde Konya; birliğimizin, dirliğimizin, istiklalimizin ve istikbalimizin sembolü olarak kalmayı başarmıştır. Konya tarihinin hiçbir döneminde başkentlik asaletini, vakarını, duruşunu kaybetmeyen bir şehir olmuştur. Bugün de Konya değerlerimize olan bağlılığının yanında ticarette ve yönetimde ulaştığı yer ile ülkemizin öncü şehirlerinden biridir. Selçuklu’nun tarih mirasına ve Hazreti Mevlana’nın manevi mirasına başarıyla sahip çıkan Konya ile biz de iftihar ediyoruz” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TRAMVAY KULLANDI

Alaaddin-Adliye Raylı Sistem Hattı ile 72 yeni tramvayın Konya’ya hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra protokol mensupları ile birlikte kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından Konya Valiliği’ne kadar tramvayı kullandı.

Programa Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, milletvekilleri, rektörler katıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÜYÜKŞEHİR’DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programı kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi’ni de ziyaret ederek, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’ten çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Diğer Haberler
1 Büyükşehir’in Su Yatırımları Hız Kesmiyor
2 Konya Büyükşehir Belediye Meclisi ABD'yi ve İsrail’i Kınadı
3 Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Mustafa Öz’ün İsmi Bu Parkta Yaşatılacak
4 Şehit Ömer Halisdemir Caddesi Selçuklu’yu Meram’la Buluşturacak
5 Peygamberler Şehri Kudüs’e Sahip Çıkmak Namusumuzdur
6 Japon Heyet Başkan Akyürek’i Ziyaret Etti
7 Yeryüzündeki En Güzel, En Anlamlı Ve En Güçlü Etkinlik
8 Hazreti Mevlana’yı Uluslararası Anma Törenleri Başladı
9 Büyükşehir’den Türk-İslam Kültürüne Hizmet Edecek Bir Yatırım Daha: İrfan Kültür Merkezi
10 Kudüs Üzerinde Oynanan Oyunlara Asla Sessiz Kalmayacağız
11Uluslararası İslam Sanatları Yarışması Başvuruları Başladı
12Büyükşehir’den Sulama Suyuna Yüzde 40 İndirim
13Başkan Akyürek, Bozkır Yatırımlarını Yerinde İnceledi
14İlçelerimizde Yol Hariç Altyapıya 3 Yılda 1 Milyar Liralık Yatırım Yaptık
15Başkan Akyürek Engelli Dernek Temsilcileri ve Üyeleriyle Buluştu
16Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Başkan Akyürek’e Ziyaret
17Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Konya’da
18Konya Yeni Yüzyılda Dünyaya Söyleyecek Sözü Olan Bir Şehir
19Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Konya Büyükşehir’e Ödül
20Büyükşehir Tarihi Mekanları Şehre Kazandırıyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 127.725 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 270.712 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır