engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Kürtçe Mesnevî Yayımlandı  
             Konya Büyükşehir Belediyesi, Hazreti Mevlana’nın dünyaca tanınan eseri Mesnevi’yi ilk kez Kürtçe’ye çevirerek yayımladı. Mesnevi’nin Kürtçe ile birlikte 24 dilde basımının yapıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mesnevi’yi dünya dillerine çevirerek daha fazla insan tarafından okunmasına katkı sağlamaya devam edeceklerini dile getirdi.
14.05.2015 16:14 
        Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yüzyıllardır insanlığa barış, sevgi ve hoşgörü temelinde yol gösteren Hazreti Mevlâna’nın en önemli eseri olan Mesnevi’yi dünya dillerine çevirisi çalışmasının devam ettiğini söyledi.

Yüz yıllardır bütün dünyada en değerli eserler arasında yer alan Mesnevi’nin bugüne kadar orjinali Farsça ile birlikte 23 dünya dilinde basımının yapıldığını kaydeden Başkan Akyürek, ilk kez yapılan Kürtçe tercüme ve transkripsiyonu ile birlikte bu rakamın 24 dile ulaştığını ifade etti.

Bugüne kadar dünyada en fazla konuşulan dillerde tercümesi yapılan Mesnevî’yi yakın coğrafyada konuşulan dillere de çevirdiklerini kaydeden Başkan Akyürek, bu kapsamda gerçekleştirilen Mesnevî’nin Kürtçe tercümesinin, İran’ın Kürt bölgesindeki âlimlerinden Mela Ahmedê Şerefxanî tarafından yapıldığını kaydetti.

Hazreti Mevlana’nın yüzyıllar öncesinden Konya’da yaktığı ışığın bugün dünyanın her yerinde kalpleri aydınlattığını kaydeden Başkan Akyürek, Mesnevi’yi dünya dillerine çevirerek daha fazla insan tarafından okunmasına katkı sağlamaya devam edeceklerini dile getirdi.

KÜRTÇE MESNEVİ

Mesnevî’nin şiirsel üslubunun muhafaza edildiği çalışma Kurmanci Kürtçesine nazmen tercüme edildi. Kürtçe Mesnevî’nin transkripsiyonunu Yusuf Othman ve Usame Kafî yaparken, redaksiyon ve düzenlemesi de Osman Tunç tarafından gerçekleştirildi. Kürtçe Mesnevî, altı cilt halinde lüks kutulu ve baskılı şekilde okuyuculara sunuldu.

---

MESNEWİYA MEWLANA DİZİMANE KURDİ DE HATE WEŞANDİN

Mesnewiya hezretî Mewlana ku dî hemû dunya yê de tê naskirin cara yekem di zimana kurdî de ji aliyê Şaredariya Konyayê hate weşandin. Kitêba Mesnewî digel zimanê Kurdî heya niha 24 tercemeyên wî çê bûye. Şaredarê Konyayê Tahir Akyürek dibêje ku ji bo ku Mesnewîya Mewlana di mabeyna mirovan zêdetir were xwendin emê tercemeya wê di hemû zimanên dinyayê de bikin û biweşînin.

Di sed salanê ku Mewlana re li ser hîmên aşitî û şadimanî û misamehayê de ji bo mirovatiyê rêberiyê dike û Mesnewî ku berhemê wi yê herî mezin e û em vê berhema bêhemta ji bo gelên cihanê tercumê zimanê wan dikin û ji vê bareyê da xebata xwe ya çandi berdewan dikin.

Heta iro me tercuma Mesnewiya Mewlana digel farisiyê wi 23 zimanan de neşr kiriye, û daye naskirin. Û niha jî em kiteba Mesnewî di zimanê Kurdî de diweşînin. Bi vî awayî reqema tercumeya Mesnewî gihaye 24.

Heta vê demê me Wergera Mesnewî di zimanên cihanê de weşandiye niha jî em wê kiteba herî mezin û hêja di zimanên heremên nêzik û di zimanên cîranan de biweşinin. Yek ji van zimanan zimanê Kurmancî ye ku me vê jar Mesnewi bi Kurmanci weşandiye. Mela Ehmedê Şerefxanî ku ji xelqê heremê Kurdî Iranê ye û alim û şaireki hêja ye.

Şaredarê Konyayê Tahir Akyürek di vi mijarê de şirovekirina xwe yê ku berê her tişt di Konyayê de vexwistiye bi wê awaye jî Mesnewî ya Mewlana zimanen hemû gelan re tercume dikin ku ew kitêba giranbiha zêdetir were xwendin û îstifadekirin.

Mesnewiya Kurmancî

Mesnewiya hezreti Mewlana di zimanê Kurdi de bi nezm hatiye wergerandin. Bi tîpên latînî transqripsiyona wî ji aliyê Yusif Othman û Usame Kafî hatiye çêkirin. Tenzîm u redaksiyona wê ji bi alikariye Osman Tunç ve hadiye cih. Mesnewîya Kurdî bi awayi şeş cild bi quti û çapa luks hatiye pêşkêşkirina xwendevanên xwe.

Diğer Haberler
1 Eğitim Yardımı Başvuruları Başladı
2 Güle Oynaya Camiye Gel Projesi Konya’ya Çok Yakıştı
3 Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
4 Başkan Altay: Eski Stadyumun Millet Bahçesine Dönüşmesi Büyük Bir Vizyon
5 Birlik ve Beraberliğimiz Bir Başarı Hikayesine Dönüşüyor
6 Başkan Altay Sağlıklı Yaşam İçin Çocuklarla Birlikte Pedal Çevirdi
7 Başkan Altay: İlçelerin Standardını Yükseltmek İçin Çalışıyoruz
8 Başkan Altay: Yeni Büyükşehir Yasası ile İlçelerimiz Gelişiyor
9 Başkan Altay Kadınhanı ve Ilgın’da Vatandaşlarla Buluştu
10 Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Birçok Ülkeden Nitelikli Eserler Katılıyor
11Başkan Altay, Bisiklet Kazanan Çocukların Mutluluğuna Ortak Oldu
12Başkan Altay: Bayrağımız Gazilerimiz Sayesinde Gururla Dalgalanıyor
13Yerli Üretelim, Yerli Tüketelim
14Ahilik Çalıştayı Gerçekleştirildi
15Tacikistan Büyükelçisi Rajabiyon Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
16Başkan Altay: Gazilerimiz Sayesinde Geleceğe Güvenle Bakıyoruz
17Esnaf Odalarından Ahilik Haftası’nda Başkan Altay’a Ziyaret
18Konyaspor Taraftarından Örnek Davranış
19Yeni Eğitim Öğretim Yılı Hayırlı Olsun
20Miryokefalon Zaferi’nin 842. Yıldönümü Konya’da Kutlandı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır