engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Anadolu’da Selçuklu Belgeseli Tarih Bilincinin Önünü Açıyor  
             Konya Büyükşehir Belediyesi ile TRT tarafından ortaklaşa hazırlanan “Anadolu’da Selçuklu” belgeselinin Ankara tanıtım toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, belgeselin tarih bilincinin önünü açtığını belirterek, “Selçuklu dönemini anlamayan bizim kültürel kimliğimizi kesinlikle anlayamaz” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu şehirlerinin kültürüne sahip çıktığı oranda değer kazandığını söyledi.
25.02.2014 14:07 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ve TRT tarafından ortaklaşa hazırlanan “Anadolu’da Selçuklu” belgeselinin Ankara tanıtım toplantısı yapıldı.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya Milletvekilleri Kerim Özkul, Mustafa Kabakçı, Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT Genel Müdür yardımcıları, bürokratlar, kültür adamları, tarihçiler, akademisyenler, basın-yayın kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Programda konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Selçuklu döneminin önemine dikkat çekerek, Selçuklu dönemi sağlıklı anlatılmazsa Osmanlı’nın daha iyi anlaşılamayacağını söyledi. Şahin, TRT olarak bundan sonra Selçuklu’ya daha fazla yer vereceklerini dile getirdi.

KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKAN ŞEHİRLER YÜKSELİYOR

Selçuklu’nun gündeme getirilmesi nedeniyle TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e ve belgeselde emeği geçenlere teşekkür eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu şehirlerinin kültürüne sahip çıktığı oranda değer kazandığını söyledi. Bugün Anadolu’nun yeniden inşasında tarihine ve kültürüne sahip çıkan Selçuklu şehirlerinin yeniden yükselişinin başladığını vurgulayan Başkan Akyürek, Konya başta olmak üzere Kayseri, Erzurum, Sivas diğer Selçuklu şehirlerinde yeniden büyük imar ve inşaat faaliyetlerinin devam ettiğini ifade etti. Başkan Akyürek, “Tarihi yapılara, ecdada sahip çıkma oranı arttıkça şehirlerimizin yükselişi de devam etmektedir. Buradan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz; kültürüne sahip çıkmayan, kökleriyle bağı olmayan, tarihi mirasına sahip çıkamayan şehirler kaybetmeye mahkumdur. Biz de şu anda sahip çıkma sürecindeyiz. Konya’da 2 bin 687 iş yeri topluca yeniden restore ediliyor. 2 binden fazlasının restore işleri bitti, geri kalanları da 2014’te tamamlanacak” dedi.

Anadolu Selçuklu Belgeseli’nin böyle bir çalışma döneminde büyük bir boşluğu dolduracağını kaydeden Başkan Akyürek, tarihi öğrenmek isteyenleri 26 Şubat Çarşamba ve 27 Şubat Perşembe günleri saat 21.00’da TRT HD’de yayınlanacak belgeseli izlemeye davet etti.

SELÇUKLU DÖNEMİNİ ANLAMAYAN KÜLTÜREL KİMLİĞİMİZİ ANLAYAMAZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, belgeselin tarih bilincinin önünü açtığını belirterek, medeniyetler tarihi incelendiğinde Selçuklu’nun kısa bir aralık olarak gözükse de hemen hemen her şeyi içerisinde barındırdığını ifade etti. Bakan Davutoğlu, “Medeniyetler tarihi açısından bakarsak; Selçuklu kadar kısa bir süre içerisinde bu kadar farklı medeniyetlerle harmanlanmış başka bir tarihi olgu yoktur. Orta Asya’da, Horasan’da, Maveraünnehir’de daha çok göçebe ama yerleşik kültürün de izlerini barındıran bir sürecin içinde harekete geçmiş, hareketli bir topluluk düşünün. Bu hareketli topluluk, tarihin en kadim devlet geleneği olarak bilinen İran havzasına girer. 1040 ve 1071’de 31 sene içerisinde Malazgirt’e uzanır. Bu öyle bir serüvendir ki, herhalde tarihte yerleşik ve göçer olan bir kültürün bu kadar kısa sürede böylesine bir sentez oluşturması çok az yaşanmıştır” ifadelerini kullandı.

“Selçuklu dönemini anlamayan bizim kültürel kimliğimizi kesinlikle anlayamaz” diyen Bakan Davutoğlu, “Selçuklu dönemini anlayamayan Anadolu’daki birikimin, şehir kültürünün, şehir mimarisinin izlerini ve Osmanlı’ya geçerken İran’dan, Mezopotamya’dan alınan izlerin Roma kültürüyle birleşip nasıl bir şehir ve mimari esteğe dönüştüğünü ve bu büyük kurucu zihnin nasıl oluştuğunu anlayamaz. Cumhuriyetin kültürel kimliğini anlamak için de önce Selçuklu’yu anlamak icap eder” dedi.

Konya’yı her zaman merkez şehir olarak gördüğünü, Anadolu’da Selçuklu Belgeseli’ne Konya Büyükşehir Belediyesi’nin destek vermesinin, merkez şehir özelliğini göstermesi açısından önemli olduğunu belirten Bakan Davutoğlu, belgeselin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Program sonrasında TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek’e plaket takdim etti.

ANADOLU’DA SELÇUKLU BELGESELİ

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin TRT ile ortaklaşa hazırladığı Anadolu'da Selçuklu Belgeseli için Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Konya'nın yanı sıra yaklaşık 20 ilde çekimler yapıldı. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Hadi Şenol’un yaptığı belgeselin ilk bölümü 26 Şubat Çarşamba günü saat 21.00’de, ikinci bölümü 27 Şubat Perşembe günü saat 21.00’da TRT HD kanalında, 3 Mart ve 10 Mart’ta ise saat 22.30’da TRT AVAZ’da yayınlanacak.

Diğer Haberler
1 Ülke Olarak Ekonomik Savaştan Mutlaka Galip Çıkacağız
2 15 Kilometrelik Ereğli-İvriz Yolu Hizmete Girdi
3 Mahalle Yollarında Standart Yükseliyor
4 Kadı İzzetin Camii Restorasyonu Tamamlandı
5 “Bütün Müslümanlar Kudüs’ü ve El Halil’i Ziyaret Etmeli”
6 UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı Konya’da Yapılıyor
7 “Şehir İstişareleri Hizmet Planlamasında Yol Gösteriyor”
8 Şehrimiz İçin Birlikte Hareket Etmeye Devam Edeceğiz
9 Sokak Hayvanları İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su
10 Başkan Altay, Teşekkür Etti: Konya'ya TOKİ Müjdesi
11Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Sağlık Bakanı Koca Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
12Cuma Buluşmalarımız Şehrimize Katkı Sağlıyor
13Şehir İstişareleri ile Birlikteliğimizi Pekiştiriyoruz
14Başkan Altay, Şehir İstişarelerinde Sarraflarla Buluştu
15Başkan Altay, Esnaf Odalarının Başkanlarını Ziyaret Etti
16Büyükşehir’den Hotamış’a 16 Derslikli İmam Hatip Lisesi
17Prestij Caddeler İlçelere Değer Katıyor
18Başkan Altay Yaz Kampındaki Öğrencilerle Buluştu
19Konya’nın İki İlçesine Daha Mezbahane Kazandırılıyor
20Başkan Altay Sahip Ata Camii’nde Vatandaşlarla Buluştu
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır