engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Mehmet Akif, Sadece Milli Bir Şair Değil, Evrensel Bir Şairdir  
             İstiklâl Şairi Mehmet Akif Ersoy, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Milli Türk Talebe Birliği Konya Şubesi, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve Konya Aydınlar Ocağı ile birlikte düzenlediği programla anıldı. Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, S.Ü. Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Araştırmacı Yazar Mehmet Çetin’in konuşmacı olarak katıldığı programda Akif’in sadece milli bir şair değil, evrensel bir şair olduğu konuşuldu.
28.12.2013 15:58 
        İstiklâl Şairi Mehmet Akif Ersoy, doğumunun 140., vefatının 77. yıldönümünde Konya Büyükşehir Belediyesi, Milli Türk Talebe Birliği Konya Şubesi, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve Konya Aydınlar Ocağı ile birlikte “Mehmet Akif’i Anlayabilmek” isimli programla anıldı.

AKİF SÖZE İHANET ETMEYEN BİR ŞAİRDİ

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda bir selamlama konuşması yapan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Akif’in bütün şiirlerinde bir ruh olduğunu söyledi. M. Akif’in söze ihanet etmeyen, milletin derdini sözlerle ifade eden bir şair olduğunu kaydeden Kabakçı, “Akif, yazdığı şiirlerde sözün tozunu almıştır. Söylediği sözlerin tozunu öyle almış ki, hala taptazedir, ruhuyla beraber ayaktadır” dedi.

AKİF TÜM MÜSLÜMANLARIN ŞAİRİYDİ

Konuşmanın ardından oturum başkanlığını S.Ü. Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı “Mehmet Akif’i Anlayabilmek” isimli panele geçildi. Prof. Dr. Aydın, Akif’in tüm Müslümanların, ümmetin şairi olduğunu belirterek, İstiklal Marşı’nın da bütün bir topluma, bütün İslam alemine hitap ettiğini dile getirdi.

SADECE MİLLİ BİR ŞAİR DEĞİL, EVRENSEL BİR ŞAİR

Araştırmacı Yazar Mehmet Çetin, Mehmet Akif’in genellikle Milli Şair olarak anıldığını hatırlatarak, “Bana göre bu, Akif için doğru ama eksik bir nitelemedir. Akif sadece milli bir şair değil, evrensel bir şairdir. Yeryüzünde zulme, haksızlığa uğramış, acı çeken, yaralı, sömürülmüş, hayatları ellerinden alınmış ne kadar ülke, toplum varsa Akif onların da şairidir” diye konuştu.

ÖRNEK BİR İNSAN

Mehmet Akif Ersoy’un örnek bir insan, adam gibi adam olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, “Adam adamın gölgesinde yetişir. Gerçekten de Akif, iyi adamların gölgesinde yetişmiş büyük bir zat. Onun manevi gölgesinde milyonlarca genç yetişecek” dedi.

DAVA VE İDEAL ADAMI

Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü ise, Mehmet Akif gibi dava adamları için önce dava ve idealin geldiğini, onun dışında her şeyin ihmal edildiğini söyledi. Çocuklarıyla fırsat buldukça ilgilenmeye çalışan Mehmet Akif’in, içinde bulunduğu şartlar gereği, babasının kendisine öğretmenlik yaptığı gibi çocuklarına fazla vakit ayıramadığını vurguladı.

Konuşmalarından ardından konuşmacılara ve programa katkıda bulunanlara plaketleri takdim edildi.

ÖĞRENCİLER TACETTİN DERGAHI’NI ZİYARET ETTİ

Öte yandan, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Abide Şahsiyetler programları kapsamında Ankara Tacettin Dergahı’nda da Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi. Programda Konya Selçuklu Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri İstiklal Marşı'nın yazıldığı Taceddin Dergahı’nı ve Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi’ni ziyaret ettiler. Öğrenciler, Estergon Kalesi’nde de Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini aruz vezni ölçüsünde okudular.

Diğer Haberler
1 KOMEK ve ASEM Kayıtları 24 Ocak-4 Şubat Arası Yapılacak
2 31 İlçede Su Yatırımları Artarak Devam Ediyor
3 Kahraman Ordumuza Zafer Diliyoruz
4 Başkan Akyürek’ten Yarıyıl Tatili Mesajı
5 Büyükşehir’in Sosyal Projeleri Hayat Veriyor
6 Şehitlerimizin Aziz Hatıraları Yaşatılıyor
7 3,5 Yılda 129 Gölet ve Sulama Yatırımı Hayata Geçirildi
8 Emiray Çizgi Dizisinin Galası Yapıldı
9 KOMEK ve ASEM’den Rekor, Bir Yılda 100 Bin 611 Kursiyere Eğitim Verildi
10 “Dürüst ve Çalışkan Olanın Yolu Açıktır”
11Hayırsever İşadamı Dr. Ahmet Keleşoğlu Mezarı Başında Anıldı
12Aile Yapısının Korunmasına Katkı Sağlıyoruz
13Çocuklarımızın Milli ve Manevi Değerlere Bağlı Yetişmesi İçin Çalışıyoruz
14Büyükşehir, Konya’daki Basın-Yayın Çalışanlarını Buluşturdu
15Başkan Akyürek, Restorasyonu Tamamlanan Camiyi İnceledi: “Ecdat Yadigarı Eserleri Koruyalım”
16Taşeron Yasası Hakkında Çalışanlar Bilgilendiriliyor
17Basın Halkın Gözü, Kulağı ve Sesidir
18Büyükşehir’den Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’na Destek
192017’de Metan Gazından 44 Milyon Kilovatsaat Elektrik Üretildi
20Büyükşehir’den Yunak’ta Yatırım Hamlesi
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır