engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Konya-Cibuti Kardeş Şehir Protokolü İmzalandı  
             Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde dünyanın 20 ülkesinden 300’den fazla katılımla gerçekleşen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı kapsamında Konya ile Cibuti arasında kardeş şehir ön protokolü imzalandı.
21.12.2013 15:35 
        Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı tamamlandı.

İlk gün gerçekleştirilen UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı, Kültür Çalışma Grubu Toplantısı, Türkiye ve Filistin Belediyeleri Kardeş Şehir İlişkileri toplantısının ardından ikinci gün toplantılar 4 oturum olarak ele alındı.

“Yerel Diplomasinin Bölge ve Dünya Barışına Katkıları” başlıklı ilk oturumun ardından diğer 3 oturum “Yerel Yönetimlerde Yenilikçi Uygulamalar” başlığıyla gerçekleştirildi. Bu oturumlara dünyanın farklı ülkelerinden, Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve Konya’dan belediye başkanları, belediye yöneticileri ve öğretim üyeleri konuşmacı olarak katıldı.

KONYA-CİBUTİ KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ

20 ülkeden 300’den fazla katılımcının yer aldığı ve yoğun ilgi gören programların son gününde Konya Büyükşehir Belediyesi ile Cibuti Belediyesi arasında kardeş şehir ön protokolü imzalandı.

Toplantıların çok verimli geçtiğini vurgulayan UCLG-MEWA Eşbaşkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, programlara katılan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konya olarak kardeş şehir ilişkilerine büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Akyürek, “Kardeş şehir ilişkilerinin sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliğine, deneyim paylaşımına dönüşmesine gayret ediyoruz. Bir Kardeş Şehirler Parkı yapıyoruz. Orada kardeş şehirlerimizin sembolleri, flamaları ve bilgileri yer alacak. Bu da Türkiye’de bir ilk olacak ve şehirlerimizin vizyonu açısından da faydalı olacak. Şehirlerimizin artık kendi içinde rekabet, ülke içi rekabet yerine dünyadaki şehirlerle rekabeti seçmesi, onlarla kendisini kıyaslaması ve gelişimini ona göre sürdürmesi bir zarurettir. Cibuti ile kurulacak kardeşlik ilişkisinin de hem kendileri, hem bizim için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Cibuti Belediye Başkanı Hüseyin Abdullahi Kayad ise, protokolün her iki şehir için de hayırlı olmasını dileyerek, yapılan organizasyon için Başkan Akyürek’e teşekkür etti.

Toplantının sonunda UCLG-MEWA Eşbaşkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden’e ve programa konuşmacı olarak katılanlara plaket takdim etti.

Diğer Haberler
1 Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
2 Başkan Altay Oyunu 2340 Nolu Sandıkta Kullandı
3 Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu
4 Büyükşehir Muhtarları Buluşturdu
5 Tüm Türkiye’yi Yerköprü Şelalesi’ne Bekliyoruz
6 Başkan Altay Bilgehanede Yaz Okulunun İlk Dersine Katıldı
7 Genç Komek Yaz Okulu Kayıtları Devam Ediyor
8 Başkan Altay Bedesten Esnafı ile Buluştu
9 40 Gün Sabah Namazına Gelen Çocuklara Bisiklet
10 Büyükşehir, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri Bayramlaştı
11Torosların Memba Suyu Çeşmelerden Akmaya Başladı
12Başkan Altay Uluslararası Öğrencilerle Bayramlaştı
13Konya Bayramlaştı
14Her Zaman Vatandaşımızın Yanındayız
15Başkan Altay Belediye Bahçesinde Gençlerle Buluştu
164 Yeni Köprülü Kavşaktan da Alttan Geçiş Verildi
17Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
18450 Bin Hemşehrimizle İftarlarda Buluştuk
19Seydişehir KOMEK Binasının Temeli Atıldı
20Yalıhüyük Şehir Konağı’nın Temeli Atıldı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır