engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Dünya Barışına Hep Birlikte Katkı Sağlayalım  
            Konya Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı nedeniyle 20 ülkeden 300’den fazla şehir yöneticisini ağırlıyor. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Eşbaşkanı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ulus devletlerin yüzyılı olan 20. yüzyılın insanlığa barış ve kardeşlik yerine kan ve gözyaşı getirdiğini belirterek, şehirlerin yüzyılı olan 21. yüzyılın insanlık adına barış ve kardeşlik getirmesini diledi. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş adına konuşan Ahmet Selamet, dünya kardeşliğine öncelikle komşular arasında kurulan kardeşlik köprüsünden geçilerek gidilebileceğini vurguladı.
19.12.2013 15:56 
        Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde başladı.

Dünyanın 20 farklı ülkesinden 300’den fazla katılımla gerçekleşen toplantı Konya’nın tanıtıldığı film ve kum sanatı gösterisi ile başladı. Programın açılışında konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, yerel yönetimlere kültür politikalarında kaynak teşkil etmesi için hazırladıkları programın BM HABITAT VE UNESCO tarafından onaylandığını söyledi.

İletişim kanallarını sürekli açık tutarak Filistin şehirlerinin çağrılarını üyelere duyurduklarını kaydeden Duman, özgür ve yaşanabilir bir Filistin’in inşasında UCLG-MEWA üyelerinin gerekli duyarlılığı göstereceğini ifade etti.

21. YÜZYIL BARIŞ VE KARDEŞLİK GETİRSİN

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Eşbaşkanı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yeryüzünde kardeşliğin hakim olmasına vesile olmasını dileyerek başladığı konuşmasında ulus devletlerin yüzyılı olan 20. yüzyılın insanlığa barış ve kardeşlik yerine kan ve gözyaşı getirdiğini söyledi.

21. yüzyılda ulus devletler yerine şehirlerin ön plana çıkmaya başladığını vurgulayan Başkan Akyürek, “Şehirlerin ön plana çıkması insanın ön plana çıkması demektir. İnsanı, yaratılanın en şereflisi, yaratıcının emaneti gören şehircilik anlayışıyla, şehircilik yüzyılının insanlık adına barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum. Toplantının dünya barışına katkı yapmasını diliyorum. Kardeş şehirlerle ilgili ortak toplantılar yapacağız. Özellikle Gazze’den aramıza katılamayan belediye başkanlarımıza selamlarımızı saygılarımızı ve hürriyet dileklerimizi iletmek istiyorum” dedi.

Başkan Akyürek, Orta Doğu ve Batı Asya bölgesinin bu çalışmalarla daha güzel bir geleceğe yürümesini temenni ettiğini de sözlerine ekledi.

MEVLANA ORTAK DEĞERİMİZ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkan Yardımcısı, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Başkanı Tahran Belediye Başkanı Dr. Muhammed Bager Qalibaf,toplantının Konya’da yapılmasının önemli olduğunu belirterek, Hazreti Mevlana’nın bu coğrafyanın ortak değeri olduğunu ifade etti.

Bölgede yaşanan kötü dumurun bölgesel güçlerin yanlış politikalara sonucu yaşandığını kaydeden Qalibaf, Batı ile Doğu’nun ortak noktası olan Konya’da bulunan Hazreti Mevlana’nın fikirlerine ve mesajlarına dünyanın bugün her zamankinden fazla ihtiyacı olduğunu söyledi.

ÇATIŞMA YERİNE İŞBİRLİĞİ VE ORTAK KADER BİRLİĞİ

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş adına konuşan Başkan Vekili Ahmet Selamet, bölge ülkeleri olarak ikili ve çok taraflı ilişkileri geliştirmek gerektiğini, bunun temelini de yerel yönetimlerin oluşturduğunu belirterek, “Çatışmanın yerini işbirliği ve ortak kader birliği almalıdır. Umut dolu bir gelecek için çatışmalara meydan vermemeli, ekonomik ve kültürel ilişkilere daha çok yoğunlaşmalıyız” dedi.

Devletler düzeyinde çözülemeyen sorunlar karşısında yerel yönetimlerin ciddi başarılar elde edebileceğini kaydeden Selamet, yerel yöneticilerin diplomat gibi hareket etmeleri gerektiğini, dünya kardeşliğine öncelikle komşular arasında kurulan kardeşlik köprüsünden geçilerek gidilebileceğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Konya Valisi Muammer Erol ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, katılımcılara çeşitli hediyeler takdim etti.

Toplantıya Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden, rektörler, belediye başkanları, UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

TOPLANTILAR 3 GÜN SÜRECEK

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşmekte olan UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı kapsamında Kültür Çalışma Grubu Toplantısı, Türkiye ve Filistin Belediyeleri Kardeş Şehir İlişkileri toplantısı ile “Yerel Diplomasinin Bölge ve Dünya Barışına Katkıları”, “Yerel Yönetimlerde Yenilikçi Uygulamalar” başlıklı toplantılar yapılarak Konya’nın tarihi mekanlarına geziler düzenlenecek.

Diğer Haberler
1Çerkes Dilini ve Kültürünü Yaşatacak Kültür Merkezi Törenle Açıldı
2Kudüs İşgal Altındaysa İslam Şehirleri Kendisini Hür Kabul Edemez
3Konya Aşıklar Bayramında Birlik ve Beraberliğe Vurgu Yapıldı
4Muhteşem Eserin İsmini Sen Belirle
5“Ülkeler Arasında Barışın Temsilcileri Olacaksınız”
6Filistin'in ve Kudüs’ün Her Zaman Yanındayız
7Judo ve Para Taekwondo’da Gururumuz Oldular
8Muhtarlar Halkımızla Bütünleşen Bir Anlayışı Temsil Ediyor
9Konya Ampute Futbol Milli Takımını Ağırladı
10Başkan Akyürek’ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a Hayırlı Olsun Ziyareti
11UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı ve Sosyal İçerme Forumu Yapıldı
12Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Tam Hız Devam Ediyor
13Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
14Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
15Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
16Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
17Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
18Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
19Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
20Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.370 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 248.480 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır