engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

740. Şeb-i Arus Yoğun Katılımla Sona Erdi  
             Hazreti Mevlana’nın 740. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri, dünyanın her yerinden binlerce insanın katıldığı program ile sona erdi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hazreti Mevlana’nın 13. yüzyılda kendi çağının üst düzey maddi ve manevi ilimlerini içselleştirmiş, bilge Müslüman olarak söylediği sözlerle çağının çok ötesinde insanlara ulaştığını söyledi. Başkan Akyürek, “Yüzeysel bakış ve duruşlar bu milletin duruşuyla, kimliğiyle bağdaşamaz. Bir ülkenin siyasal ve kültürel hinterlandı yanında, derinlerden yükselen bir manevi hinterlandının da olduğuna inanıyorum” dedi.
18.12.2013 13:21 
        Hazreti Mevlana’nın 740. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri sona erdi.

Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi’ndeki programa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Konya Valisi Muammer Erol ile milletvekilleri, yerli ve yabancı misafirler katıldı.

KENDİ ZAMANININ ÇOK ÖTESİNDEKİ İNSANLARA ULAŞTI

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bozgun döneminde bir diriliş ve direniş eri olan Hazreti Mevlana’nın; Peygamber Efendimiz’den aldığı sevinç, ilham ve feyizle, bu topraklarda 13. yüzyılda kendi çağının üst düzey maddi ve manevi ilimlerini içselleştirmiş, bilge Müslüman olarak bir şeyler söylediğini ifade etti. Başkan Akyürek, “Onun sözleri dilencinin kalbine de ulaştı, padişahın kalbine de... Onun sözleri 13. yüzyılın canlarına da ulaştı, 21. yüzyılın anlam arayan canlarına da... Yalnızlar da ona kulak kesildi, kalabalıklar da... Hakikati şeker gibi söylerken eğip bükmedi. Ayetleri, hadisleri kendine mahsus bir teknikle tefsir ederken; insanlığın, edebiyatın, bilimin her türlü birikimini hikmet ve nükte dolu bir şiir ve nesir diliyle geniş kitlelerin kalbine ulaştırdı. Kalplere ulaştı, çünkü sözleri kalpten çıkıyordu. Kendi zamanının çok ötesindeki insanlara ulaştı. Çünkü kendi zamanının çok öncesindeki rahmet ve merhamet peygamberine ulaşıp bağlanmıştı” dedi.

YÜZEYSEL DURUŞLAR BU MİLLETİN KİMLİĞİYLE BAĞDAŞAMAZ

Konuşmasında, “Toprağın üstünde nasıl göklere yükselen kubbelerimizin, minarelerimizin Mimar Sinanları varsa; toprağın altında da kalplerimizi, ruhlarımızı onaran Mevlana gibi gönül mimarlarımız var” diyen Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Yüzeysel bakış ve duruşlar bu milletin duruşuyla, kimliğiyle bağdaşamaz. Bir ülkenin siyasal ve kültürel hinterlandı yanında, derinlerden yükselen bir manevi hinterlandının da olduğuna inanıyorum. Derin değerlerimizin farkında olarak, tarihsel bir bilinçle küresel adımlar atan Sayın Başbakanımızın açtığı ve baktığı ufuklar, kuşku yok ki Horasan erenlerinin bağlı olduğu ruh kökünden tevarüs edilmiş bir bakıştır. Aziz Milletimiz, bu ufka doğru kökleriyle birlikte yürümektedir. Bu uzun soluklu evrensel yürüyüşün özü, aşktan, hoşgörüden, aydınlıktan, iyilikten ibarettir. Modern dünyadaki gelişmiş silahların menzili, bu temel değerlerin menzili yanında çok kısadır. O çok güçlü silahların şimdiye kadar bir kalbe ulaştığı görülmemiştir.”

Konuşmanın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde, Ahmet Özhan tasavvuf müziği konseri verdi. Daha sonra Araştırmacı-Yazar Ömer Tuğrul İnançer’in Mesnevi sohbeti ile devam eden program, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun sema ayini ile sona erdi.

Diğer Haberler
1 40 Gün Sabah Namazına Gelen Çocuklara Bisiklet
2 Büyükşehir, Selçuklu, Karatay ve Meram Belediyeleri Bayramlaştı
3 Torosların Memba Suyu Çeşmelerden Akmaya Başladı
4 Başkan Altay Uluslararası Öğrencilerle Bayramlaştı
5 Konya Bayramlaştı
6 Her Zaman Vatandaşımızın Yanındayız
7 Başkan Altay Belediye Bahçesinde Gençlerle Buluştu
8 4 Yeni Köprülü Kavşaktan da Alttan Geçiş Verildi
9 Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun
10 450 Bin Hemşehrimizle İftarlarda Buluştuk
11Seydişehir KOMEK Binasının Temeli Atıldı
12Yalıhüyük Şehir Konağı’nın Temeli Atıldı
13Büyükşehir Ramazan Bayramı’na Hazır
1424 Haziran Akşamı da Bayram Yapmak İstiyoruz
15Başkan Altay, İftarda Kululularla Buluştu
16Kulu Şehir Konağı Hizmete Açıldı
17Kadir Gecesi’nde On Binler Mevlana Meydanı’nda Buluştu
18Konya’nın Manevi Mimarlarından Lâdikli Ahmet Hüdai Hazretleri Anıldı
19Binlerce Ilgınlı İftar Sofrasında Ramazan Bereketini Yaşadı
2024 Haziran Seçimlerinde Konyalılara Güveniyoruz
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır