engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
   
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:Hayatın Her Alanında Ahlakı Egemen Kılalım  
             Konya Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği’nin organize ettiği 2. Ahlak Şurası’nda “Siyaset ve Ahlak” konusu değerlendiriliyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hayatın her alanında, tüm ilişkilerde ahlakın egemen olması gerektiğini belirterek, “Uluslararası toplum, müesseselerini ahlak üzerine bina etseydi yeryüzünde sömürgecik olmazdı” dedi. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, ahlakı toplumun her sahasında egemen kılmak gibi bir gayretin içinde olmak gerektiğini ifade etti.
22.11.2013 15:41 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği’nin organize ettiği 2. Ahlak Şurası başladı.

22-24 Kasım tarihleri arasında Konya’da yapılacak 2. Ahlak Şurası’nın açılış toplantısına AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, Hüseyin Üzülmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı D. Mehmet Doğan, TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu, TYB üyeleri, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Organizasyon komitesi adına konuşan Doç. Dr. Musa Kazım Arıcan, günümüzde artık önemseyen ahlak meselesinin masaya yatırılmasının önemine dikkat çekerek, konunun hayatiyet arz ettiğini dile getirdi.

AHLAK İNSANLIKLA EŞDEĞERDİR

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı D. Mehmet Doğan, ahlakın insanlıkla eşdeğer ve insanlık tarihi kadar eski ve köklü bir kavram olduğunu belirterek, aklın insana ahlaklı olmayı telkin ettiğini, kalbin insanın ahlaklı olmasını istediğini, dinden konuşulduğunda da aslında ahlaktan konuşulmuş olduğunu belirtti.

Konya’da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Ahlak Şurası’nı büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Doğan, toplantının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

AHLAKI TOPLUMUN HER SAHASINA EGEMEN KILMAK LAZIM

Programda konuşan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, ahlakın yalnızken de kalabalıklar içindeyken de geçerli olduğunu hatırlatarak, sadece siyasette değil, hayatın her sahasında ahlaki ölçüler bulunduğunu söyledi. Ahlakı toplumun her sahasına egemen kılmak gibi bir gayretin içinde olmak gerektiğini kaydeden Kabakçı, “Eğer ahlaklı bir toplumdaysanız herkesin ne yapacağı bellidir, ahlaksız bir toplumda ise kimsenin karşılaşacağı davranış konusunda bir sınır yoktur” dedi.

ANADOLU RÖNESANSININ MERKEZİ KONYA’DIR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, ahlakın yeniden gündem olmasına vesile olacak her çalışmayı desteklediklerini belirterek, 2. Ahlak Şurası’ndan çok önemli sonuçlar çıkmasını diledi.

Şuranın Konya’da düzenlenmesinin anlamlı olduğunu belirten Başkan Akyürek, “Avrupa rönesansının temelini Endülüs medeniyeti oluşturuyor. Anadolu rönesansının merkezi de 1200’lü yıllarda Konya olmuştur. Bunun temel taşlarından biri de Hazreti Mevlana’dır. Sosyal genetik yoluyla bugün de Anadolu’da ve Konya’da bu mirası taşımamız gerektiğini belirtmek isterim. Ahlak Şurası’nın bu farkındalığa vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Siyasette ve tüm ilişkilerde ahlakın egemen olmasını dileyen Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Uluslararası ilişkilerde ahlak olsaydı, uluslararası toplum müesseselerini ahlak üzerine bina etseydi yeryüzünde sömürgecik olmazdı. Eski sömürgeler eski efendilerine hala bağlı kalmaya devam etmezdi. BM Güvenlik Konseyi’ndeki uygulamalar da şimdiki gibi olmazdı.”

Başkan Akyürek, konuşmasının sonunda okullarda verilen Kur’an-ı Kerim, Tefsir ve Siyer-i Nebi derslerinin toplumsal ahlaka katkı yapacağını ve ahlaklı nesiller yetiştirmeye vesile olacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

2. AHLAK ŞURASI

6 oturum şeklinde “Siyaset ve ahlâk” konusunun masaya yatırılacağı 2. Ahlak Şurası’nda 27 ilim ve fikir adamı düşüncelerini beyan edecek. Ahlak Şûrası’nda; Siyaset ve Ahlak Felsefesi, Uluslararası Siyasetin Ahlaki Sorgulanması, Müslüman Ülkelerde Siyaset ve Ahlak İlişkisi, Ekonomi Politikaları ve Ahlak konuları değerlendirilecek.

Diğer Haberler
1Konya Kutup Yıldızı Gibidir, Birçok Şehir Konya’ya Bakarak Yönünü Bulur
2Yüksekliği Fazla Olan Araçlar Şehir Merkezine Giremeyecek
3Doğanhisar’da Sulama Yatırımlarına Hız Verildi
4Büyükşehir’den Çumra’da Yatırım Hamlesi
5Başkan Akyürek: Bütün Yatırımlar Büyük Türkiye İdealine Ulaşmak İçin
6Büyükşehir’den Örnek Proje: Kahvehaneler Kıraathaneye Dönüşüyor
7Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı Konya’ya Verilen Bir Değerdir
8Nijer Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Akyürek’e Ziyaret
9Meram Son Durak Katlı Yeraltı Otoparkının Temeli Atıldı
10Konya Bilim Festivaline 100 Bin Ziyaretçi
11Kahraman Pilotların Muhteşem Gösterisi Nefes Kesti
12Başkan Akyürek Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına Seçildi
13Tarihi Camileri Gelecek Kuşaklara Aktarıyoruz
14Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
15Büyükşehir’den Beyşehir’e 220 Bin Metrekarelik Fidanlık
16İslam Düşünce Atlası Projesi Hayata Geçiriliyor
17Konya’ya Hizmet Etmek Herkese Nasip Olmaz
18Öğrenciler Elkart İle 3 Gün Ücretsiz Ulaşımdan Memnun
19İçme Suyumuz 7/24 Kontrol Altında
20Seydişehir Eski Garaj Ticaret ve Konut Merkezi’nin Temeli Atıldı
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 133.426 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 254.189 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır