engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Hayatın Her Alanında Ahlakı Egemen Kılalım  
             Konya Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği’nin organize ettiği 2. Ahlak Şurası’nda “Siyaset ve Ahlak” konusu değerlendiriliyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hayatın her alanında, tüm ilişkilerde ahlakın egemen olması gerektiğini belirterek, “Uluslararası toplum, müesseselerini ahlak üzerine bina etseydi yeryüzünde sömürgecik olmazdı” dedi. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, ahlakı toplumun her sahasında egemen kılmak gibi bir gayretin içinde olmak gerektiğini ifade etti.
22.11.2013 15:41 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği’nin organize ettiği 2. Ahlak Şurası başladı.

22-24 Kasım tarihleri arasında Konya’da yapılacak 2. Ahlak Şurası’nın açılış toplantısına AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, Hüseyin Üzülmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı D. Mehmet Doğan, TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu, TYB üyeleri, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Organizasyon komitesi adına konuşan Doç. Dr. Musa Kazım Arıcan, günümüzde artık önemseyen ahlak meselesinin masaya yatırılmasının önemine dikkat çekerek, konunun hayatiyet arz ettiğini dile getirdi.

AHLAK İNSANLIKLA EŞDEĞERDİR

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı D. Mehmet Doğan, ahlakın insanlıkla eşdeğer ve insanlık tarihi kadar eski ve köklü bir kavram olduğunu belirterek, aklın insana ahlaklı olmayı telkin ettiğini, kalbin insanın ahlaklı olmasını istediğini, dinden konuşulduğunda da aslında ahlaktan konuşulmuş olduğunu belirtti.

Konya’da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Ahlak Şurası’nı büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Doğan, toplantının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

AHLAKI TOPLUMUN HER SAHASINA EGEMEN KILMAK LAZIM

Programda konuşan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, ahlakın yalnızken de kalabalıklar içindeyken de geçerli olduğunu hatırlatarak, sadece siyasette değil, hayatın her sahasında ahlaki ölçüler bulunduğunu söyledi. Ahlakı toplumun her sahasına egemen kılmak gibi bir gayretin içinde olmak gerektiğini kaydeden Kabakçı, “Eğer ahlaklı bir toplumdaysanız herkesin ne yapacağı bellidir, ahlaksız bir toplumda ise kimsenin karşılaşacağı davranış konusunda bir sınır yoktur” dedi.

ANADOLU RÖNESANSININ MERKEZİ KONYA’DIR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, ahlakın yeniden gündem olmasına vesile olacak her çalışmayı desteklediklerini belirterek, 2. Ahlak Şurası’ndan çok önemli sonuçlar çıkmasını diledi.

Şuranın Konya’da düzenlenmesinin anlamlı olduğunu belirten Başkan Akyürek, “Avrupa rönesansının temelini Endülüs medeniyeti oluşturuyor. Anadolu rönesansının merkezi de 1200’lü yıllarda Konya olmuştur. Bunun temel taşlarından biri de Hazreti Mevlana’dır. Sosyal genetik yoluyla bugün de Anadolu’da ve Konya’da bu mirası taşımamız gerektiğini belirtmek isterim. Ahlak Şurası’nın bu farkındalığa vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Siyasette ve tüm ilişkilerde ahlakın egemen olmasını dileyen Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Uluslararası ilişkilerde ahlak olsaydı, uluslararası toplum müesseselerini ahlak üzerine bina etseydi yeryüzünde sömürgecik olmazdı. Eski sömürgeler eski efendilerine hala bağlı kalmaya devam etmezdi. BM Güvenlik Konseyi’ndeki uygulamalar da şimdiki gibi olmazdı.”

Başkan Akyürek, konuşmasının sonunda okullarda verilen Kur’an-ı Kerim, Tefsir ve Siyer-i Nebi derslerinin toplumsal ahlaka katkı yapacağını ve ahlaklı nesiller yetiştirmeye vesile olacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

2. AHLAK ŞURASI

6 oturum şeklinde “Siyaset ve ahlâk” konusunun masaya yatırılacağı 2. Ahlak Şurası’nda 27 ilim ve fikir adamı düşüncelerini beyan edecek. Ahlak Şûrası’nda; Siyaset ve Ahlak Felsefesi, Uluslararası Siyasetin Ahlaki Sorgulanması, Müslüman Ülkelerde Siyaset ve Ahlak İlişkisi, Ekonomi Politikaları ve Ahlak konuları değerlendirilecek.

Diğer Haberler
1 Konya Çocuk Film Festivali Başlıyor
2 Başkan Altay Konyalı Firmaları Tebrik Etti
3 15 Temmuz’un İkinci Yılında On Binlerce Konyalı Nöbette Buluştu
4 Konya’da 15 Temmuz Anma Programları Başladı
5 Sabah Namazına Ellerinde Bayrak Dillerinde Dua ile Geldiler
6 15 Temmuz Bağımsızlık Mücadelemizin Aynasıdır
7 Başkan Altay: Gönül Belediyeciliği Yapıyoruz
8 Cuma Buluşmalarımız Hizmet Bereketimizi Artırıyor
9 Özbek Heyetten Başkan Altay’a Ziyaret
10 Diyanet İşleri’nden Başkan Altay’a Ziyaret
11Başkan Altay, Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ndeki Çalışmaları İnceledi
12Kudüs Direnişinin Sembol İsmi Cüneydi Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
1355 Havuz ve Aquapark Konyalı Çocukları Bekliyor
1415 Temmuz’da Konya’da Toplu Ulaşım Ücretsiz
15Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’na Yoğun İlgi
16Haydi Çocuklar Hem Eğlenin Hem Yüzme Öğrenin
17Türkiye’nin En Modern Hayvan Barınaklarından Biri Konya’da
18Büyükşehir Tarımsal Destekleme Kayıtları Başladı
19Büyükşehir Tarım Arazilerini Suya Kavuşturuyor
20Konya’da Her Gün 61 Bin Çocuk Sabah Namazında Buluşuyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 126.125 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 275.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır